Yaziklar olsun-vay hallerine

yakup

Aktif Üyemiz
1-Kendi Yazdıkları Kitapları “Bu Allah Katındandır”Diyenlere
Vay(yazıklar olsun), Kitabı elleriyle yazıp, sonra da onu az bir değere satmak için, «Bu Allah katındandır» diyenlere! Vay ellerinin yazdıklarına! Vay kazandıklarına!.2/Bakara-79

2-Kafirlere
Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. Şiddetli azaptan dolayı kâfirlerin vay haline!.14/İbrahim-2

Sonra guruplar kendi aralarında ayrılığa düştüler. Büyük güne şahit olunduğu zamanda vay o kâfirlerin haline!(yazıklar olsun).19/Meryem-37

3-Allah’a Vasıf Yakıştıranlara
Hayır, Biz hakkı batılın tepesine fırlatırız da beynini parçalar, bir de görürsün ki, (batıl) o anda yok olup gitmiştir! Allah'a isnad ettiğiniz o nitelikler yüzünden vay sizlere.21/Enbiya-18

4-Allah’ı Anmakta Kalbleri Katılaşanlara
Allah kimin gönlünü İslam'a açmışsa, o, Rabbi katından bir nur üzere olmaz mı? Kalbleri Allah'ı anmak hususunda katılaşmış olanlara yazıklar olsun; işte bunlar apaçık sapıklıktadırlar.39/Zümer-22

5-Müşriklere-Allah’a Ortak Koşanlara
De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Bana ilâhınızın bir tek İlâh olduğu vahy olunuyor. Artık O'na yönelin, O'ndan mağfiret dileyin. Ortak koşanların vay haline!.41/Fussilet/6

6-Zulmedenlere
Ama aralarından çıkan guruplar, bir ihtilâfa düştüler. Acı bir günün azabı karşısında vay o zulmedenlerin haline!.43/Zuhruf-65

7-Yalancı-Günahkar Kişilere
Vay haline, her yalancı ve günahkâr kişinin!45/Casiye-7

8-Hesap Gününü Yalanlayanlara
İşte o gün, yalanlayanların vay haline.52/Tur-11
O gün yalan diyenlerin vay haline!.77/Mürselat-15/19/24/28/34/37/40/45/47/49

9-Ölçü ve Tartıda Hile Yapanlara-Yolsuzluk Yapanlara
Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline.83/Mütafifin-1

10-İnsanları Arkadan Çekiştiren-Alay Edenlere
Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline.104/Hümeze-1

11-Namaz Kıldıkları Halde Namaz Bilincinden Yoksun Olanlara,Fahşa ve Münkeri Terk Etmeyen Kimselere
Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar/gafildirler.107/Maun-104-105

12-Peygamberi Rehber-Dost Edinmeyip Başka Kişileri Rehber Edinenler
O gün, zalim kimse ellerini ısırıp: «Keşke Peygamberle beraber bir yol tutsaydım, vay başıma gelene; keşke falancayı dost edinmeseydim. And olsun ki beni, bana gelen Kuran'dan o saptırdı. Şeytan insanı yalnız ve yardımcısız bırakıyor» der.25/Furkan-27-28-29

13-Azgınlık Edenlere-Tuğyankarlara
Sonra şöyle dediler: «Yazıklar olsun bize; doğrusu azgınlık edenlerdendik.»68/Kalem-31

14-Allah’a Karşı Aşırı Gidenlerden ve Alaya Alanlardan
Kişinin: Allah'a karşı aşırı gitmemden dolayı vay bana, yazıklar olsun; gerçekten ben, alaya alanlardandım, diyeceği gün gelmezden önce.39/Zümer-56
15-Peygamberleri Alaya Alanlara
Kullara yazıklar olsun! Kendilerine hangi elçi gelse, onu alaya alıyorlardı.36/Yasin-30

16-Allah Hakkında Yalan Uyduranlara
Musa onlara: Yazık size! dedi, Allah hakkında yalan uydurmayın! 20/Tâhâ-61

17-Kur'an'ı Çağdışı Görenlere
Ana ve babasına: Öf be size! Benden önce nice nesiller gelip geçmişken, beni mi tekrar dirilmekle tehdit ediyorsunuz? diyen kimseye, ana ve babası Allah'ın yardımına sığınarak: Yazıklar olsun sana! İman et. Allah'ın vâdi gerçektir, dedikleri halde o: Bu, eskilerin masallarından başka bir şey değildir, der. 46/Ahkâf -17

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt