Beraat Gecesinin Fazileti

fahrettin tırınk

Site İmamı
Yarın akşam Beratların verildiği mübarek bir geceyi idrak edeceğiz inşaallah. Ümmeti olmakla şeref duyduğumuz Resulullah Efendimiz’in (sav) bu gece hürmetine gönül dünyalarımızı himmet ve şefaatiyle şereflendirmesini, bizi yoktan var edip bu mübarek geceye kavuşturan,ALLAH (cc) ın rahmetine, afv ına ve beraatı cenneti ilahisine nail olmamızı niyaz ederiz.

“Sen olmasaydın Habibim, âlemleri yaratmazdım” sırrının mazharı olan Efendimiz Hazretleri için Cenab-ı Hak; “Resulûm Muhammed, biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” (Enbiya, 107) buyurmuştur.

Berat gecesi bu rahmet pınarının coşup, müminlerin kalplerine sağanak sağanak akacağı gece olacaktır inşallah; yeter ki, O’ndan bahsedelim, O’nu analım, O’nu zikredip samimi bir gönül ile salât ve selam okumasını bilelim.

Bu emri Allahü Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle beyan eder: “Allah ve melekleri Peygambere salât ederler, O’nu överler. Ey iman edenler; siz de O’nu övün ve O’na salât ve selam edin, Ona gönülden teslim olun” (El–Ahzab Sûresi, 56. Ayet).

Resulullah Efendimiz (sav) bir Hadis–i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Kıyamet gününde halkın Bana en yakın olanları ve şefaatime hak kazananları, Bana en çok salavat getirenleridir” (Tirmizi, Vitir,21).

Bir başka Hadis-i Şeriflerinde ise Resulullah Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim sana salat ederse, ben ona salat ederim. Kim sana selam verirse, ben ona selam veririm” (Cami’ul Ahbar).

“Kıyamet günü bana daha yakın olan, dünya hayatında bana daha çok salat eden kimsedir” (Cami’ul Ahbar, Hadis.6).

Ebu Hureyre’nin bildirdiği bir Hadis-i Şerifte ise Resulullah Efendimiz şöyle buyurdu: “Her Peygamber için kabul edilen bir dua vardır. Her Peygamber acele edip, o duasını dünyada istedi. İstedikleri dünyada onlara verildi. Ben ise duamı, kıyamet günü ümmetime şefaat etmek için sakladım. Ümmetimden Allahü Teala’ya şirk koşmadan ölen kimseler, inşallah Benim şefaatime kavuşacaklardır”. (Günyet’üt-Talibin).

Yarın gece, Hz. Muhammed Mustafa’yı sevenlerin gecesi. O gece Hakk’a koşanların, O’nu isteyenlerin, O’na koşanların, O’nun yoluna kurban olanların gecesi......

(O, bir gecedir ki) her hikmetli iş, nezdimizde bir emir ile, o zaman ayrılır. Hakikat, biz Rabbinden bir (eser–i) rahmet (rahmet eseri) olarak (Peygam berler) gönderenleriz. Şüphe yok ki, O, hakkıyla işitenin, (her şeyi) kemâliyle bilenin tâ kendisidir.” (Duhân Sûresi 44 /1 –6)

Gunyetü’t– Tâlibîn’de İbn Abbâs –radıyallâhu anh–’ın bu âyetlerin tefsiri ile ilgili olarak şu açıklamaları zikredilmektedir:
“Hâ, mim: yani, Allah Teâlâ kıyamet gününe kadar olacak şeyler hakkında hükmünü vermiştir.
el–Kitâbü’l–Mübîn, Kur’ân–ı Kerîm’dir. Mübarek geceden mu–rad, Şaban ayının ortasındaki gecedir (yani, onbeşinci gecesi–dir). O gece, Beraat gecesidir.” (Gunye 1 /189)

Hasan Basri Çantay –rahimehullah–’ın Kur’ân–ı Hakîm ve Meâl–i Kerîminin mübarek gece ile ilgili açıklaması ise şöyledir:
“Kadir gecesi, yahut Şaban ayının yarısı olan Berâet gecesi.. Celâleyn’de: “O gece Kur’ân–ı Kerîm, Levh–i mahfûz’dan, yedinci gökten, dünya göğüne inmiştir.” denilmektedir.

Beydâvî ve Medârik’e göre: “Kur’ân o gece Levh–i mahfûz’dan bir bütün hâlinde dünya semâsına, sonra oradan kısım kısım Rasûlullâh –sallâllâhu aleyhi ve sellem–’e indirildi. O gecenin mübarek olması bundandır. Zîrâ Kur’ân’ın inmesi dinî ve dünyevî bir çok faydalara sebeptir. Yahut bu mübâreklik, o gece meleklerin inmesinden, ilâhî rahmetin coşup taşmasından, duaların kabul ve icabet bulmasından, nimetlerin taksîm ve ilâhî kaza ve takdirlerin birbirinden ayrılmasındandır.”

Cebrail –aleyhisselâm–’a, ameller ile ilgili nüsha dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil –aleyhisselâm–’a, musîbetlere âit nüsha da Azrail –aleyhisselâm–’a tesiîm olunur.

Denildi ki, Berâet gecesine has, beş haslet vardır:
1– Her mühim iş o gece tefrîk edilir.
2– O geceki ibâdetin fazîleti büyüktür.
3– Rahmet–i ilâhiyye feyezan eder.
4– Mağfiret gecesidir.
5– O gece Rasûlullâh –sallâllâhu aleyhi ve sellem–’e şefaat hakkının tamâmı verilmiştir.

