bana cehennem halkı gösterildi çoğu kadınlardı

ceylannur

Yeni Üyemiz
ibni Abbas radiyallahü anh anlatiyor:

Peygamber aleyhisselâm zamaninda günes tutulmustu. Allah' in Resulü namaz kilip uzun uzun kiyamda kaldi.

Bundan sonra Peygamberimiz söyle buyurdu:

— Muhakkak günes ile ay Allah' in âyetlerinden birer âyettir. Hiç bir kimsenin ölümü ve yasamasi için tutulmazlar; su halde tutulduklarini görünce Allah' i zikrediniz.

insanlar dediler ki:

— Ey Allah' in Resulü, durduGun yerde bir sey almaya uzanmis olduGunu, sonra da irkilip geri çekildiGini gördük. Bunun üzerine Peygamber aleyhisselâm:

— Katî olarak Cenneti gördüm de, bir salkim üzüm yakaladim. Koparmaya muvaffak olsaydim, dünya durduGu sürece ondan yiyebilecektiniz. Bana Cehennemde gösterildi. su anda gördüGüm manzaradan daha kötü hiç bir manzara görmedim. Cehennemdekilerin çoGunu da kadinlardan gördüm, buyurdu.

— Ey Allah' in Resulü, ne sebeble onlarin çoGu kadinlardandir? diye sordular da, Peygamber aleyhisselâm:

— Küfürleri sebebiyle, cevabinda bulundu.

— Allah' a mi küfrediyorlar? diye yine sordular. Peygamber aleyhisselâm:

— Kocalarina ve kendilerine yapilan nimete küfrediyorlar; onlardan birine dünyayi versen, yahud ömrü boyunca iyilikte bulunsan, yine senden hoslarina gitmeyen bir sey görünce, senden hiç bir zaman hayir görmedim, derler, buyurdu.

Üst Alt