Tasavvuf ve aşk

MURATS44

Özel Üye
Sevgi…

Kul…
Allah’a Giden Yol Üzerindeki Okul’dur…

Kul, Kul’a Aşık Olur Aşk’ı Öğrenir…
İçi Yanar…
Kalbi Kanar, Dünyası Daralır…

Sonra…
Anlar Ki..Bir Eğitimden Geçmiş Gerçek Aşk,
Onu Yaratana Karşı Duyulan Sevgi’imiş.

Tarihte Adı Geçen İslam Büyükleri Şöyle Söylerler Ve Onların Sözlerini Günümüz Teoloji Uzmanları Da Tasdik Ederler.

Allah’ın En Büyük Enerjisi Sevgi’dir. Tüm Alem Yani Kainat Sevgi’dir.

İnsan Kainatın Bütün Özelliklerini Taşıyan Çok Değerli Bir Varlık Olduğu İçin Sevgiyi Hisseden , Yaşayan Ve Bu Duyguyu Hayatına Geçiren Tek Seçilmiş Varlıktır.

Sevginin Çok Çeşitleri Vardır Ama…

En Değerlisi…

Bizi Evrenin Sahibine Ulaştıran Ve En Üst Mertebesi Olan Aşk’dır.

Aşkın En Alt Boyutu Nefsle Yaşanır Bu Öğrenme Safhasıdır. Kul Kula Aşık Olur Aşk’ı Sevmeyi Öğrenir.Bir Çok İnsan Bu Boyutta Kalır Kainatın Aynası Olarak Birbirlerini Seyrederler Ve Muhabbet İçinde Bu Alemden Geçerler.

Aşkın En Üst Boyutu İse Gönülde Yaşanır Ki…Buna İlahi Aşk Denir.

Tasavvufda Bu Eğitime “Ben’i Benden Ayırmak” Derler.

Eski Tarihlerde Ruhsal Eğitim Almak İçin Eğitime Gelen Kişiler Sorarlarmış;

Sen Hiç Aşık Oldun Mu?

Cevap Hayır!.. İse ,Derlermiş Ki Git Önce Bir Kul’a Aşık Ol ,Acısını Çek Özlemini Yaşa Ayrılığı Bil Ki Aşk’ın Ne Olduğunu Öğren…Sevdiğinden Ayrı Düşmenin Yangınını Öğren

Sonra Büyük İlahi Aşk’a Talip Ol

Bu Ruhsal Yol Sevgi Ve Özlem Yoludur.

Sevdiğini Arama Ve Ona Bu Alemde Kavuşamama Yangısıdır .(Hz.Mevlana –Yunus Emre Gibi…)

Sevdiğinin Aşkına, Sevdiğinin Sevdiklerine Hizmet Etme Ve Onları Karşılıksız Sevme Sanatıdır.

Tüm Yaratılmışları Yaratandan Ötürü Hoş Görme Sanatıdır.

Bize Bu Eğitimi Veren Ve Bizi Gerçek Sahibimize Hazırlıyan Bu Çalışmaya Tasavvuf Diyoruz

Tasavvuf

İnsanoğlunun Ruhsal Olgunluğa Erişmesi Ve İç Zenginliğini Keşfedebilmesi İçin Yaptığı Bir Manevi Yolculuktur.

İnsanın Kendi İçine Yaptığı Çok Özel Bir Çalışmadır.

Kişinin Kendini Allah’ın Gözetimi Altında Hissetmesi Ve Bu Düşünceyle Yaşama Sanatıdır.

Kişinin Birebir Arzu Ve İstekleriyle Başbaşa Kalmasıdır, Kendinde Kendini Aramasıdır.

İnsan Ve İnsanın Tekamülünü Konu Alan Bir Eğitim Alanıdır. İnsan İle Başlayan Ve İnsanla Tekamül Eden Bir Düşünce Silsilesi Ve Hayat Tecrübesidir.

Tasavvuf Yolu İse, Bu Tavrı En Ciddi Şekilde Yaşamak İçin Konulan Özel Metodların Tamamıdır.

Tasavvuf Okuyarak Değil Yaşanarak Öğrenilir.

Tasavvuf Bir Duygu Yolculuğu İse, Bu Duygunun Sultanı Akıl, Sevgi ,Gönül ( Akıl Daha Sonra Gönle Teslim Olur )Ve Onun Yoluna Engeller Çıkaran Nefs’tir.

Rakibimiz İse Negatif Duygularımızı İfade Eden Şeytan’dır.

Gerçek Mutasavvıf;

Dünyaya Hakkını Veren Kendisine Verilen Her Güzelliği Davranışlarında Ve Üzerinde Gösterip Onun Şükrünü Ödeyen Ve Aynı Zamanda Sonsuz Hayata Da Değer Verendir.

Dünya İşi Ve Hizmetinden Elini Bir An Bile Çekmeden Gönlü İle Her An Sevgilisi İle Beraber Olurken…Negatif Duygularını Temsil Eden Şeytanınıda Kontrol Altında Tutandır.

Tasavvufun Malzemesi İnsandır.

İnsanın Muhattabı Allahtır.

Bu Yolun Rehberi İse Aşk’dır.

İnsanın Görevi, Arınarak Allah’a Ulaşmak Ve Allah’ın Sergilediği Güzellikleri O’nun İstediği Gibi Alabildiğine Yaşamaktır.

Allah

Sevgidir…

Huzurdur…

Sanattır…

İlimdir.. Onun Bu Alemdeki Tek Aynası İse İnsandır..

Yeter Ki…

İnsan Kendini Tanısın Geliştirsin Sonsuz Bir Alemin En Değerlisi Olduğunu Kavrasın Ve…

Bu Yeteneklerinide ,Ruhunda Huzur Ve Sevgi…

Dış Dünya Da İlim Ve Sanat Olarak Sergilesin.

Bilim Ve Sanata Olan Yakınlığımız Ve İlgimiz Bizi Sonsuz Sevgiye (Aşk’a) Yaklaştıran Tek Gerçek Aracdır. Bizleri Allah’ın Kulu Olmaya Layık Kılacak Tek Gerçek Aracı,İlim Ve Sanattır.

İlim: İnsanoğlunu Akılcıl Düşünmeye Yönlendirir.

Sanat: Estetik Düşünme Ve Algılama Yetilerini Harekete Geçiren,Evreni Ve Hayat Boyu Karşılaşıcağımız Olguları Estetik Ve Evrensel Bir Pencereden Görmemizi Sağlayan Bir Değerdir.

Yandım…Yandım…Kül Oldum.
Küllerimden An Oldum.
An’da Taştım, Seni Buldum.
Sende Yok Oldum Allah’ım…glü

Üst Alt