Sevket OKYAY Bir Hoş olurum

Okyay

ÖZEL ÜYE
Bir hoş olurum<br />
Şevket OKYAY
Bir hoş olurum
Şevket OKYAY

divblommkc8.gif

HOŞNUD OLURUM
divblommkc8.gif

Bir Mü'min kardeşe selâm verince,
Onda bir tebessüm çehre görünce,
Müsâfaha eder, hatır sorunca
Rahatlık duyarım, hoşnûd olurum.
image.png

Bir sorun- bir derdi, olursa eğer,
Elimden bir yardım, gelirse eğer,
Duâ ve niyaz da, dilerse eğer,
İçimden şükreder, hoşnûd olurum.
image.png

Yoldan bir engeli, kaldırdığımda,
Hayvana su kabı, doldurduğumda,
Ağlayan çocuğu, güldürdüğümde,
Ferahlık duyarım, hoşnûd olurum.
image.png

Namaza hazırlık, abdest alınca,
Gönlümden tesbihat etmek gelnce,
Ardından huşuyla, namaz kılınca,
Hafiflik duyarım, hoşûd olurum.
image.png

Bir akrabama, ya kardeşime,
Özlemle varırsam, ziyâretine,
Sevinci- tasayı, bölsem kendime,
Sükûna ererim, hoşnûd olurum.
image.png

Rabbime bin şükür, şu rahatımdan,
Bağlılık- saygı var, evlâtlarımdan,
Eşimin sıcak bir, iltifatından,
Mutluluk duyarım, hoşnûd olurum.
image.png

Dünya'dan bizlere, bir övgü duysam,
Sığmaz bu sevincim, nereye koysam,
Hele hepimizde, coşku bulduysam,
Heyecanlanırım, hoşnûd olurum.
image.png

Büyükten- küçüğe, kaynaştığında,
Ortak değerleri, paylaştığında,
İnsanım tek yürek, sarmaştığında,
Güç kuvvet bulurum, hoşnûd olurum.
image.png

İnsan fıtratı mı, her neyse ne,.
Kişi kendisine, bir metih görse,
Asla reddedemez, sen ne dersen de,
İşte ben de öyle, hoşnûd olurum.
image.png

Cumâ'larda Halkım, coşar da- coşar,
Câmiler dolar da, yollara taşar,
O gün insanımız, bir bayram yaşar,
Bu imân selinden, hoşnûd olurum.
image.png

Allah'hü Teâlâ'dan, niyâz ederim,
Cümlemiz hidâyet, görsün dilerim,
Bu güzellikleri, korusun derim,
Şefaatı bahşolsun, şanlı Peygamberin.(sv)
image.png

Sallü alâ Resulüne Muhammed.
Allahümme salli alâ Muhammed.

Şevket OKYAY
image.png
image.png
image.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

MURATS44

Özel Üye
İnsanoğlu; Ruh, nefs ve bedenden müteşekkil iyi ve kötü duyguların çatıştığı adeta bir savaş alanıdır. İnsan bünyesinde iyilikle-kötülük, fedakarlıkla-bencillik, tevazuyla-kibir, nefretle-sevgi, öfkeyle-itidal (v.s.) zıt duygular sürekli çatışma halindedir. Bu zıtlıkların olabilmesi için bu duyguların kaynaklarının farklı olması gerekir. Bütün bu faktörlerin birleşimi insanda davranış biçimleri olarak ortaya çıkar. Ruh ve nefs tezat varlıklar olduğu için uyum şekillerinde farklıdır. Nefsin uyumu ve onun sonu gelmez arzu ve isteklerine uygun yaşamak; ruhtaki dalgalanmayı gideremez.

Günümüz dünyasında insan kendi iç aleminde günün her anı doğru ile yanlış , güzel ile çirkin arasında bir bocalama içindedir. Uyumsuzkluk içerisinde olan insanın da mutlu ve huzurlu olabilmesi de mümkün değildir. Ruhtaki uymsuzluk zaman içerisinde er yada geç kalıcı veya geçici insanda huzursuzluk meydana getirir. Allah korusun ki huzursuzluk bunalıma daha da ötesi ALLAH’ın hoşuna gitmeyecek davranışlar sergilenmesine neden olacaktır. Şevket hocam da bunun reçetesini ve hangi ilaçları hangi saatlerde nasıl kullanılacağını hedef göstermeksizin coşkulu ve anlaşılır şekilde yazmış , böyle şiir kıvamında ,şeker tadında…..

