Haftanın Tartışma Konusu.........

mahzungarip

Yönetici
Selamün aleyküm RasuleHasret gönüller..Bu haftanın tartışma konusunu açıyorum..soru şu: Yunus Emre'nin (“Bir tek gönül yıktın ise Bu kıldıgın Namaz değil! ) demesinden maksatı ne ve ne anlatmak istiyor? Kolay gelsin.Buyrun Yorumları alalım:)

MURATS44

Özel Üye
Bir tek gönül yıktın ise Bu kıldıgın Namaz değil!

Çok güzel bir ifade buyurmuş Yunus Emre.Burda insanların , şahsi inançlarının ,ibadetlerinin , iyiliklerinin tek başına bir anlamı olmadığının bir yorumu bana göre. İbadet ve insanlara yaklaşım bir bütündür. Bir tebessümün ibadet sayıldığı bir dinde yapılan ibadetlerin yanısıra insanlara hürmet etmek , insanları allah için sevmek te gerekmektedir.Sevgisiz hiçbir şeyin yaşayamayacağı gibi inancın da yaşamayacağından hareketle; sevgi adeta "din derekesinde" ifade edilmiştir..Bu sevgi , Allah sevgisinin bir gereği olarak Allah'ın kullarını sevmek demektir.Yunus Emrenin bir sözünde " Yeri göğü aradım Hiç mekanda bulmadım Buldum insan içinde..." Bu sevginin yolu da "gönül "nden geçmektedir..Gönül kırmamak lazım...:gül:gül:gül

Ama ; bu demek değildir ki ... Gönül kırmak , insanlarla geçinememek , günah işlemek , suç işlemek ibadetin kabul edilmeyeceği.. Bu cümle bir açıdan da böyle bir anlam taşıyor ama değil..Günahı olan namaz kılamaz değil...suçu olanın ,günahı olanın ibaditinin kabul edilmeyeceği tabii ki değil.. Her konu kendi penceresinde anlamlı ve kendi penceresinde değer kazanır.. Hesabı da ona göre sorulur..

İbadetimizi eksiksiz yapmaya çalışalım ve gönül kırmayalım..Yunus Emre kalp kırmanın önemini anlatmak istemiş.

Bir gün Râsuli Ekrem efendimiz sahabelerine ...

_ Kâbe'yi kim yıkmak ister...? diye sormuş..
Sahabeler : -Hâşa ya râsulullah..Ne haddimize Kâbeyi yıkmak ..
Efendimiz(s.a.v) : Kâbe ,kul yapısı , kalp ALLAH yapısı..Bir kalp kırmak , Kâbe'yi yıkmaktan daha kötüdür..
Buyurmuşlardır.Buda demek oluyor ki :
Allah'ın yerinin yerde gökte değil, insanın kalbinde olduğudur...

GÖNÜL ,ÇALABIN TAHTI
ÇALAB , GÖNÜLE BAHTI
İKİ CİHAN BEDBAHTI
KİM GÖNÜL YIKAR İSE..

Yunus Emrenin çok sevdiğim güzel bir deyimi.Konuyla ne kadar bütünleşiyor değil mi??

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatühü...EyvAllah kardeşim tartışılacak bir şey kalmamış...Cevap yerinde olmuş..
Kalb Allah(c.c)aittir ve kul kalbi sahibine teslim etmekle yükümlüdür...
Yaradana ait olan yer değerlidir...a.r.o

MURATS44

Özel Üye
bu konu tartışma konusu olarak insanların fikirlerini söyleyebileceği bir konu mu yoksa hocayı ikna etme yarışmasımı anlayamadım..O zaman konu yanlış yerde.Doğru yerde açarsan o zaman değişik fikirler duyabilirsin.. bu konuda " şeytan ,cennetten neden kovuldu?" konusu gibi yarım kalmaz inşallah..

mahzungarip

Yönetici
bu konu tartışma konusu olarak insanların fikirlerini söyleyebileceği bir konu mu yoksa hocayı ikna etme yarışmasımı anlayamadım..O zaman konu yanlış yerde.Doğru yerde açarsan o zaman değişik fikirler duyabilirsin.. bu konuda " şeytan ,cennetten neden kovuldu?" konusu gibi yarım kalmaz inşallah..
o bahsettiğin konu yarım kaldı çünkü neden her iki sitede kapandı:D
beni ikna etmekle alakası yok bu sorunun sadece ordaki manayı anlamanızı bekliyorum o kadar:)

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
Bir tek gönül yıktınsa :gönül Allahın(c.c) evi Allaha(c.c) ait kırılan tek gönül Allahı(c.c) kırmak Allahı(c.c) kırarsan namazın nasıl kabule şayan olur...?
Hepimiz Bir olana aitiz..bütün gönüllerde Tek bir olana ait....bütün gönüller tek...seni kırmışsam kendimi kırmışımdır,,,bilmem anlatabildim mi?gecenin bu saatinde uykuda bastırdı...Himmetle anlatmaya çalıştık inşaallah...

mahzungarip

Yönetici
Bir tek gönül yıktınsa :gönül Allahın(c.c) evi Allaha(c.c) ait kırılan tek gönül Allahı(c.c) kırmak Allahı(c.c) kırarsan namazın nasıl kabule şayan olur...?
Hepimiz Bir olana aitiz..bütün gönüllerde Tek bir olana ait....bütün gönüller tek...seni kırmışsam kendimi kırmışımdır,,,bilmem anlatabildim mi?gecenin bu saatinde uykuda bastırdı...Himmetle anlatmaya çalıştık inşaallah...
:aferin:aferin:gülzgdzgdişte cevap bu :aferin bir tek gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil.niye?çünkü Efendimiz a.s demiyor mu kalp kırmak kabeyi yıkmaktan kötüdür diye.demek ki kabesini yıkanın yönelip kılacağı bir kıblesi olmadığı gibi namazıda olmuyormuş:) Allah muhafaza kalp kırmak kadar kötü bişey yok :((

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
mahzungarip™;13547' Alıntı:
:aferin:aferin:gülzgdzgdişte cevap bu :aferin bir tek gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil.niye?çünkü Efendimiz a.s demiyor mu kalp kırmak kabeyi yıkmaktan kötüdür diye.demek ki kabesini yıkanın yönelip kılacağı bir kıblesi olmadığı gibi namazıda olmuyormuş:) Allah muhafaza kalp kırmak kadar kötü bişey yok :((
EyvAllah.....Hayırlı Sabahlar...:by:

berraksu

Yeni Üyemiz
namaz bizi kötülüklerden alıkoymuyorsa mutlaka namazımızda bir eksiklik vardır bunun üzerinde düşünmelüyiz

Üst Alt