Secdenin Mânâ ve Ehemmiyeti Nedir?

ceylannur

Yeni Üyemiz
Secdenin Mânâ ve Ehemmiyeti Nedir?
Secde, namazın en mühim rüknüdür
Secde, Allah Teâlâ'ya gösterilen ta'zimin en üst noktasıdır Namazda kıyâm ve rükû' mertebelerinden geçerek gittikçe artan mahviyet ve hürmet, secde ile son dereceye varır
Secde, her türlü yabancı duygulardan uzak, mutlak bir teslimiyet ve sâf bir kulluğun ifâdesidir
İslâm ma'bedlerine secde edilecek yer demek olan mescid isminin verilmesi de secdenin önemini göstermektedir
Secde kulun kulluğunu tam mânasıyla duyduğu ve bu duyguyu izhâr ettiği bir andır Bu sebeble hadîs-i şerîf'te:
"Kulun Allah'a en yakın olduğu an, secdedeki hâlidir" buyurulmuştur
Secde mü'minin Allah'a ilticâsının en güzel şeklidir Benlikten kurtulup mâsivadan sıyrılıp Bâkî-i Hakikîye ulaşmanın sırrıdır
Secdenin Ehemmiyetini Gösteren Bâzı Hâdis Meâlleri:

Hz Peygamber'in (asm) âzadlısı Sevban Hazretleri, Resûl-i Ekrem Efendimize bir gün şu suâli sorarlar:
- Yâ Resûlâllah, bana öyle bir amelden haber ver ki onu işlediğimde Allah Teâlâ beni Cennetine koysun
Resûlüllah Efendimiz ise, bu suâle cevaben şöyle buyururlar:
"Çok secde etmeye bak Her secdeden dolayı, Allah bir dereceni yükseltir, bir hatânı afveder"
Bunu te'yid eder mâhiyette Hz Râbia bin Kâ'b diyor ki:
"Ben zaman zaman Cenâb-ı Peygamber ile beraber gecelerdim Bir gece kendilerine abdest suyu ve bâzı ihtiyaçlarını hazırlayıp getirdim Memnun kaldılar ve:
- Benden isteyin! buyurdular
- Cennette sizinle olmak isterim, dedim
- Bundan başka iste, buyurdular
- Hayır, isteğim sadece budur, dedim
Buyurdular ki:
- Öyleyse çok secde etmekle bana yardımcı ol"

alıntıdır

Üst Alt