Alevi bir BAYANLA EVLENİLEBİLİRNİRMİ?

TaHKaR

Aktif Üyemiz
merhaba arkadaşlar. konun başlığında da belirttiğim gibi,bir arkadaşa yardımcı olmak üzere arkadaşla evlenmek isteyen biri var. fakat kız alevi. ailesenin ağzını aradım.alevi bir bayan müslüman bir kızla evlenemez gibi bir cevap aldım. sizce alevi bir bayanla evlenebilirmi .sevgilerle..

fahrettin tırınk

Site İmamı
kıymetli kardeşim,kafalarda soru işareti bırakmadan kısa ve net olarak söyleyebilirizki,islam dinini kabullenip,peyğamber s.a.v efendimize iman etmiş eshabı kiram hazeratına dil uzatmayan,ehli sünnet akidesinde olan her müslüman hanım ile bir müslüman erkek evlenmesinde bir sakınca yoktur.
burada geçen şartlara hazi kişi, ırkı,görüşü ne olursa olsun,bu inançta olan her müslüman bay ve bayan,bir biri ile evlilik şartları dahilinde evlenebilirler....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun hocam çok güzel cevap vermiş,,,,bizleri bilgilendirdi inşallah....

hocam bende şunu söylemek istiyorum,,,,tabiki islamı kabul ederse değil mi,,,,alevi olan kişi islamı kabul etmiyorsa olmaz diye biliyorum kadın erkek farketmiyor,,,,alevi bir bayan imanlı bir gençle evlenmesi için islamiyeti seçmeli,,,,yada alevi bir erkek mümin bir bayanla evlenmesi için oda islamiyeti seçmeli...
iki taraf farklı olunca çok sorunlar çıkar diye düşünüyorum,,,bu benim düşüncem...

ceylannur

Yeni Üyemiz
Tahkar kardesım bızım rus gelımız var ve muslam deyıl ve nıkah da kıyıldı gecen sen evlendıler gelımız hırıstıyan oglumuz musluman bızde sorduk nıkah kıylır dedıler ve asla dın deyıtırecen dıye zorlama yapamayın dedıler saten oda dedı ben sımdı musluman olamam dedı..

fahrettin tırınk

Site İmamı
ALLAH c.c razı olsun hocam çok güzel cevap vermiş,,,,bizleri bilgilendirdi inşallah....

hocam bende şunu söylemek istiyorum,,,,tabiki islamı kabul ederse değil mi,,,,alevi olan kişi islamı kabul etmiyorsa olmaz diye biliyorum kadın erkek farketmiyor,,,,alevi bir bayan imanlı bir gençle evlenmesi için islamiyeti seçmeli,,,,yada alevi bir erkek mümin bir bayanla evlenmesi için oda islamiyeti seçmeli...
iki taraf farklı olunca çok sorunlar çıkar diye düşünüyorum,,,bu benim düşüncem...

ALLAH cc sizdende ebeden razı olsun kıymetli kardeşim Vuslat
Kıymetli kardeşlerim yukarda verdiğim cevab,günümüz hukukuna ters düşmek süretile,bazı çevreleri rahatsız eder diye,hiçbir kesimi muhatab almadan net bir cevfab vermeyi tercih etniştim.
Ancak tekrar soru sorulunca açıklayıcı izahat verme durumunda kaldım.
Bir kişi müslümanım diyorda,mesela eshabı kiram hazeratı aleyhinde konuşuyorsa,bu kişi ALLAH cc rasülünün arkadaşlarına dil uzatırsa,nerde kaldı , bunun imanı?
Onun için yukardaki kısa ve net cümlem olayı net bir şekilde izah ediyor.
Gelelem ayeti celileler ve ulemanın fetvalarına.
İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Allah’a ortak koşan kadın hoşunuza gitse de, mü’min bir cariye Allah’a ortak koşan bir kadından daha hayırlıdır. İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin. Allah’a ortak koşan hür erkek hoşunuza gitse de, iman eden bir köle, Allah’a ortak koşan bir erkekten daha hayırlıdır. Onlar ateşe çağırırlar, Allah ise izniyle, cennete ve bağışlanmaya çağırır. O, insanlara âyetlerini açıklar ki, öğüt alıp düşünsünler.(bakara 221)

Bugün size iyi ve temiz şeyler helâl kılındı. Ve kendilerine kitap verilenlerin yemeği, size helâl, sizin yemeğiniz de onlara helâldir. Ve mü'minlerden iffetli hür kadınlar ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar, zina etmeksizin, gizli dost tutmaksızın namuslu bir biçimde mehirlerini verdiğiniz taktirde, sizlere helâldir. Ve kim îmânı inkâr ederse artık onun ameli boşa gitmiştir. Ve o âhirette hüsrana uğrayanlardandır.(maide,5)
Müslüman bir kadının bir kâfirle evlenmesi icma ile haramdır. Çünki böylesi bir evlilikte, mümin kadının küfre düşmesi korkusu vardır. Koca, karısını kendi dinine çağıracaktır. Kadınlar genelde erkeklerine uyarlar ve onların yaptıklarından etkilenirler ve onları dinlerine davet ederler.
Bunun tersi yani erkeğin gayri müslim ehli kitab bir kadın ile evlenmesine ruhsat verilmiştir. Ancak bu evliliğin caiz ve sahih olmanın yanında düşünülmesi gereken bazı hususlar da söz konusudur.
Müslüman bir hanım varken Hristiyan terbiyesiyle, örf ve alışkanlıklarıyla büyümüş bir kadın, Müslüman kocadan doğan çocuklarına nasıl bir terbiye verecek, ne türlü bir alışkanlıkla kocasına ve yavrularına muhatap olacaktır? İşte düşünülmesi lazım gelen konu budur.
Saygılarımla.Fahrettin TIRINK…

Üst Alt