Şu dizeleri tek tek okuyunca kısmende olsa hayatla insanın irtibatlandırılmasında ince, ,ince ama çok özel püf noktalarının , mutlu olmak için huzur kapısına yaklaşırken çok önemli tutulabilir ip uçları veriyor insana, bizlere…..

Sevgili Şevket hocam ;

Şiir demek sonu güzel biten , kafiyeli bitmesi için çaba sarfedilen, son harfleri benzesin diye uyarlanmış kelimeler değildir bizim için.. Şiir ; işte böyle dize sonlarındaki uyumun haricinde asıl önemli olan ,okuyana bir şeyler hissettirmek , Hissetme ve uygulama yeteneği olan insanları düşündürmeye zorlayan ( Aynen buradaki gibi ) estetik olan , estetiğin haricinde mâna alemine yolculuk yaptıran , yapılan yolculuklardan da bir şeyler getiren ve bunları okuyana kullandıran ve okuyanında etrafına serpiştirmesine vesile olan nasihatlerdir.. Gerçek anlamda şiir bu olsa gerek.. Şiirlerinizde küçük gibi görünen ama yakından bakınca altın tozuyla yazılmış tablolar görüyorum.Anlamak isteyen çok şey anlar, anlamak istemeyen de çok şey anlar……..

Birkez daha düşündürmeye zorladığınız için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şiiriniz kısa ve net ama bu satırları bizler çoğaltabiliriz istersek.. Bunları gerçek kalple birazcık uygulasak bence çok daha mutlu ve huzurlu oluruz. Siz birkaç örnekle yazmışsınız biz , küçük görünen ama büyük kazançlar sağlayan satırlara dönderdik inşallah.. Allah emeğinizi artırsın , size de bu mesajları uygulatma ecr’ini nasip etsin inşallah…inşallah…inşallah… :güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll

Son düzenleme:

Okyay

ÖZEL ÜYE
İnsanoğlu; Ruh, nefs ve bedenden müteşekkil iyi ve kötü duyguların çatıştığı adeta bir savaş alanıdır. İnsan bünyesinde iyilikle-kötülük, fedakarlıkla-bencillik, tevazuyla-kibir, nefretle-sevgi, öfkeyle-itidal (v.s.) zıt duygular sürekli çatışma halindedir. Bu zıtlıkların olabilmesi için bu duyguların kaynaklarının farklı olması gerekir. Bütün bu faktörlerin birleşimi insanda davranış biçimleri olarak ortaya çıkar. Ruh ve nefs tezat varlıklar olduğu için uyum şekillerinde farklıdır. Nefsin uyumu ve onun sonu gelmez arzu ve isteklerine uygun yaşamak; ruhtaki dalgalanmayı gideremez.

Günümüz dünyasında insan kendi iç aleminde günün her anı doğru ile yanlış , güzel ile çirkin arasında bir bocalama içindedir. Uyumsuzkluk içerisinde olan insanın da mutlu ve huzurlu olabilmesi de mümkün değildir. Ruhtaki uymsuzluk zaman içerisinde er yada geç kalıcı veya geçici insanda huzursuzluk meydana getirir. Allah korusun ki huzursuzluk bunalıma daha da ötesi ALLAH’ın hoşuna gitmeyecek davranışlar sergilenmesine neden olacaktır. Şevket hocam da bunun reçetesini ve hangi ilaçları hangi saatlerde nasıl kullanılacağını hedef göstermeksizin coşkulu ve anlaşılır şekilde yazmış , böyle şiir kıvamında ,şeker tadında…..

Şu dizeleri tek tek okuyunca kısmende olsa hayatla insanın irtibatlandırılmasında ince, ,ince ama çok özel püf noktalarının , mutlu olmak için huzur kapısına yaklaşırken çok önemli tutulabilir ip uçları veriyor insana, bizlere…..

