Hoşgeldin Ramazan

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
BISMILLÂHIRRAHMÂNIRRAHIYM
toist133.jpg

• Esirgeyen ve bagislayan Allah’in adi ile

Ey Rabbim!
    Yüce Esmai Hüsnan hürmetine senden istiyorum Ey Allah’im! Senden baska ilah yoktur
    Ey Merhametli Rabbim! Yüce Kitabimiz Kur’an’i ögreten, affeden ve aciyan sensin
    Ey mülkün ve kiyamet denilen dehset verici günün sahibi ve hakimi Rabbim!
    Ey bütün eksik ve noksanliklardan münezzeh, Malik, güven veren ve yüce olan Rabbim!
    Melik, Hak ve selam isimlerinin sahibi olan Allah, imansizlarin vasfindan beridir.
    Allah insanlari kurtulus yurduna çagirir
    Ey güven saglayan, görüp gözeten, zor kullanma gücüne sahip yüce ve münezzeh Rabbim
    Ey Aziz ve Hakim Rabbim! Ey güç ve kuvvetin sahibi Rabbim! Yücelik, güç ve kuvvet ancak sana aittir
    Ey yoktan var eden Rabbim! Yoktan varetmek ancak sana aittir
    Ey sekil veren Rabbim! Ana rahimlerinde bulunanlara istedigi sekli veren Sensin
    Zat'ina karsi söylenen sözlerden beri olan, evvel, ahir, zahir, batin ve yapilan sükürleri kabul eden Rabbim! Mutlaka bagislayan ve sükürleri kabul eden sensin
    Ey merhametlilerin en merhametlisi, çok bagislayip, çok aciyan Rabbim! Ey her görünende birligi gayet açik, zahir ve batin olan Rabbim!
    Ey herseyi ayakta tutan, mutlaka adaletin sahibi, zatindan baska gerçek bir ilah olmayan Rabbim! Ey Hay sifatinin sahibi! Sen teksin ve birsin. Senden baska bir ilah yoktur
    Hay ve Kayyum olan Rabbim!
    Ey ilmiyle herseyi kusatan! Sen herseyi bilen ve isitensin!
    Ey herseyi gören, mutlak surette kullarin hert haline nigahban olan Rabbim!
    Ey yapilan bunca isyana karsi sabirli olan, Rabbim! Çünkü Sen ilminle herseyi bilir ve sabrinla bir müddet verirsin
    Ey gerçek hükmün sahibi! Sen Azizsin ve gerçek hüküm ancak Sendedir
    Herseye gücü yeten, öldükten sonra da diriltmeye ancak Sen muktedirsin
    Ey herseyi kudreti ile ayakta tutan Rabbim! Yarin kiyamet gününde takva sahibi kullar Melik-i muktedir olan Rabbin katinda bulunacaklardir
    Ey ölenleri dirilten! Kabirlerde çürüyecek toprak olanlari da sen dirilteceksin
    Ey her canlinin rizkini veren! En güzel rizki veren sensin
    Ey mülkün yegane sahibi! Semalarin ve yerin mutlak sahibi Sensin
    Ey en güçlü! Güçlü ve Aziz sensin
    Ey her seyin sahidi! Mutlaka her seyin gerçek yüzünü bilen sensin
    Ey yoktan varden! Yoku var, vari yok eden Allah’im! Ey bol rizik veren! Diledigine rizik veren sensin
    Ey tevbeleri, yakarmalari kabul eden rabbim! Karsiliksiz veren ancak sensin
    Ey Yüce olan Rabbim! Celal ve ikram sahibi sensin
    Ey güzeller güzeli Rabbim! Her hususta bizi güzel sabredenlerden eyle
    Ey herseyin dayanagi Allah’im! Dayanak olarak sen bize kafisin
    Ey riziklari üzerine alan Rabbim! Herkesin rizkini vermeye ancak sen kefilsin
    Ey bakip gözeten Allah’im Savasta mü’minleri gözetip muvaffak kilan sensin
    Ey dost olanlarin dostu olan Rabbim! Övülmeye layik tek dost sensin
    Ey her seyi terbiye eden! Alemleri terbiye eden ancak Sen’sin
    Ey Ganiy! Zengin olan ancak Sen’sin! Baskasi senin zenginligin karsisinda fakirdir. Ey sükredenlerin sükrünü kabul buyuran Allah'’m! Sükredenleri ancak bilen sensin
    Ey yoktan var eden Allah'’m! Yoktan var eden ve bilen sensin
    Ey hazinelerinden ihsan eden Allah'’im! Sen, senin için ihsanda bulanan kullarini seversin
    Ey Kadir olan Allah’im! Her seye kadir olan sensin
    Ey herseyi kemale erdiren! Her seyi kemale erdiren sensin
    Ey yücelten!Diledigini yücelten, diledigini alçaltan sensin
    Ey dereceleri yükselten! Dereceleri yükselten, arsinsahibi sensin. Sefaat edenler ancak senin izninle sefaat edeceklerdir
    Ey büyük olan Allah’im! Yüce ve en büyük olan Sen’sin!
    Ey Hakk olan Rabbim! Bütün mahlukatin gerçek hakkini veren Melik Sen’sin
    Ey iyilik edenleri seven Allah’im! Iyilik edenleri seven ve onlara aciyan Sen’sin
    Ey tek olan Allah’im! Her çift ve teke yemin eden Sen’sin
    Ey günahlari bagislayan Allah’im! Affedenlerin en hayirlisi Sen’sin
    Ey Hamd edenlerin hamdini kabul buyuran Rabbim! Kur’an kendisine hamd olunan, gerçek hükmün sahibi Allah tarafindan indirilmistir
    Ey ihsan edici Allah’im Gerçek ihsanin sahibi Sen’sin
    Ey Baki olan Allah’im! Senden baska her sey fani, yalniz Sen Baki’ sin. Celal ve Ikram sahibi Sen’sin
    Ey bir olan Allah’im! Tek olan ancak Sen’sin
    Ey güçlü olan Allah’im! Güçlü olan, rizik veren ancak Sen’sin
    Ey yol gösteren Allah’im! Diledigini dogru yola gösteren Allah’im! Diledigini dogru yola götürecek Sen’ sin
    Ey en güzel Yaratici Allah’im! Yerleri ve gökleri yaratan Sen’sin
    Ey bilen Rabbim! Görünen ve görünmeyen alemleri bilen Sen’sin
    Ey maddi ve manevi her çesit fütuhati veren ve bilen Sen’sin
    Ey her seyi kudreti ile ihata eden Sensin
    Ey hükmün sahibi Allah’im! Gerçek adil hükmü veren Sen’sin
    Ey herkesin kendine muhtaç oldugu Rabbim! Herkesin hesabini en iyi bilen Allah’im! Herkesin hesabini en ölçülü sekilde görecek sensin
    Ey yardim eden Allah’im! Sen ne güzel yardim eden bir Mevlasin
    Ey Kainati kudret elinde tutan Allah’im! Her sey Sen’in kudret elindedir
    Ey bütün varliklari bir anda yok etme gücünün sahibi Allah’im! Kullari öldürmek de, Sen’in kudret elindedir
    Ey büyüklerin büyügü olan Rabbim! En yüce ve en büyük Sen’sin
    Ey zati ile kaim olan Rabbim! Dogmamis, dogrulmamis Allah’im! Sen’in esin ve bir benzerin yoktur
    Ey misli olmayan Rabbim! Sen duyan ve herkesin görmedigi gizliliklere vakifsin. Sen ne güzel bir Mevla ve ne güzel bir yardimcisin
    Ey yüce Rabbim! Güç ve kuvvet ancak senin yardiminla mümkündür