Çünkü Rasûl–i Ekrem –sallâllâhu aleyhi ve sellem– Şaban’ın 13. gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, 14. gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, 15. gecesi talep etmiş, bu gece şefaatin tamamı ihsan buyurulmuş. Bu şefaatten mahrum olanlar Allah’tan, devenin ürküp kaçtığı gibi kaçanlardır. Âdât–ı ilahiyyedendir ki, bu gece Zemzem kuyusunun suyu artar. Şaban’ın nısf (yarı) gecesine “Mübarek, Be–râet, Sak (berat, ferman), Rahmet” isimleri verilmiştir (Şeyhzâde, Râzî, Ebussuûd). (Kur’ân–ı Hakîm ve Meâl–i kerîm 3 / 55)

Gunyetü’t–Tâlibîyn’de Kur’ân–ı Kerîm’den âyet–i kerîmelerle îzah edildiği üzere: “Allah Teâlâ yağmura, zeytine, Hazret–i îsâ –aleyhisselâm’a, Kabe–i muazzama’ya vs. mübarek vasfını vermiştir.

Berâet gecesine de mübarek gece denmiştir. Çünkü o gecede yeryüzü sakinlerine (müslümanlara) rahmet, bereket, hayır, afv ve mağfiret iner.” (Gunye 1 /189)

Ali bin Ebî Tâlib –kerremellâhu vecheh–’den rivayet edilen hadîs–i şerîfte Rasûlullâh –sallâllâhu aleyhi ve sellem– şöyle buyurmuşlardır:

“Allah Teâlâ Hazretleri, Şaban’ın onbeşinci gecesi dünya semâsına nüzul eder, şunlardan maâdâ bütün müslüman–ların günahlarını afv eder: Müşrik veya münafık veya akrabası ile münâsebetini kesen veya zinâkâr kadın..”

Urve –radıyallâhu anh–, Hazret–i Âişe –radıyallâhu anhâ–’dan rivayet ediyor:

“Şaban’ın onbeşinci gecesinde Nebiyy–i Zîşân –sallâllâhu aleyhi ve sellem– yanımdan ayrılıp gitmişti... Ben, –sallâllâhu aleyhi ve sellem–’in diğer hanımlarına gittiğini sandım. Kalktım, eVde onu aramaya başladım. Ararken ellerim ayaklarına değdi. Secde hâlinde idi. Şu duayı okuyordu, hemen ezberledim:

“Yâ Rabbi!.. Sana kendimden geçerek secde ediyorum. Kalbim sana inandı. Nimetini ikrar, günahımı îtirâf ederim. Nefsime zulmettim, beni bağışla!.. Çünkü Senden başka günahları bağışlayan yoktur. Yâ Rabbi!.. Cezandan afvına, intikamından rahmetine, gadabından rızâna sığındım. Ve Senden Sana sığındım. Seni hakkı ile –Senin kendi nefsini sena ettiğin gibi– övmekten âcizim.”

Amiiin.

ALLAH cc cümlemizi lütfü keremi ile bu gece nin yüzü suyu hürnetine beraatı cenneti alanlardan eylesin inşaallah….

Moderatör tarafında düzenlendi:

ceylannur

Yeni Üyemiz
Şaban’ın onbeşinci gecesinde Nebiyy–i Zîşân –sallâllâhu aleyhi ve sellem– yanımdan ayrılıp gitmişti... Ben, –sallâllâhu aleyhi ve sellem–’in diğer hanımlarına gittiğini sandım. Kalktım, eVde onu aramaya başladım. Ararken ellerim ayaklarına değdi. Secde hâlinde idi. Şu duayı okuyordu, hemen ezberledim:

“Yâ Rabbi!.. Sana kendimden geçerek secde ediyorum. Kalbim sana inandı. Nimetini ikrar, günahımı îtirâf ederim. Nefsime zulmettim, beni bağışla!.. Çünkü Senden başka günahları bağışlayan yoktur. Yâ Rabbi!.. Cezandan afvına, intikamından rahmetine, gadabından rızâna sığındım. Ve Senden Sana sığındım. Seni hakkı ile –Senin kendi nefsini sena ettiğin gibi– övmekten âcizim.”
Amiiin.
ALLAH cc cümlemizi lütfü keremi ile bu gece nin yüzü suyu hürnetine beraatı cenneti alanlardan eylesin inşaallah…

.sag olun hocam ALLAH celecalehu razı olsun

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun değerli hocam,,,,güzel anlaşılır şekilde konuyu
payşatınız,,,,Emeğinize sağlık,,,,Kandilinizi en içten duygularımla şimdiden kutlarım....

Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
"Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim....
Sana gereği gibi hamd etmekten acizim.... Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."

"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl.... Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil.
Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini
siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır,,, Levhi Mahfuz Onun katındadır."
Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz,,,
Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz edelim....

TaHKaR

Aktif Üyemiz
sağolun arkadaşlar güzel paylaşım, Bu gelen gece olan Leyle-i Berat, bütün senede bir kudsî çekirdek hükmünde ve mukadderat-ı beşeriyenin proğramı nev'inden olması cihetiyle Leyle-i Kadr'in kudsiyetindedir.Allah hepimizi bu gecenin hatırna ve tüm dularımız kabul etsin

Üst Alt