Arafat'ta Yaptığı Dualar:

ceylannur

Yeni Üyemiz
Arafat'ta Yaptığı Dualar:

Yoksul bir kimsenin yemek isteyişi gibi dua sırasında ellerini göğüs hizasına kaldırdı. Sahabîlere en hayırlı duanın arefe günü yapılan dua ol­duğunu haber verdi.[533]

Vakfe yerinde yaptığı söylenen dualardan bazıları:

"ALLAH'ım! Dediğimiz gibi ve dediğimizden daha hayırlı hamd Sana! ALLAH'ım! Benim namazım, haccım, yaşamım ve ölümüm Senin içindir. Dönüşüm, Sanadır. Mirasım da Rabbim, Sana aittir. ALLAH'ım! Kabir aza­bından, kalbin vesvesesinden, işlerin dağınıklığından Sana sığınırım. ALLAH'ım! Rüzgârların getirdiği âfetlerin şerlerinden Sana sığınırım." Bu ha­disi Tirmizî rivayet etmiştir[534]

"ALLAH'ım! Sen sözümü işitiyor, yerimi görüyor; gizli açık nem varsa biliyorsun. Hiçbir işim Sana gizli kalmaz. Ben çaresizim, yoksulum. Sen­den yardım ve eman diliyorum. Korkuyorum, endişe ediyorum. Günahları­mı itiraf ve kabul ediyorum. Bir yoksul Senden nasıl isterse ben de öyle istiyorum. Zelîl bir günahkâr Sana nasıl yalvarırsa ben de öyle yalvarıyo­rum: Senin huzurunda boynunu bükmüş, Senin için gözlerinden yaşlar bo­şanan, Senin uğruna bütün varlığını zelil eden, burnunu yerlere sürten za­rara uğramış korku içinde olan bir kul nasıl Sana dua ederse, ben de öyle dua ediyorum. ALLAH'ım! Rabbim! Duamı kabul buyurmaktan beni mah­rum eyleme. Bana acı, bana merhamet et, ey istenilenlerin en hayırlısı ve verenlerin en hayırlısı!" Bu hadisi Taberânî rivayet etmiştir.[535]

İmam Ahmed'in Amr b. Şuayb —babası— dedesi senediyle rivayetine göre Hz. Peygamber (s.a.) arefe günü çoğunlukla şu duayı yapmıştır:

"Tek ALLAH'dan başka tanrı yoktur. O'nun ortağı yoktur. Mülk O'nun, hamd O'nundur. Hayır, O'nun elindedir. O'nun herşeye gücü yeter."[536]

Beyhakî'nin Hz. Ali'den (r.a.) rivayetine göre Hz. Peygamber (s.a.) buyurdular ki: Benimle benden önceki peygamberlerin Arafat'ta çoğunluk­la yaptıkları dua şudur:

"Tek AHah'dan başka tanrı yoktur. O'nun ortağı yoktur. Mülk O'­nundur, hamd O'nundur. O'nun her şeye gücü yeter. ALLAH'ım! kalbimde bir nur, göğsümde bir nur, kulağımda bir nur, gözümde bir nur yarat. ALLAH'ım! Göğsüme genişlik ver, işimi kolaylaştır. Kalb vesvesesinden, işle­rin dağınıklığından ve kabir azabından Sana sığınırım. ALLAH'ım! Gece ve gündüz içinde bulunan bütün kötü şeylerin şerlerinden, rüzgârların getirdi­ği âfetlerin ve zamanın musibetlerinin şerlerinden Sana sığınırım."[537]

Bu duaların rivayet senedlerinde gevşeklik (leyyin) vardır.

Şu âyet Hz. Peygamber'e (s.a.) orada indi: "Bugün sizin için dininizi bütünledim, size karşı nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm'ı seçtim. "[538]

[533] Mâlik, Muvatta, 1/422, 423. Tama b. Ubeydullah, ALLAH Rasûlü'nün (s.a.) şöyle dediğini rivayet eder: "En faziletli dua, arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz, Lâ ilahe illallah'dır." Râvileri sika­dır; ancak hadis mürseldir. Tirmizî'nin (3579), Amr b. Şuayb —babası— dedesi se­nediyle rivayet ettiği şu hadis ona destek sağlar: Hz. Peygamber (s.a.) buyuruyor ki: "En hayırlı dua, aTefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamber­lerin söylediği en hayırlı söz şudur: Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerike leh. Lehu'I-mülkü ve lehu'l-hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr." Senedinde Muhammed b. Ebu Humeyd vardır ki, güçlü râvi değildir. Ancak şahidleriyle birlikte hadis hasendir.

Bu hadiste bazı ilim adamlarından aktarılan: "Avamın tevhidi Lâ ilahe illallah, havassın tevdihİ ALLAH." sözünün boş söz olduğuna delil vardır. Tek "ALLAH" ismiyle zikir ne sünnette sabittir, ne de faziletli olduğu bildirilen asırlarda yaşayan İnsanlar­dan böyle bir zikir bilinmektedir. Onlara uymak hayır, muhalefet etmek serdir.

[534] Tirmizî, 3520. Senedi zayıftır.

[535] Taberânî, el-Mu'cemu's-Sağîr, s. 144. Heysemî, Mucmau'z-Zevâid'de (3/252) kay­detmiş ve Taberânî'nin Kebîr ve Sağîr'de rivayet ettiğini, ayrıca senedinde münker rivayetlerde bulunan bir râvinin bulunduğunu söylemiştir.

[536] Ahmed, 2/210. Senedi zayıftır. Ancak Muvatta^a mürs.<*l bir şahidi vardır. O halde hasendir.

[537] Beyhakî, 5/117. Hadis zayıftır.

[538] Buharı, 2/33, 65/2 (Mâide sûresi tefsiri); Müslim, 3017 (5). Âyet: Mâide, 5/3.

İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 2/246-248.

Üst Alt