IFTAR ANINDA VE IFTARDAN SONRA DUALAR

Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rizkike eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.

Manasi: “ Allah’im! Senin için oruç tuttum, Senin için rizkinla orucumu açtim. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allah’im Benden kabul buyur. Çünkü Sen isiten ve bilensin.”

Iftar zamaninda oruçlunun reddedilmeyecek duasi vardir. Abdullah b. Amr der ki:

“Allah Resulü (s.a.v) iftar ettiginde söyle dua ederdi:

“Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle sey’in en tagfirali.

Manasi: “ Allah’im! Her seyi kusatan rahmetinle beni bagislamani dilerim.”

Efendimiz (s.a.v) bir kavmin yaninda iftar ettigi zaman söyle dua ederdi:

“Oruç tutanlar yaninizda iftar etsin, melekler de sizin için istigfar getirsinler.”

IFTAR DUALARI(Mübarek Günve Gecelerde Yapilacak ibadetler ve okunacak dualar-Yusuf TAVASLI)

IFTAR SOFRASINDA DUA

“Allahümme, yâ vâsial’magfireti! Igfirli, veli’vâlideyye ve lil’mü’minine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamer’râhimin.”

Manasi:

“Ey bagislamasi bol olan Allâh’im. Beni, anami-babami ve bütün iman edenleri kiyamet günü, hesap gününde magfiret buyur.(günahlarimizi bagisla).”

Iftar sofrasinda oturmus, iftar saatini beklerken, devamli bu duayi okuruz. En az üç kere, ençogu ise yüz kere tesbihleyip çekebiliriz.

Bu duanin ma’nasindan da anlasildigi gibi bu duayi okumak çok faydalidir. Bu dua istigfardir.

Kisi su gelen duâyi da çok okumalidir. Ma’nasini da aklina almalidir. Yüce Rabbimizin her seyi kusatan o genis rahmet ve merhametinin sebep ve vesile kilarak istemesini bilmek, kisiyi yüce mertebelere ermeyi nasip eder.

“Allahümme inni es’elüke birahmetikelleti vesiat külle sey’in entagfira li”

Manasi: Allah’im! Her seyi kusatan her seyi içine alan o genis rahmetinle beni bagislamani diliyor ve benim günahlarimi, hata ve kusurlarimi affetmeni istiyorum.

Bir de iftar edince orucumuzu açinca Allah’a sükür duasi ederiz. O dua sudur.

IFTAR EDILINCE DUA
CANDLE_2.GIF

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmel’gadi min sehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.

Manasi:

Allah’im, senin rizan için oruç tuttum, sana inandim, sana güvendim, senin rizkinla orucumu açiyorum. Ramazân-i Serifin yarinki günü orucuna da niyyet ettim. benim geçmis ve gelecek günahlarimi yarliga (bagisla) demektir.

Allâh, cümlemizin tuttugu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin!...

Cenâb-i Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarindan eylesin!

TÜRKÇE DUA

Yâ Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Yâ Rab! Bütün Ibâdetlerimizde ancak senden yardim isteriz. Bütün hayirli islerimizde senin lütfunu bekleriz. Lûtfeyle, bize yardimini esirgeme Yâ Rabbi! Mübarek Ramazanda magfiretine eren, kullarinin içine bizleri de girmek nasib eyle Yâ Rabbi!”

Üst Alt