Abdulkadir Geylani Hz. Nasihatler

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
Abdulkadir Geylani Hz. Nasihatler

Ey cemaat! Allah'a koşunuz. Halkı, dünyayı ve O'nun zatından gayri her şeyi bir yana atınız, O'na koşunuz.

Ey evlad! Halka beka gözü ile bakma. Onların yok olacağını düşün; Öyle bak. Onlardan fayda ve zarar bekleme. Onları aciz ve zelil olarak bil. Hakkı tevhid et. O'na tevekkül eyle.

O'ndan gelen şeyler yüzünden hezeyana kapılma. Dünya ve dünyada zuhura gelenler Hak'dan gelir. Yaratılmışlar ve onlarda dönüp duranlar, O'nun tecellisi ile oldu. İman sahibinin kalbi bunların hepsinden beri durur. Çünkü onları Haktan memnun ve vazifelerini yapar olarak görür.

Hele o iman sahibi gönlünü sebeplerden temizlerse, sebeplerin güçlüğüne ve ayal derdine uğradığında, Hak'dan yardım görür; Onların sıkıntılı anlarına dayanmak için kuvvet bulur. İşlerini kendiliğinden görülürken o kalbini hiç birine vermez. Yaratanına bağlar. O'ndan bir an dahi ayrı olmaz.

Halinde değişiklik istemez. Çünkü verilen bir hüküm var; O değişmez. Kısmet biçilmiştir, artmaz eksilmez. Kısmetin geç kalmasını veya çabuk gelmesini de beklemez. Çünkü o her şeyin tayin edilmiş bir vakti olduğunu bilir.

Allah'tan hoşnut olan kimse, bütün halinde O'na uyar; Bu uyarlığı başkalarına yapılan işlerde de gösterir.
Allah'u tealadan razı olan kişi anlayışlı olur ve O'nun cümle işlerini sever. Ömrünün bir miktarı uymaz yolda geçmiş dahi olsa, kalanını O'nunla devam ettirmenin yollarını arar ve O'nun dilediği yolda tüketir.
Allah'u teala onun bu hallerini sever ve her şaşırdığı anda;

Rabbin benim, der.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mahzungarip

Yönetici
Allah cc. razı olsun.emeğine sağlık.
selam ve dua ile........

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Allah cc. razı olsun.emeğine sağlık.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Allah'tan hoşnut olan kimse, bütün halinde O'na uyar; Bu uyarlığı başkalarına yapılan işlerde de gösterir.
Allah'u tealadan razı olan kişi anlayışlı olur ve O'nun cümle işlerini sever. Ömrünün bir miktarı uymaz yolda geçmiş dahi olsa, kalanını O'nunla devam ettirmenin yollarını arar ve O'nun dilediği yolda tüketir.

Üst Alt