Müdür Bir İzin Verse

ceylannur

Yeni Üyemiz
Kendinden gayet emindielinde dört kenarı oyalı yazmamla gelirken…Daha az önce namaz hocası kitabını uzun uzun incelemişokumuş evvelce öğrendiği abdesti uygulamalı olarak tekrar etmişti.Kızlar nasıl namaz kılarnasıl tekbir alırnasıl rükuya secdeye varır tek tek bakmıştı.Kızımın bu alakalı halleri çok sevindirir beni.Öğrenme merakı uçsuz bucaksız bilgi deryasına kulaç açtığını hissettirir hep….

“Anne başımı örter misin?” dedisık sık yaptığı gibi.O beni en çok başörtüsüne yakıştırır zira"sen başını örtünce daha güzel oluyorsun” dereşarplarımı da bir o kadar sever….

Onun beni en çok sevindiren isteklerinden biridir bu."Elbette” dedimdikkatlice katladım yazmayı.Başını örtmeden önce “Sen böyle ne tatlıne güzel oluyorsun prensesim” dedim.Gözleri ışıldıyordu başı örtülürken.Büyüdüğünü hisdiyordu belki de…Birden gözlerindeki ışıltıyı sisler bürüdübaşı hafif yana eğildi;
“Ahhh dedi müdür bir izin verse….” ellerim çözüldü birden.Benim anladığım şeyden mi bahsediyordu acaba? “Neye kızım” dedim korkarak"Neye izin verse?”
“Başımı örtmeme” dedi."Ben okulda da başımı örtmek isterim ama müdür izin vermez ki……”

Yüreğimde engel olamadığım bir sızıkalp atışlarımı hızlandırdı.
Bir kızım olacağını öğrendiğim zaman bu tür bir ruh hali sarmıştı beni.Bu devirde kız olmak çok zordu zirahele inandığı gibi yaşayaninançlarını yaşatmaya çalışan bir kız olmak.Benim kızım büyüyünce istediği gibi giyiniristediği gibi başını örtebilir miydi? Daha çok var o zamanao büyüyünceye kadar elbet düzelir deyip avutmuştum kendimi.
Üzerinden 7 yıl geçmişçok da fazla bir şey değişmemiş yazık ki….

Ne diyeceğimi düşündümnasıl cevap verecektim.Yıllardır bu ülkede yüzlerce ablasının başörtüsü yüzünden gördüğü zulmü ona nasıl anlatacaktım.İkna odalarında başını açsın diye zorlananyollarda başörtüsü çekiştirilen ablalarını hastanelerde başörtüsünden dolayı hor bakılan ilgisiz bırakılan anneleriniaslında başörtüsüne bu ülkede belli bir kesim tarafından nasıl yaban bakıldığını hatta başını örtenlerin insan diye görülmediğini.Çıplaklığı alkışlarkenAllah'ın emri olan örtünün yuhalandığını ben ona hangi kelimelerle nasıl anlatacaktım…..

Nasıl anlatacaktım bu hep böyle giderse kendisine cüzzamlı gibi bakılacağını.Başörtüsünün üzerine saçma sapan bir peruk takıp okulda palyaço gibi dolaşacağını.Eğer bir doktor olursa başörtüsünü fular gibi boynunda gezdirmek zorunda kalacağınıbazı hemcinsleri özgürce (
.gif
) mini eteklibüstiyerli dolaşırkenkendisinin başörtüsünün zorla çıkarılacağını…..

Tertemiz yüreklipırıl pırıl düşünceli bir çocuğa annesi bunu hangi yollanasıl anlatabilirdi?

Gözlerimden yanaklarıma koşan gözyaşlarımı elleriyle sildi"Ne oldu anne” dedi “Neden ağlıyorsun?”
“Sevinçten kızım” dedim”sevinçten ağlıyorum”.O namaz hocasından bakıp namaz kılmaya çalışırkenbenim aklımda hep aynı sözler yankılanıyordu;
“Müdür bir izin verse!…………….”

Üst Alt