Kadın Hakları / İmam Humeyni

ceylannur

Yeni Üyemiz
İmam Humeyni (r.a)

* İslâmî sistemde kadın, erkeğin sahib olduğu haklara sahiptir: Tahsil hakkı, iş hakkı, mülkiyet hakkı, oy alma ve oy kullanma hakkı.

* İnsânî haklar açısından kadınla erkek arasında fark yoktur, çünkü her ikisi de insandır ve kadın da tıpkı erkek gibi, kendi kaderine müdahele hakkına sahiptir.

* Kadın da tıpkı erkek gibi, kendi kader ve faaliyetlerini bizzat seçmekte hürdür.

* İslam nizamında kadın, bir insan olarak İslam toplumunun kurulmasına erkeklerle birlikte faal katkıda bulunabilir.

* İslam, cahiliyet dönemindeki o şeylerden kurtarmıştır kadını; Allah bilir ya, İslam, kadına hizmet ettiği kadar erkeklere hizmet etmemiştir.

* İslam nazarında kadınlar İslam toplumunun yapısında hassas bir rol taşırlar ve İslam, kadının toplumdaki insânî konumunu elde edip sırf bir “meta” olmaktan kurtulmasını sağlayacak bir seviyeye kadar yükseltir onu ve kadın da, böyle bir olgunluğa uygun olarak İslam devletinin bünyesinde sorumluluklar ve görevler üstlenebilir.

* Bugün kadınlar dinî ve sosyal vazifelerini yerine getirmelidirler; genel iffeti korumalı ve bu vesileyle sosyal ve siyasi faaliyetlerde bulunmalıdırlar.

* İslam'ın karşı olduğu ve haram ettiği şey “fesad”dır; ister erkek, ister kadın tarafından olsun, fark etmez. Biz, kadınları, kendilerini tehdit eden fesattan kurtarmak istiyoruz.

* Biz, kadının oyuncak değil, kendi yüce insânî makamında olmasını istiyoruz.

* İslam, kadının erkeklerin elinde bir eşya ve bir oyuncak gibi olmasını istemez; İslam kadının kişiliğini korumak ve ondan ciddi ve yetenekli bir insan yaratmak amacındadır.

* İslam, erkek ve kadının insanlık haysiyetlerinin korunmasını istemiştir.

* İslam'da kadının hicabı örtülü olmalıdır; ama bunun ille de çarşaf olması şart değildir, kadın, hicaplı olmasını sağlayacak her elbiseyi kullanabilir.

Annelik Makamı

* Annelik kadar şerefli bir meslek yoktur.

* Annenin topluma verdiği hizmet öğretmenden fazladır, herkesten fazladır.

* Çocuğun ilkokulu, ana kucağı, ana eğitimidir.

* Çocuklar, annelerin kucağında, üstadların yanından daha iyi eğitilip yetiştirilirler.

* Ana kucağı, çocuğun eğitilip yetiştirildiği en büyük okuldur.

* İyi ana, iyi çocuk yetiştirir.

* Analar faziletli ana olursa, faziletli evlatlar yetiştirirler.

* Maazallah, anası yoldan çıkmış olursa, çocuk da, ana kucağından öyle çıkar yoldan çıkar.

* Siz hanımlar annelik şerefine sahipsiniz ve bu şerefte erkeklerden öndesiniz.

* Ülkeler, düzelmelerini size borçludurlar, siz annelere borçludurlar, ülkelerin kurulması ve yıkılması sizlere bağlıdır.

* Allah’ın rahmeti; güçlü gençlerini “Hakkı müdafaa meydanına gönderen ve onların şanlı şehadetleriyle iftihar eden anaların üzerine olsun.

* Yiğit ana ve bacıların, civan gençlerinin can verip şüheda saflarına katılmış olmasıyla övündüğü bir millet muzafferdir.

* İslam evlatlarının cesur anaları, tarih boyunca kahraman kadınların gösterdiği yiğitlik ve serdengeçtiliklerin hatırasını canlandırırlar.

* Esasen eğitim ve yetişme ana kucağı ve babadan başlar ve bu ikisinin doğru ve islâmî eğitimi sayesinde, ülkenin maslahatlarına sadakatle, hürriyet ve bağımsızlığın temelleri atılmış olur.

ceylannur

Yeni Üyemiz
* Çocuğun ilkokulu, ana kucağı, ana eğitimidir.

* Çocuklar, annelerin kucağında, üstadların yanından daha iyi eğitilip yetiştirilirler.

* Ana kucağı, çocuğun eğitilip yetiştirildiği en büyük okuldur.

* İyi ana, iyi çocuk yetiştirir.

* Analar faziletli ana olursa, faziletli evlatlar yetiştirirler.

* Maazallah, anası yoldan çıkmış olursa, çocuk da, ana kucağından öyle çıkar yoldan çıkar.