Sevgili Şevket hocam ;

Şiir demek sonu güzel biten , kafiyeli bitmesi için çaba sarfedilen, son harfleri benzesin diye uyarlanmış kelimeler değildir bizim için.. Şiir ; işte böyle dize sonlarındaki uyumun haricinde asıl önemli olan ,okuyana bir şeyler hissettirmek , Hissetme ve uygulama yeteneği olan insanları düşündürmeye zorlayan ( Aynen buradaki gibi ) estetik olan , estetiğin haricinde mâna alemine yolculuk yaptıran , yapılan yolculuklardan da bir şeyler getiren ve bunları okuyana kullandıran ve okuyanında etrafına serpiştirmesine vesile olan nasihatlerdir.. Gerçek anlamda şiir bu olsa gerek.. Şiirlerinizde küçük gibi görünen ama yakından bakınca altın tozuyla yazılmış tablolar görüyorum.Anlamak isteyen çok şey anlar, anlamak istemeyen de çok şey anlar……..

Birkez daha düşündürmeye zorladığınız için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şiiriniz kısa ve net ama bu satırları bizler çoğaltabiliriz istersek.. Bunları gerçek kalple birazcık uygulasak bence çok daha mutlu ve huzurlu oluruz. Siz birkaç örnekle yazmışsınız biz , küçük görünen ama büyük kazançlar sağlayan satırlara dönderdik inşallah.. Allah emeğinizi artırsın , size de bu mesajları uygulatma ecr’ini nasip etsin inşallah…inşallah…inşallah…
076rr4.gif
076rr4.gif
076rr4.gif
076rr4.gif
076rr4.gif
076rr4.gif
076rr4.gif
076rr4.gif

Sevgili"MURATS44" kardeşim keşke asıl isminizi de bilsem.
Umarım isminiz Murat'tır. Öyleyse Allah'ü Teala size gönlünüzün muradını versin.
İki Cihan seadatiyle taltif etsin.
Ne güzel bir kompozisyon çıkarmışsınız ortaya.
Bu ayni zamanda sizin İman güzelliğiniz de sergiliyor.
Şavkaran İmanınız, yolunuza daim ışık olsun.
Sizi ötelere Rabbin huzuruna Efendimizin Sancağı altına ,anlı açık yüzü pak oylarak
kazasız -kedersiz çıkarsın.
İnce ruhlu bir kardeşimizsiniz. Dağarcığınızda bulunanlar hep temiz duygular.
Ne güzel de yansıtmışsınız.
Naçizane ifadelerimin böylesine değerli hale getiren
siz saygı değer kardeşlerimizin
üslup ve iyi niyetli içten yaklaşımlarıdır.
Sağ olun bu mütevazi beyanlarınıza gönülden teşekkür ediyorum.
Maşaalah her biriniz ayrı ceher.Kutluyorum sizleri.
Bu vesile ile Mübarek Kurban Bayramınızı da tebrik ediyor
Rabbimize emanet olun diyorum.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
RABBİM razı olsun değerli abim,inanın şevk ile yazdığınız her satırı büyük bir heyecanla takip ediyoruz,,,,,O güzel yüreğine kelamına,
ve kalemine sağlık......

Sözün güzelinidoğrusunu ve gönüllere hoş gelenini söylebir insanlık bir büyüklük gereğidir elhamdulillah.....

Güzel düşünen insanın gönlündeki duygu ve düşüncenin dışa yansımasından başka bir şey değildir. Büyüklerimiz "Aşıkın fikri ne isezikri de o olur" demişlerdir....

Demek kigüzel düşünen güzel konuşur.... Güzel söz deinsanı yüceltir.... Hayatın derin manalarısözle anlatılır ve anlaşılır... Gönüller deki hikmetisöz olarak dil ifade eder.... Yunus şöyle seslenir.....

Kişi bile söz demini
Demeye sözün kemini

Bu cihan cehennemini Sekiz uçmağ ede bir söz....

Aslında insanoğluüstün yaratılışı itibariyle muhteremdir.....Bu güzelliği sayesinde böyle güzel dizeler meydana gelir biiznillah....

