Cennette huriler tesettürlü mü olacak??- huriler ile ilgili sorularım var

TaHKaR

Aktif Üyemiz
selamın aleyüm

bazı sorularım var elbette biz cennet , huri için değil allahın emrı ıçın farz ibadetleri yapıyoruz
ama malum böyle olursa kcennete gideceğiz bazı sorularım var

1-Huriler cennette kapalı mı olacak?

2-birden fazla mı huri verilecek?

3-huri denilince akla erkeğin cinsel ihtiyacını gideren bayan kişiler geliyor bu böylemidir? yani huri hizmetçilik te yapar mı ?

4- cennette herkes sevdiğiyle beraber, mesela ben eşimle beraber oalcak diyelim + üstüne huri verilecek mi ?

5- Eşim kıskanmayacak mı ? yada eşim ne olacak

fahrettin tırınk

Site İmamı
selamın aleyüm

bazı sorularım var elbette biz cennet , huri için değil allahın emrı ıçın farz ibadetleri yapıyoruz
ama malum böyle olursa kcennete gideceğiz bazı sorularım var

1-Huriler cennette kapalı mı olacak?

2-birden fazla mı huri verilecek?

3-huri denilince akla erkeğin cinsel ihtiyacını gideren bayan kişiler geliyor bu böylemidir? yani huri hizmetçilik te yapar mı ?

4- cennette herkes sevdiğiyle beraber, mesela ben eşimle beraber oalcak diyelim + üstüne huri verilecek mi ?

5- Eşim kıskanmayacak mı ? yada eşim ne olacak

Değerli kardeşim,- Huri cennete mahsus ve sadece müslümanlar için ALLAH cc sonsuz nimetlerinden biridir.
bu hususta şöyle haidisi şerif vardır.(
"O cennetlerde gözlerini kocalarından başkasına çevirmeyen hanımlar vardır ki, bu kocalarından önce kendilerine ne bir insan dokunmuştur, ne de bir cin." "Onlar yakut ve mercan gibidirler." (Rahman, 55/56, 58)
Ya Resulullah! Allah Teala'nın: 'İri gözlü hurilerdir' (Vakıa Suresi, 22) sözünü bana anlat" dedim.
"Onlar beyaz tenli, iri gözlü, kara kuşun kanatları gibi sürmelidir" dedi.

hurilerin cennete has çok mükemmel dünya lisanı ile tarif edilmeyecek güzellikleri ve aynı güzellikte de elbiseleri olacaktır.

birden fazla huri olacağını işaret eden hadisi şerifler vardır.(Abdulla bin Ömer şöyle demiştir: 'Derece bakımından cennet ehlinin en düşüğünün beraberinde bin hizmetçi vardır. Her hizmetçi ayrı bir işle meşguldür'. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

Cennet ehlinden her kişi beş yüz huri ile evlenir. Dört bin bakire, sekiz bin dul ile evlenir. Onların her birinin boynunadünyadaki yaşı kadar sanılır.)(286) Tirmizî)

-Huriler hertürlü ihtiyaca cevab verecek cariye misali çok güzel varlıklardır.aynı zamanda erkeğinin ihtiyacınada cevab verecektir inşaallah.

-Tabiki kişi cennette dünyadaki eşi ile de beraber olacaktır.tabiki eşi ile her ikiside müslüman olarak cennete gitti ise.eşi nin yanı sıra huriler de olacaktır bi iznillah.

-Ahırette kıskanma mefhumu olmayacak.yani nefis olmayacak,nefis olmayıncada kin hased ve kıskançlık olmayacak...

Üst Alt