İNANÇSIZ bir bayanla EVLENİLİR Mİ?

ceylannur

Yeni Üyemiz
İNANÇSIZ bir bayanla EVLENİLİR Mİ?
Ben bir bayanla uzunca bir süredir görüşüyorum.
Birbirimizi seviyoruz ama inançlı biri değil. Ailesiyle de tanıştım. Müslüman bir erkek, inançsız bir bayanla evlenebilir mi?

-"İnançsız" birisinden kastınız, hiçbir şeye inanmayan, İslâm'ı reddeden, Allah'ı tanımayan, ateist birisinden söz ediyorsanız, böyle bir evliliğe Kur'ân izin vermiyor. İnançsız bir bayanın ancak inançsız bir erkekle evlenebileceğine müsaade ediyor.
Bu konudaki âyetler gayet açık. Zaten inançsız birisiyle kıyılacak nikâh da geçersizdir. Nikâh geçerli olmayınca evlilik bağı da kurulmaz.
Fakat "inançsız" derken kendisini Müslüman olarak tanımlayan birisi olmasına rağmen dini hayatı olmayan, namazdan niyazdan uzak duran birisinden söz ediyorsanız, bu ayrı bir durumdur. Böyle bir bayanla evlilik yapılabilir. Ancak ileride nasıl bir sorunla karşılaşırsınız, o ayrı bir mesele, onu da göze alacaksınız.
Çünkü evlilikte inanç ve düşünce birliği başta gelir. Sizin de böyle bir hassasiyetiniz ve ölçünüz varsa, uzun süreli bir aile hayatı kurmanız gerçekçi olmaz.
Ama "Ben konuşurum, ona İslâm'ı anlatırım, bilgilendiririm, kabul etmesini sağlarım, inançlı olması için gayret sarf ederim" derseniz, bu da bir yoldur, denemekte fayda vardır. Böylece belki bir insanın dinle, maneviyatla tanışmasına, buluşmasına, ileride de yaşamasına vesile olursunuz.
Böyle bir şey elinizden gelmiyorsa veya karşı tarafta bir değişikliğin olacağından emin değilseniz, ona göre karar verirsiniz, kendinize bir başka "gelin adayı" düşünürsünüz.
Mehmet PAKSU

Üst Alt