Okyay

ÖZEL ÜYE

Allah c.c. razı olsun "VuSLaT" krdaşm.
Ben sizlerden çok güzel şeyler öğreniyorum burada.
Sizlere böylesine ruh güzelliği bahşeden Rahman'a şükürler olsun.
Yukarıda "MURATS44" kardeşimizin de ortaya çıkardığı
o harika kompozisyon sizde daha değişik şekliyle boy gösteriyor.
Bizim Milletimiz çok Asil. Onda öyle cevherler varki.
Sizler bunun ap açık örneklerisiniz.
Konuyu üstün kılan elbette nemasını iman cevherinden almasıdır.
Bunlar Allah c.c. ve Resulullah sevdamızın İlahi şelalesinden süzülerek
inen nurlu ve hayat iksiri sözler.
Sağ olun Var olun.
Bu vesile ile Mübarek Kurban Bayramınızı da tebrik ederim.
Hoşça kalın.
,

cicek1-141.jpg

MURATS44

Özel Üye
Sevgili"MURATS44" kardeşim keşke asıl isminizi de bilsem.
Umarım isminiz Murat'tır. Öyleyse Allah'ü Teala size gönlünüzün muradını versin.
İki Cihan seadatiyle taltif etsin.
Ne güzel bir kompozisyon çıkarmışsınız ortaya.
Bu ayni zamanda sizin İman güzelliğiniz de sergiliyor.
Şavkaran İmanınız, yolunuza daim ışık olsun.
Sizi ötelere Rabbin huzuruna Efendimizin Sancağı altına ,anlı açık yüzü pak oylarak
kazasız -kedersiz çıkarsın.
İnce ruhlu bir kardeşimizsiniz. Dağarcığınızda bulunanlar hep temiz duygular.
Ne güzel de yansıtmışsınız.
Naçizane ifadelerimin böylesine değerli hale getiren
siz saygı değer kardeşlerimizin
üslup ve iyi niyetli içten yaklaşımlarıdır.
Sağ olun bu mütevazi beyanlarınıza gönülden teşekkür ediyorum.
Maşaalah her biriniz ayrı cevher.Kutluyorum sizleri.
Bu vesile ile Mübarek Kurban Bayramınızı da tebrik ediyor

Rabbimize emanet olun diyorum.

Sevgili Hocam ;
Bu dilekleriniz için içten teşekkürlerimi sunuyorum...Allah razı olsun bu güzel temenniler için.. Bu dilekleri artırarak Râbb'im size versin inşallah.. Allah , sizinde gönlünüzün dileğini versin...:güll

Üye adım MURATS44 ,Şevket Hocam.. Gerçek adımla soyisminin ilk harfini birleştirerek bulunduğum şehrin plakasını ekledim.Üye adımın mantığı bu ..
Yukarda söylediğiniz harika kompozisyon konusuna gelince ; onu da yazdıran sizsiniz şevket Hocam... Sizn bu ifadeleriniz, bu yorumlarınız, bu coşkunuz olmasa şunu bilin ki böyle ifadeler de yazılamaz. Bunların kaynağı sizin eserlerinizin bizlerde oluşturduğu çoşku ve mutluluktur..Bizim yorumlarımız , sizin ortaya çıkardığınız , bizlere bildiğimiz ama aklımızda olmayan , bazen unuttuğumuz bazende bilmediğimiz konuların ruhunuzun yönlendirmesi ile kaleminizden dökülen duygulardır..Sizin içten konuşmanız, bizlere yaklaşım tarzınız ziyadesiyle bir mutluluk kaynağıdır bizim için..
Asıl bizler , sizi gönülden tebrik ve teşekkür ediyor , bu muhabbetinizin hiç bitmemesini diliyoruz. Sizin gibi değerli kişilikler olunca , dinini ve bulunduğu memleketin kültürünü bilen kişilikler olunca , bize yol gösterecek değerler oldukça bizler varız..
Çok güzel bir deyim var.Müsadenizle değinmek istiyorum..

"Gençlik bilseydi ; İhtiyarlık yapabilseydi "

Biz gençler siz ,değerli büyüklerimiz tecrübeleriyle ayakta kalabiliriz. Sizlerin sayesinde kendimizi buluruz.. Geçmişimizi ve kültürümüzü , bizi ayakta tutan değerlerimizi sizlerin sayesinde biliyor ve yaşıyoruz.. Allah siz büyüklerimizden razı olsun inşâllah...Siz varsanız biz de varız. Allah sizleri var etsin inşallah.. Kalbinize , gönlünüze sağlık..

:güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll:güll

ceylannur

Yeni Üyemiz
emegine saglik sayın büyüm rabim sana hayirli ömurler nasıp etsin

sag olun admınlerım yorumlarınız için

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Cevap: Bir Hoş olurum (Şevket Okyay)

Çok hoş içeriği mükemmel şiir ve yorumlar Esenlik dileklerimle...

Üst Alt