Namaz hırsızı olmayalım

lal

Aktif Üyemiz
Teravih namazı adına uygun olarak yavaş yavaş kılınır. Acele edilmez. Ne saadet asrında ne de bu gün Haremde böyle bir uygulama vardır.
Başka ülkelerde durum nedir bilemiyorum ama bizim ülkemizde böyle bir yanlış türemiştir.
Teravih namazını hızlı kıldırmak bir marifet sayılmış.
Usulüne uygun kıldıranlar yadırganır hale gelmiş.
Ne kadar hızlı kılarsan ya da kıldırırsan o kadar çok sevap alacaksın denmişçesine bir yarış var.
Namazda acele edenler, tadili erkâna uymayanlar uyarılmıştır.
Ve namaz hırsızı olarak isimlendirilmiştir.
Ebu Said’in (ra) rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Hz Peygamber (sav) şöyle buyurur:
“Hırsızlık bakımından insanların en kötüsü, namazından çalandır.Rükûundan çalar, secdesinden çalar.”
Namazından çalanlara Peygamber Efendimiz sav tekrar namazını kılmasını emrederdi.
Peygamber Efendimiz sav aceleyle usulüne uygun olmayan bir şekilde namaz kılanı görünce şöyle buyurdu: Dön namazını yeniden kıl.
Çünkü sen namazı kılmadın. Adam döndü yeniden namazı önceki kıldığı gibi kıldı.
Peygamber Efendimiz sav ona: Dön yeni baştan kıl namazını. Çünkü sen namazını kılmış olmadın diye tekrar uyardı. Ve bu uyarışları üç defa tekrar etti.
En sonunda adam: Seni hak din ve kitapla gönderen Allah’a yemin ederim ki, ben bundan başka türlüsünü bilmiyorum, bana doğrusunu öğret, dedi.
Bunun üzerine Efendimiz sav: Namaza duracağın zaman tekbir al. Sonra ne kadar kolayına gelirse, o kadar Kur’an oku. Arkasından rükûa varıp, azaların sükûnete erinceye kadar bekle. Sonra başını kaldırıp ayakta doğruluncaya kadar dur. Daha sonra secdeye varıp mutmain oluncaya kadar kal. Sonra başını kaldırıp mutmain oluncaya kadar otur. Bunu namazının bütününde böylece yap, dedi.
Her namaz için geçerlidir bu tavsiyeler.
Diğer namazlarda bu kadar değilken hızlı kılma ve kıldırma teravih namazında gündeme gelir.
Özellikle sorulur sizin imam kaç dakikada kıldırıyor namazı diye. Hangisi daha çabuk kıldırırsa o tercih ederler. Bilmezler ki yanlarına sadece bir yorgunluk kalmıştır.
Genel böyle olsa da usulünce namaz kılmayı kendine prensip edinenlerde yok değildir.
Bunlar özellikle imamın kıraatine ve tadili erkâna riayet edip etmediğine dikkat ederler.
Namazında hassas olan biri teravih namazında hızlı kıldıran imama serzenişte bulunur:
Hocam o kadar hızlı kıldırıyorsunuz ki, rükû ve secdede üç tesbihten sadece birini söyleyebiliyorum.
İmam gülmüş: Sen ona şükret demiş. Ben onu da söyleyemiyorum.
Böyle bir şey yaşanmış mıdır bilmiyoruz ama Ramazanda türeyen jet imamlar herkesin malumudur.
Büyükler derler ki: Günahın büyüklüğünden küçüklüğünden ziyade kime karşı işlendiği önemlidir.
Kulun Allah’a en yakın olduğu, Allah ile söyleştiği en tatlı anı böylece heba etmek hiç de akıl karı değildir.
Ne söylediğini bilemeyecek kadar hızlı okumak ya da okuyamamak ne büyük kayıptır Allah’ım.
Rabbim bizleri ve sevdiklerimizi böyle bir duruma düşürmesin.
Bu yazı Ramazan'ı Nasıl İhya Ederim Kitabından alınmıştır.

Üst Alt