Şeytanın namaz hırsızlığı

lal

Aktif Üyemiz
Namazda sağa sola bakmaya, şeytanın namazdan hırsızlaması denilir. Yani; o, namazı tamammen çalamıyor da ondan bir kısmı hırsızlıyor. Erkanı çalamıyor. Son kozunu nazarları çalmakla kullanıyor. "Sağa baktırabilir miyim, sola baktırabilir miyim?" diye çabalıyor.
Var mısınız, namazdan başlayalım işe! Üstadı'mız ne kadar edepli insan. Ne diyor bakın: "İnşaallah tam ihlasa mazhar olursunuz. Beni de tam ihlasa sokarsınız." Ben de onun gibi diyorum: "İnşaallah tam namaz kılarsınız bana da tam namaz kılmanın adab ve erkanını öğretirsiniz." O zaman kim kimin arkasından takılırsa kurtulur. Gelin hep beraber kutulmaya karar verelim.
Namazdan hiçbir şey çaldırmamak lazım. O bir emanettir. Şeytan ne bakmadan çalsın, ne yatmadan kalkmadan çalsın, ne şundan ne de bundan. Tam tekmil namaz emanetinin emini insanlar olarak, hakikat-ı namaz misali mahiyetiyle neden ibaretse ona uygun bir şekilde namazı eda etmeli. Mesela, ben namazı ebedi yolculukta refik olacak; gökçek yüzlü; boyu posu,edası endamıyla hiçbir tarafı tenkit edilmeyecek uhrevi bir misali vücuda sahip görüyorum. Şimdi, bir yerde şeytanın hırsızlığına mani olamazsanız, o onun bir kulağına vurur, bir burnuna vurur, bir dudağına vurur. Bir yandan kolunu götürür, bir yandan ayağını… o hale getirir ki, onun misali vücudu ahirette size ne der bilemiyorum.mutlaka diyeceği bir şeyler vardır. “Allah hayrınızı versin, beni zayi ettiniz!” mi der, “Beni berbat ettiniz mi der, bir şey der mutlaka. Fakat orada rahatsızlık yaşamamak için sizin burada namaza rahatsızlık vermemeniz ve hırsız elinin ona uzanmasına ani olmanız gerekir. Bütün kalbiniz, hissiyatınız ve letaifinizle Allah’a (cc) müteveccih olmalı; hiçbir yerinden hiçbir şey çaldırmamalısınız. Mebdedekilerin o meseleyi duyarak yapması zor. Yalan olur “Duydum” derse. Fakat Allah her gün o kapıyı aralar. Hele siz dişinizi sıkın; en önemli, en müsait vaktinizi ona verin ve zorlayın kendinizi. İnşallah, bir gün gelir, onu güzel eda etme imkanı doğar.
İhtimal, hakikat-i salata ulaşmak için bazıları her gece bin rek’at namaz kılıyordu. Üstad’ın ilk talebeleri özene özene namaz kılıyordu. Ben gerçekten namaz kılan insanlar gördüm. Birkaç yüz rek’at kılan çoktu., sayılamayacak kadar. Bu millet namaz kılmayı unuttu. Camiler şekillere bağlı kaldı. O halılar göz yaşına hasrettir şimdi. Seccadeler temiz alınlara hasrettir…
Namaz ibadetin kalbidir… Namazın her rüknünün kendine göre bir kıymeti vardır. Ama onun en kıymetli parçası, alnın yere konması halidir; secdedir. “ Kulun Allah’a en yakın olduğu yer secdedir” buyrulur. Evet namaz secde ile taçlanır.

M. Fethullah Gülen

Üst Alt