Ailemizden habersiz nikah olur mu?

ceylannur

Yeni Üyemiz
Ailemizden habersiz nikah olur mu?
ExvsBGBa.jpg

Mehmet Paksu'nun yazısı

İki soru: Ben 3 aylık nişanlıyım. Haziranda düğünüm olacak.
Nişanlılık sürecinde dini nikâh yapmak istiyoruz. Nişanlımla el ele tutuştuğumda rahatsız oluyorum, ama ailelerimize söyleyemiyoruz. Onların haberi olmadan dini nikâh yapsak, daha sonra onlar istediğinde tekrar dini nikâh yaptırsak, şekilde yanlış yapmış olur muyuz? (Rumuz: Yaz yağmuru)

Ben yaza doğru nişanlanacağım. Sözlümle imam nikâhı yaptırmaya karar verdik. Görüşmelerimizin helal çerçevede olmasını istiyoruz. Onlardan habersiz nikâh yaptırabilir miyiz? Nişandan sonra ikinci kez yaptırdığımızda ailelerimiz bilecek ama şimdi söylemezsek nikâhımız geçerli oluyor mu? (Rumuz: Sarıkaya)

Bir cevap:Nikâh bir defa yapılır ve biter. İkinci, üçüncü nikâh gibi bir şey yapılmaz.

Nikâh kıyıldıktan sonra da aranızda hiçbir engel kalmaz, birbirinize helal olursunuz, artık karı koca olarak yaşayabilirsiniz.

Nikâh öyle gizli, kapaklı da olmaz. Şahitler hazır olmalı, ailenizin bilgisi/rızası alınmalı, mehir belirlenmeli, herkes duymalı, bilmeli. Resmi işlemler de tamamlanmalı.

Yarın bir anlaşmazlık olduğunda ortada kalmamak, pişmanlık yaşamamak için evlilik gibi hayati bir meseleyi "serbest hareket edelim" diyerek duygusal bir karar verdiğinizde telafisi mümkün olmayan duruma düşebilirsiniz.

Resmi işlemleri yapmadan sadece dini nikâh kıyılarak yaşanan beraberliklerde, özellikle kız tarafı ayrılmak istediğinde, erkek kabul etmeyince ve boşamaya yanaşmayınca kızın bir başkasıyla evlenmesi imkânsız hale geliyor.

Bunun için hissinize, hevesinize kapılmayın. Evliliğin başlangıcında böyle yarım yamalak kararlara gitmeyin. Ailenizden habersiz hareket ederek başınızı ağrıtmayın. Kararlarınızı verirken mantık ölçüsüyle birlikte olayın dini tarafını da gözden uzak tutmayın.

(Bu konuda daha geniş bilgi için "Mahremiyet Okulu" setimizin "Yusuflar, Züleyhalar" kitabını okumaya çalışın.)

aıntı..

Üst Alt