Ne yaptımsa Allah içindir.

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Hocam 12 yıldır Sağlık alanında çalışan bir personel olarak, ve ilimdeki angarya is olarak söylemek istiyorum.Gelen hastalara yol göstermek olsun.hatta ilaç parasını bile verdiğim olmuştur.kişilere de ayrıca para yardımında olsun.Hepsini ALLAH için yapmışım Hiçbir menfaat düşünmeden yaptım.Diğer taraftan arkadaş olsun.akraba olsun.her geleni önüme koyup doktor odası,röntgen.tahlil vs.gibi yardımda bulunduğum kişilere defalarca hatta 100'ler defa aynı kişiye yardım ettğim olmuştur.
Ancak yardım ettiğim kişilere görevim icabı işim olduğu buda zorunlu olarak görevmimi tam anlamıyla yapmam gerektiğinden.ilgili kişilere tekrar hastanede yardım etmediğim.gereği duyulmuştur.

Ancak bu kişiler bana kızarak bir daha bana uğramamışlar.

Bu konuda bilgilendirseniz sevinirim...

mahzungarip

Yönetici
Çok güzel bir soru ama için rahat olsun bence. İşin icabı görevinin dışına çıkamazsın ki zaten ve elinden geldiğince de yardımlarda bulunmuşsun. Daha önceden yapmış olduğun iyiliklere karşı insanların senin iyi niyetini suisti'mal edip zor durumda kalmanı sağlamaları yanlış olur ve onların sorunudur aslında. Seni zor duruma sokmakla onlar sorumlu olur yada olası bir te'dib yada ta'zirde bulunulursa sana onlar sorumlu olur günah kazanırlar.Dolayısıyla yapılan bir iyiliğe karşı başka menfaatlerde beklemek fütüvete ters düşer. Zira konuyla alakalı İmam- Azam hazretleri çok güzel örnektir. Bir gün talebeleriyle yolda yürüken dinlenmek için bir bahçe önünden geçerler ve orda mola verme ihtiyacı duyarlar.Ama İmam- Azam o bahçenin ağaçlarının altında gölgelenmeyip yolun karşı tarafında oturur. Talebeleri Ey İmam neden burda oturmadın gel gölgelen dinlen deselerde o şöyle der. Ben bu bahçe sahibine borç para vermiştim. Dolayısıyla onun bahçesinden menfaat elde etmem faiz olur ki Efendimiz (a.s) bir hadis-i şeriflerinde karşılığında maddi menfaat sağlayan her meta faizdir buyurur. Gerçi burda senin iyiliğine karşı bi menfaat beklemen yanlış olurda. Aslında asıl amaç yapılan her şeyin rıza-i ilahi için olmasıdır. Ki iyiliklerde böyledir. Zorlayıcı bir baskı vesilesiyle iyilikler ibadetler sevap kazandırmaz velevki hele hele insanı zor durumda bırakacaksa hiç gerek yok.İnşallah konu anlaşılmıştır.

Üst Alt