Ramazan ayinin fazileti

mahzungarip

Yönetici
RAMAZAN AYININ FAZİLETİ

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ]

Muhterem Müslümanlar!

İhtirasları frenleyen, sabrı öğreten, nimetin kadrini bildiren, nefsi terbiye eden mağfiret ve rahmet ayı Ramazanı şerifin hayırlı, bereketli, huzurlu günlerine bu günden itibaren başladık. Bizi bu günlere ulaştıran Allah’ü Zülcelal Hazretlerine sonsuz hamdu senalar olsun.
Ramazan; şiddetli, yakıcı demektir. Günahlar Salih amellerle yakıldığı için ona bu isim verilmiştir. Bununla da ramazanda Allah’ın kullarının açlık ve susuzluktan içlerinin kavrulması, buna karşılık günahların yanması, kalplerin ihtiraslardan kurtulması ifade edilmektedir.

Değerli Müminler!

Ramazan öyle bir aydır ki; İnsana insanlığı öğreten, beşeriyeti yücelten, kalpleri nuruyla aydınlatan, mutluluk ve şifa kaynağı olan Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. Onun için ramazan ayı çok faziletli bir ay olup, bu ayda yapılan ibadetlere daha fazla sevap verilmektedir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur; “Ey insanlar; Mübarek ve büyük bir ayın gölgesi üzerinize düşmüştür. Bu ay içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi vardır. Allah’ü Teala bu ayın orucunu size farz ve gece ibadetlerini (teravih namazını ) sünnet kılmıştır. Kim ki bu ayda bir iyilik yaparsa diğer aylarda yetmiş farz eda etmiş gibi olur. Bu ay sabır ayıdır, sabrın mükafatı ise cennettir. Bu ay yardımlaşma ayıdır. Bu ay mü’minin rızkının çoğaldığı bir aydır. Bu ayda oruçluya iftar ettirenin günahları bağışlanır ve cehennemden azat olur. Aynı zamanda oruç tutanın sevabından eksilme olmaksızın onun sevabı kadarda iftar ettirene yazılır.”

Muhterem Müslümanlar!

Ramazan ayı oruç ayıdır. Cenabı Allah “ Sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.” buyurmuştur. Ramazan ayı gerçekten rahmet ve gufran ayıdır. Cenabı Hakkın rahmet deryasının coşup taştığı, mü’minlerin üzerine yağmur misali sağanak sağanak yağdığı, has gönüllerin günahlardan arındığı bir aydır. Ramazan ayı açların doyurulduğu, çıplakların giydirildiği, düşenlerin kaldırıldığı, yetim ve yoksulların himaye edildiği, kimsesizlerin korunduğu bir dayanışma ayıdır.
Aziz Cemaat

O halde; bu önemli fırsatı kaçırmayalım. Ruhumuzu her türlü manevi kirlerden temizleyerek çoluk-çocuğumuz ile birlikte ramazan ayını en değerli bir misafir gibi karşılayalım. Camilere koşalım, Teravih namazlarını coşkuyla eda edelim. Fakirlerin daha rahat oruç tutmaları için onlara her türlü yardımı yapmaya çalışalım.
Bu ayın gündüzlerini oruçla, gecelerini Teravih namazıyla ihya edelim.
Kur’an okuyalım ve okunan Kur’anları dinleyelim, Kur’an-ı Kerimin verdiği mesajı iyi anlamaya çalışalım ve yaşayalım. Hutbemi bir hadis-i kutsi ile bitiriyorum. Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor; “Ademoğlunun her ameli kendisi içindir. Yalnız oruç hariç, çünkü o benim içindir. Onun mükafatını ancak ben vereceğim.”

Kaynak
1-) Bakara Suresi Ayet 185
2-) İslamda helaller ve haramlar
3-) Tergib 2/403

Üst Alt