Mültezim'de Durması:

ceylannur

Yeni Üyemiz
Mültezim'de Durması:

İkinci mesele, Mültezim'de durması: Rivayete göre bunu Fetih günü yapmıştır. Ebu Davud'un Sünen'indç rivayet edildiğine göre Abdurrahman b. Ebu Safvan anlatıyor: ALLAH Rasûlü (s.a.) Mekke'yi fethedince ben de geldim. ALLAH Rasûlü'nün (s.a.), ashabıyla birlikte Kabe'den çıktığını, ka­pıdan Hatim'e kadar Rükn'ü (Hacer-i Esved'i) selâmladıklarını ve yüzleri­ni Beytullah'a sürdüklerini gördüm. ALLAH Rasûlü (s.a.) ortalarında idi.[659]

Yine Ebu Davud'un, Amr b. Şuayb'dan, onun da babasından rivaye­tine göre dedesi ona şunları anlatmış: Abdullah ile birlikte tavaf ettim.

Kabe'nin arkası hizasına gelince: "ALLAH'a sığınmıyor musun?" dedim. "Ce^j hennem'den ALLAH'a sığınırız." dedi. Sonra yürüdü. Hacer-i Esved'i selânvj ladı. Rükün'le kapı arasında dikildi. Göğsünü, yüzünü ve kollarını şu şe­kilde değdirdi: Kollarını iyice yaydı ve: "ALLAH Rasûlü'nün (s.a.) böyle yaptığını gördüm." dedi.[660]

Bunun veda zamanında olması da, başka zaman olması da muhtemel­dir. Ancak Mücâhid, sonraki dönemde Şafiî ve başkaları demişlerdir ki: Veda tavafından sonra Mültezim'de durup dua etmek müstehaptır. îbn Abbas (r.a.) Rükün'le kapı arasında ısrarla bekler ve: "Bir kimse bu ikisi arasında ısrarla bekler, ALLAH Teâlâ'dan bir şey isterse, ALLAH mutlaka onun isteğini yerine getirir." derdi. En iyi bilen ALLAH'tır. [661]

[659] Ebu Davud, 1898; İbn Sa'd, Tabakât, 5/461. Senedinde bir zayıf râvi varsa da.he-men aşağıdaki hadisle kuvvet bulur.

[660] Ebu Davud, 1899; îbn Mâce, 2962. Senedi zayıfsa da bir önceki hadisle kuvvet bulur.

[661] İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 2/298-299.

Üst Alt