140 derece sıcakta oruç tutuyorlar!

ceylannur

Yeni Üyemiz
140 derece sıcakta oruç tutuyorlar!

81978.jpg

Kocaeli'de sahurda bol su ve sıvı gıda tüketerek oruç tutan bazı asfalt işçileri, 140 derecelik asfalt sıcaklığında en güç sınavlarından birini veriyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, ramazan ayına rağmen yollarda asfaltlama çalışmalarını sürdürürken, oruç tutan görevliler tüm zorluklara rağmen ibadetlerini yerini getiriyor.

Şantiyeden çıktığında 180 derece olan sıcaklığı kamyonlarla çalışma yapılacak alana getirildiğinde 140 dereceye kadar düşen asfaltın yollara dökümünü yapan oruçlu işçiler, gün boyu hem güneşin hem de asfaltın sıcaklığının etkisiyle zor anlar yaşıyor.

Çalışmalar sırasında sıkıntılı anlarında başlarından aşağı su dökerek ferahlamak isteyen işçiler, evlerindeki iftar sofrasında ise gün boyu aşırı susadıkları için çok fazla yemek yiyemiyor.

Belediye işçilerinden 27 yaşındaki Emin Öztunç, AA muhabirine, yaklaşık 1 aydır Kandıra'nın köylerinin yollarında asfaltlama yaptıklarını söyledi.

-''HAVALAR SICAK, ASFALT DAHA SICAK''-

Çalışmalar devam ederken ramazan ayının geldiğini ve oruç tutmaya başladığını belirten Öztunç, şöyle konuştu:

''Havalar sıcak, asfalt daha sıcak. Yukarıdan, aşağıdan sıcak içinde kalıyoruz. Asfaltın sıcaklığı 140 derece civarında. Buna rağmen oruç tutmamayı hiçbir zaman düşünmedim. Ramazanın ilk iki günü zorlandım sadece ama daha sonra insan alışıyor. Bazı insanlar, siz 'oruç tutmayın' diyor. Ancak buna rağmen arkadaşlarımla birlikte oruç tutmaya devam ediyorum. İftarımızı hep birlikte yapıyoruz. Sahurda çok sıvı tüketiyorum. Normal bir insanın bizim şartlarımızda oruç tutması zor ancak Rabbim o sabrı verince her şey oluyor.''

Asfalt işçisi Abdülkadir İnal ise yaz döneminde zor olan mesleğinin ramazan ayında daha zor hale geldiğini, bütün şartlara rağmen orucunu bir gün bile bırakmadığını söyledi.

Orucun bir ibadet olduğunu ve çalışma şartlarının bu ibadeti yerine getirmede engel oluşturmaması gerektiğini vurgulayan İnal, şunları söyledi:

''Burada işe saat 09.00'da başlıyoruz. Öğlen saatlerine doğru ısınan havaya asfaltın ısısı da eklenince insan susuyor, serinlemek istiyor. Ancak oruçlu olduğumuz için sabretmemiz gerekiyor. Bazen çok bunalıyoruz, o zaman yüzümüzü yıkayarak, başımıza soğuk su dökerek serinlemeye çalışıyoruz. ALLAH yardım ediyor gerçekten. Bu sene hava sıcaklıkları diğer yıllara göre biraz daha düşük. Eve gidemediğimiz zamanlarda da iftarımızı köylerde yapıyoruz. Normal şartlarda bu iş dışarıdan bir insana zor gelir. Hem ALLAH'ın yardımıyla hem de artık alışmış olmamızdan fazla etkilemiyor.''

İnal gün boyu güneşte asfalt dökecekleri için sahura kalktığında çok miktarda su ve sıvı gıda tükettiğine değinerek, ''Bundan daha farklı bir önlem alınamıyor. Çok zorlandığım anlar ilk 2 gündü. Sonrasında alıştım'' diye konuştu.

Jeoloji mühendisi ve şantiye şefi Cevat Altınkanat da şantiye alanında bulunan 5 çeşit ''Agrega (kul ve çakıl karışımı)''nın, ''Drayer'' denilen bir bölümde yaklaşık 180 derece sıcaklıktan geçtiğini daha sonra ise atık petrol ile karşılaştırılarak asfaltın üretildiğini söyledi.

Asfaltın, şantiyeden çıktığı anda ısısının 180 derece olduğunu, ancak asfaltlama yerine kadar bu sıcaklığın 130-140 dereceye kadar düştüğünü belirten Altınkanat, bu rakamın altındaki ısı miktarında iyi bir asfaltlama çalışmasının yapılamayacağını vurguladı.

Yaz ayında asfaltlamanın işçileri zorladığını, buna orucun da eklenmesiyle çalışanların daha da zor durumda kaldığını ifade eden Altınkanat, ''Asfaltlama işlerinde çalışan işçilerimize o asfaltın ısısından en az etkilenecek şekilde ayakkabı ve elbise veriyoruz. Ramazan ayında da işçilerin sıcaktan etkilenmemesi için mesai saatlerinde bir değişikliğe gittik. Buna rağmen yine de etkilenmemeleri çok zor'' diye konuştu.

haber7
TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc

Üst Alt