Şmmamın bu sözleri ne kadar da doğrudur zira, toplumun gelecekteki temel yapısını oluşturan çocuğun eğitimi için öncelikle annenin eğitimli olması gerekir Annenin eğitimi, çocuk eğitiminde atılacak ilk ve en önemli adımdır Bugün bütün mesleklerin bir eğitim öğretim kurumu, okulu vardır Ama toplumda en önemli ve en zor bir meslek olan anneliğin eğitim-öğretim kurumu yoktur Kadının herhangi bir meslekte iyi bir kariyerinin olması veya birçok okullar bitirmesi eğitimli olduğu anlamına gelmez Çünkü kadının aile içerisindeki başarısızlığını ev dışındaki hiçbir başarısı telafi edemez

“Beşiği sallayan el dünyaya hükmeder” (Atasözü) “Kadının eğitilmesi toplumun eğitilmesidir” (Şemseddin Sami) Toplum yapısının şekillenmesinde tesiri en güçlü unsur annedir Dolayısıyla kadın her yerde geleceğe köprü kuran, topluma damgasını vurandır.

Her çocuk bir nesli temsil eder Dolayısıyla çocuk bir yerde toplumun temelidir Bu noktada çocuk eğitimi apayrı bir önem arz eder Toplumun gelecekteki temel yapısını oluşturan çocuğun eğitimi için de öncelikle annenin eğitimli olması gerekir

Ayrıca da,yapılan istatistikler toplumumuzda kadının eğitim seviyesinin çok düşük olduğunu göstermektedir Kitap okuma alışkanlığı, düşünce ve fikir yapısını geliştirme gayretleri maalesef çok yaygın değil
Ama bunun yanı sıra el becerileri, pasta, börek, yemek çeşitleri tv dizileri, alışveriş merkezleri, ucuzlukçular, modalar, markalar, fiyatlar, indirimler hep kadının en önde gelen ilgi alanı dahilinde
Çocukların temiz ve şık giyimli olması, vücutlarının gürbüz ve sağlıklı görünmesi de anneliğin tek ve yeterli vazifesi olarak telakki edilmektedir Hâlbuki asıl olan, çocuğun bedeninden ziyade ruhunu doyurabilmek manevi açlıklarını giderebilmektir Annelik budur… Yoksa bedeni sağlıklı ama ruhu hastalıklı; yüzü, elbisesi temiz ama fikir ve mana ufku kirli, çocuklar yetiştirmek annelik değildir “İyi evlatlar iyi annelerin meyveleridir” Unutulmamalıdır ki iyi terbiye her zaman kuvvetli şahsiyetlerin eseridir
Bir anne çocuklarıyla beraberliğini sürdürebilmek ve onların inançlı, ruhen sağlıklı olduklarını görmek mutluluğunu ancak çok önceden kendini eğitme yoluyla elde edebilir Kendini yetiştirmeyen, geliştirmeyen bir annenin çocuklarına verebileceği bilgi birikimi zayıflayacak hatta zamanla tükenmiş olacaktır Bu da onun çocuklar üzerindeki tesirini azaltacak ve iletişimin kopmasına sebep olacaktır Ailede annenin eğitim seviyesinin geriliği, çocuklarda terbiye ve disiplin mekanizmasının işlerliğini yitirmesi demektir “Kendini ıslah edemeyen Başkasını ıslah edemez” (söz)

Aslında her anne baba çocuğunun iyi yetişmesini, mükemmel olmasını bekler Bu, çocuk eğitiminde önemli bir motivasyondur Ancak çocuğumuzun iyi yetişmesinin, bizim iyi insan olmamıza bağlı olduğu gerçeği göz önünde tutularak, çocuk eğitimi için işe önce kendimizden başlamalıyız Kişinin kendini değiştirmesi çok zor, ama mümkündür Mümkün olmasaydı Peygamber Efendimiz (sav) “Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim” buyurmazdı… Anne veya anne adayı, çocuğunda görmek istediği üstün vasıfları önce kendi şahsında yerleştirmeye çalışmalıdır Annenin eğitimi, çocuk eğitiminde atılacak ilk ve en önemli adımdır Bugün bütün mesleklerin bir eğitim öğretim kurumu, okulu vardır Ama toplumda en önemli ve en zor bir meslek olan anneliğin eğitim-öğretim kurumu yoktur
Günümüzün bilinen sisteminde erkekle aynı müfredata tabi tutulan genç kızımız ne yazık ki kendi asli mesleği olan annelik ve ev hanımlığına daha bir yabancılaşmakta, uzaklaşmaktadır
Onun için bir kadını herhangi bir meslekte iyi bir kariyerinin olması veya birçok okullar bitirmesi eğitimli olduğu anlamına gelmez “Kadının aile içerisindeki başarısızlığını ev dışındaki hiçbir başarısı telafi edemez”
Allah Resulü’nün (sav) ifadesiyle, “Cennet annelerin ayağı altındadır” Ancak öyle zannediyoruz ki bu müjde taşıdığı mesuliyetin ağırlığını bilen, sistemli bir çalışma ve gayret sarf eden, azimli, özverili anneler içindir.

Üst Alt