Nefsin Sembolü

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
Nefsin Sembolü

Bu arada ama rüyada ,ama namazda ,ama zikirde Nefsinin sembolü olan bir hayvan görürsün...Senin nefsin bu hayvanla sıfatlanmış, demektir. Eğer ölmüş görürsen ,sen nefsine Allah’ın yardımıyla galip geleceksin demektir. Yok bağlı olarak görürsen Nefsin sana zarar veremeyecek demektir. Yok başı boş görürsen Nefsinle mücadele edeceksin demektir. Üzülme Allah’tan sana mutlaka yardım gelir... Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sav ) Efendimiz ne buyurmuş : “Nefsini bilen Rabbini bilir.” Artık nefsinin ne olduğunu öğrenmişsin ve geriye kalan yıllarında ne ile mücadele etmen gerektiğini doğrudan öğrenmişsin demektir... Yani gördüğün , hayvanın kötü özellikleri ile mücadele ederek; sendeki kötü huy ve davranışlardan uzaklaşman gerekmektedir. İşte zikir ne ile mücadele etmen gerektiğini öğreten ,temelini Kur’an ve Peygamberimizin (sav) yaşamından alan ve O’nun öğretileri ile bilgilenmeni ve hayatını , bu iki temel dayanağının varlığına sımsıkı bağlı olman gerektiğini öğreten birinci elden öğretidir. Bu yolun yolcularına bilmedikleri öğretilir ve sevgili mutlaka korunur... Bu Allah’ın bir lutfudur. Artık hayatını baştan aşağıya ( ister farkında ol ; ister olma fark etmez) Kur’an ve Hadisler içinde yaşar gidersin...

NOT: Lütfen daha fazla açıklama için , Sitemizdeki Marifet Penceresinden Yunus Emre Bölümüne giriniz.

Yılan şeklinde görünürse : Yalancı , acıması az , sinsi, fırsatını bulunca insanlara acımadan
saldıran , gıybet yapan ve bundan zevk alan vb. kötü ahlakı taşıyansın demektir…
Eğer "domuz " olarak gösterilirse : Sen helali haramı ayırt etmeyensin, bu kazanç yönünde olduğu gibi , eşine ; sadık olmaya asla önem vermeyen birisisin, her şey benim olmalı düşüncesini taşıyan , bencilin , vurdum duymazın tekisin…
Ayı ,kaplan , çakal , kurt vb. yırtıcı hayvanlardan birisini gösterilirse : sen acıma – merhamet bilmeyensin , hoşuna giden her şeyin senin olmasını isteyensin ; istemekle kalmayıp , bunun için her yola baş vurmaktan çekinmeyen birisisin demek…
Köpek , nefse sahipsen , parayı – dünyayı çok sevensin ; para için her şeyi yapansın demektir. Ama sevdiklerini de korumaya çalışansın ; ( bir yere kadar) menfaatine ters düştüklerinde onları da yok sayabilecek kadar vurdum - duymazsın demektir…

Bu arada şunu da belirtelim ki ; gösterilen hayvanın boyunun , büyük veya küçük olması ile de nefsle eş değer olmuştur. Yani hayvan ne kadar büyükse ; nefsiniz o kadar büyük ; hayvan ne kadar küçük ise nefsiniz de o kadar küçük demektir. Madem ki ; Yunus Emre’den konuyu açtık, O’nun nefsinin de "Ejderha" , çok büyük bir yılan olduğunu bilin.

En kötüsünü ise , en sona sakladım. Milyonda bir olur… O da iblis… İblis sıfatlı nefs. Rabbim o nefsi de , bu kula vermiş.

Veren " O "

Kul zikirle , Rabbini anmaya başladığında ; nefsin yenilmesinde de yardım eden de "O"…

Marifeti , Allah’ın yardımı bitirdiğinde ; hayvani nefsini , insani nefse çeviren de " O"

Üst Alt