Şeytanın İnsanları Helak Ettiği İki Huy

fahrettin tırınk

Site İmamı
Nuh aleyhisselam tufanda gemiye bindiği zaman, Cenab-ı Hakkın emri gereği her canlıdan bir çifti gemiye aldı. Bu esnada gemide tanımadığı bir ihtiyar gördü. Hz. Nuh bu ihtiyara ‘Seni buraya getiren nedir?’ diye sordu. İhtiyar ‘Ben buraya senin arkadaşlarının kalplerine vesvese vermek için girdim, ta ki onların kalpleri benimle, bedenleri seninle olsun!’ dedi. Bunun üzerine Hz. Nuh ona ‘Ey Allah’ın düşmanı! Gemiden çık! Çünkü sen Allah’ın rahmetinden uzaklaştırılmış bir mel’unsun, İblissin’ dedi.

Bunun üzerine İblis, Hz. Nuh’a dedi ki: ‘Beş şey vardır, onlar vasıtasıyla insanları helâk ederim. Onlardan üç tanesini sana haber vereceğim. İki tanesini ise bildirmeyeceğim’. Hz. Nuh İblis’e sordu: ‘Söylemek istemediğin o iki şey nedir?’ İblis ‘O iki şey sayesinde beni yalanlamazlar, bana muhalefet etmezler, onlar vasıtasıyla halkı helâk ederim. Onlardan biri hased, diğeri de hırstır! Hasedden ötürü lânetlendim ve Allah’ın rahmetinden kovulmuş bir şeytan oldum. Hırsa gelince, o da Âdem‘e (aleyhisselam) bir ağaç hariç, bütün cennet mübah kılındı. Ben ihtiyacımı, hırstan ötürü Âdem’den koparabildim’ dedi.

İblis insanlara mübahla yetinmemeleri üzerine vesvese verir. Böylece önce şüphelilere sonra da haramlara sevk eder.
Başka bir zaman da Yahya aleyhisselam şeytanın üzerinde çengellerin takılı olduğunu gördü. Kendisine sorunca; “Bunlar şehvetlerdir! Onlarla Âdemoğlu’nu avlarım!” cevabını verdi. Ayrıca, “karnını fazla doyurması için de insanlara vesvese veririm. Çünkü, bu takdirde namaz kılması ve zikir yapması ağırlaşır” dedi.

Çok yemekte altı kötü hasletin bulunduğu bildirilmiştir:

1- Allah korkusunu kalpten çıkarır.
2- Halka karşı merhameti kalpten söker. Çünkü tok bir kimse herkesin tok olduğunu zanneder.
3- İbadetleri ağırlaştırır.
4-Tok bir kimse hikmetli bir konuşmayı dinlediği zaman o konuşmanın kalbinde bir incelik meydana getirdiğini hissetmez.
5-Tok bir kimse, vaazda bulunur ve hikmetli konuşursa onun konuşması halkın kalbine tesir etmez.
6-Tokluk, kişide çeşitli hastalıklar doğurur ve hastalıklarını artırır...

Moderatör tarafında düzenlendi:

yakup

Aktif Üyemiz
Allah razı olsun,şeytanın şerrinden Allaha sığınırız.
Her yanınmızdan yaklaşarak bizleri yaratana isyana sürüklemektedir.

Üst Alt