Fatiha Okurken

TaHKaR

Aktif Üyemiz
bir mezarlıktan geçerken ölen kardeşlerimizin kabirlerine
Dua ederken tüm insanlar demekmi? yoksa tüm islam alemine gelsin diyerek mi fatiha okumak lazım...teşekkeür ederim...

Ravzaya Aşık

Aktif Üyemiz
Allah razı olsun Kardeşim,
Güzelve önemli bir soru. Ben bu kabristandaki ve tüm ümmeti muhammedin ölmüşlerine diye okuyorum.Fakat ne kadar doğru yapıyorum bilmiyorum.İnşaAllah aydınlanırım.
Selam ve Dua ile

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Allah razı olsun Kardeşim,
Güzelve önemli bir soru. Ben bu kabristandaki ve tüm ümmeti muhammedin ölmüşlerine diye okuyorum.Fakat ne kadar doğru yapıyorum bilmiyorum.İnşaAllah aydınlanırım.
Selam ve Dua ile

Evet Ravzaya Aşık kardeşim bende teredütteyim.Fatiha okurken tüm insanlar derken bunun tüm insanlar yani tüm dinler her insanı kapsıyor anlamına geliyor diye ddüşünüyor..
Diğer taraftan tüm insanlar derken bunun yanında hristiyanı zülüm yapanı .günahı çok olanıda giriyor. günah sayılırmı bilmem ancak Hocamız cevap verecektir.

Ancak tüm ümmeti muhammedin ölmüşlerine diye mi okusak...

MURATS44

Özel Üye

Allah-u Teâlâ Kelâm-ı kadim’inde kendi dinini ilan etmiştir. Âyet-i kerime’sinde:
“Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm’ı beğendim.” buyuruyor. (Maide: 3)
İslâm dininden başka bir din gelmeyeceğini, İslâm dininden başka bir dini de kabul etmeyeceğini de diğer bir Âyet-i kerime’sinde beyan buyurmuştur:
“Kim İslâm dininden başka bir din ararsa, onunki katiyyen kabul edilmeyecek ve o ahirette kaybedenlerden olacaktır.” (Âl-i imran: 85)
Hülâsa:
“Allah katında din İslâm’dır.” (Âl-i imran:19)

Müslümanlardan başka kimse cennete giremeyecektir. Ölülerimize fatiha okurken ,gelmiş geçmiş tüm müslüman kardeşlerim ,,için diyorum . Bundan ötesini Rabb'bimiz bilir. O , hakkıyla muamele edendir. Hristiyan ve yahudiler,ya da diğer dinlerden , efendimize inanmayanlar, hatta teslis inancında olanlar varken onlara neden rahmet dileyelim ki? Hz. isa'nın ALLAH'ın oğlu olduğuna inanan bir insan için neden rahmet dileyelim.
"Sevdiklerimi sevin ,sevmediklerime buğz edin" diyen Rabb'bimiz değil mi?

İnşallah yanlış söylemiyorum ama, kalbinden bir defa olsun kelime-i şehadet geçiren herkese dualarımızda yer ar inşaallah...

fahrettin tırınk

Site İmamı
Allah-u Teâlâ Kelâm-ı kadim’inde kendi dinini ilan etmiştir. Âyet-i kerime’sinde:
“Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm’ı beğendim.” buyuruyor. (Maide: 3)
İslâm dininden başka bir din gelmeyeceğini, İslâm dininden başka bir dini de kabul etmeyeceğini de diğer bir Âyet-i kerime’sinde beyan buyurmuştur:
“Kim İslâm dininden başka bir din ararsa, onunki katiyyen kabul edilmeyecek ve o ahirette kaybedenlerden olacaktır.” (Âl-i imran: 85)
Hülâsa:
“Allah katında din İslâm’dır.” (Âl-i imran:19)

Müslümanlardan başka kimse cennete giremeyecektir. Ölülerimize fatiha okurken ,gelmiş geçmiş tüm müslüman kardeşlerim ,,için diyorum . Bundan ötesini Rabb'bimiz bilir. O , hakkıyla muamele edendir. Hristiyan ve yahudiler,ya da diğer dinlerden , efendimize inanmayanlar, hatta teslis inancında olanlar varken onlara neden rahmet dileyelim ki? Hz. isa'nın ALLAH'ın oğlu olduğuna inanan bir insan için neden rahmet dileyelim.
"Sevdiklerimi sevin ,sevmediklerime buğz edin" diyen Rabb'bimiz değil mi?

İnşallah yanlış söylemiyorum ama, kalbinden bir defa olsun kelime-i şehadet geçiren herkese dualarımızda yer ar inşaallah...

Kıymetli kardeşlerim,değerli Murat kardeşim gereken cevabı vermiş,aynen katılıyorum.
İlaveten diyer delilleri de arz edeyim.
Ehli sünnet velcemaat mezhebine göre, ölüler, ziyaretçilerini bilir, seslerini işitir ve verdikleri selâmları alırlar. Ziyaret eden yakın olsun, uzağında olsun fark etmez. Ancak, hapsolunan ruhlar ziyaretçilerini göremez ve onlarla görüşemezler. Cezalanırlar. îyi ruhlu olanlar ise, hem ziyaret edenleri tanır, hem de onlarla konuşurlar, sevaplarıyla ferahlanırlar ve onlardan evvel ölenlerle karşılaşırlar ve tanışırlar. Arkalarından verilen sadakadan ve okutulan Kur'an'dan iyi ruhlular ferahlanır ve sevinirler. Haklarında kötü söz söyleyen ve ölüleri oturtturup kaldıranlar da onları rahatsız ve huzursuz ederler. Ölenin oğluna veya babasına sövüp, saymanın ona eziyet verdiği muhakkaktır. (Berika)

''Bir müslüman(din) kardeşine gıyabında dua etmesi müstecaptır.Baş ucunda bir melek görevlendirilir,o dua ettikçe görevli melek şöyle der:''Aynısı senin için olsun'' '' (Mecmaul Adap)

"Onlardan sonra gelenler derler ki: "Rabbi-miz bizi ve bizden önce inanan kardeşlerimizi bağışla."[Haşr sûresi, (59/10)] bu ayeti celile ile de kime okunacağını,yani ancak inanan müslümana okunacağını bildirmektedir.
Eğer inanmayana okunsa bile asla fayda vermez.

Üst Alt