Oruç tutmanın sevâbı

ceylannur

Yeni Üyemiz
Oruç tutmanın sevâbı

ALLAHü teâlâ, yapılan amellerin karşılığını, o amelin durumuna göre, değişik olarak vermektedir İbâdetlerde, iyiliklerde bire karşı ondan, yedi yüze kadar ihsan etmektedir Orucun sevabını ise, “Karşılığını ben veririm” buyurmuştur Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Ameller, ALLAHü teâlâ katında yedidir İkisi vâcibi gerektirir İkisi misli iledir Birisi on katdır Birisi yedi yüz mislidir Birisinin sevabını ise ALLAHü teâlâdan başka kimse bilmez Vâcibi gerekli kılan amellerden birincisi şudur ki, ALLAHü teâlâya ortak koşmadan ihlâsla kulluk yapana Cennet vâcib olur Ortak koşarak ölene ise Cehennem vâcib olur Misli ile olan amelden birincisi, günah işleyene misli ile karşılık verilir Diğeri ise, iyi amel için niyyet ettiği şeyi yapamıyana yapmış gibi sevap verilir Bire on verilen amel, iyiliklerin sevâbıdır Kötülüklerin günahının aksine iyiliklere bire on sevap verilir Bire yediyüz sevap verilen amel, helâl malından ALLAH yolunda vermektir Sevabını yalnız ALLAHü teâlânın bildiği amel, ALLAH için tutulan oruçtur Onun karşılığını ALLAHü teâlâdan başka kimse bilmez”
ALLAHü teâlânın, “Âdem oğlunun her ameli kendisi için, yalnız orucu benim içindir” buyurması, kıyâmet günü olunca, ALLAHü teâlâ kuluna hesap sorar Öyle ki hiç sevabı kalmaz Yalnız orucu kalır Bunun üzerine ALLAHü teâlâ, kulun ihtiyâcı olan sevap kadar kendi fazlından ihsân edip, kulunu orucu sebebiyle Cennete sokar Herkesin sevâba ihtiyacı aynı değildir Cenâb-ı Hak da orucu sebebiyle kuluna bol bol ihsanda bulunur Cenâb-ı Hakkın, “Orucun karşılığını ben veririm” buyurmasının hikmetlerinden biri şudur: ALLAHü teâlâ, kula mahsûs olan yemek ve içmek gibi şeylerden münezzehtir Oruç tutmakla Cenâb-ı Hakkın ahlâkından birine yapışılmış olur Bununla çok sevâba kavuşulur Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
“Oruçlunun, akşam iftâr zamanındaki duâsı reddolmaz”
“Üç sınıf kimsenin duâsı reddolmaz: Oruçlunun iftar zamanındaki duâsı, âdil devlet reisinin duâsı ve mazlûmun duâsı”
“Üç sınıf kimse vardır ki, ALLAHü teâlâ onların duâsını geri çevirmez: İftâr edinceye kadar oruçlunun duâsı, yardım olununcaya kadar mazlûmun duâsı ve evine dönünceye kadar misâfirin duâsı”
“Her şeyin zekâtı vardır, bedenin zekâtı da oruçtur”
Zekât veren, çok sevaba kavuştuğu gibi, malının kirinden de kurtulmuş olur Oruç tutanın da bedeninde bulunan ba'zı hastalıklar yok olur Nitekim hadîs-i şerîfte “Oruç tutun, sıhhat bulun!” buyuruldu
Oruç tutmanın sayısız fazîletlerine eksiksiz kavuşabilmek için orucu şartlarına uygun olarak tutmağa çalışmalıdır

ALINTI

Üst Alt