Komşu Hakkında Hadis-I Şerifler

ceylannur

Yeni Üyemiz

KOMŞULUK İLE İLGİLİ HADİSLER VE SÖZLER​

komsuluk-ile-ilgili-hadisler-peygamber-efendimiz-hz-muhammedin-komsuluk-hadisleri-sozleri-16085810862164d877a9746902435.jpg

İslam dini için komşuluk oldukça önemlidir. Kur'an-ı Kerim'de de paylaşmanın ne kadar mühim olduğu vurgulanmıştır. Çeşitli hadis kaynaklarında komşuluk ilişkilerinin nasıl olacağı, komşu hakkı ve komşuya nasıl davranılacağı hakkında önemli bilgiler yer alır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) komşuluk ile ilgili hadisleri şöyle;

- Cebrail bana komşu hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki, onu mirasçı bırakacak sandım." (Müslüm, Birr ve Sıla,42)
- Komşusu açlıktan kıvranırken, tok yatan kimse iman etmiş olamaz." (İbn Ebî Şeybe, Musannef, İman ve Ru'ya, 6)
- Sizden biri kendisi için istediğini din kardeşi için -yahut komşusu için- istemedikçe (tam) iman etmiş olamaz." (Müslim, İman, 71)
- Bir adam Hz. Peygamber'e (s.a.v) "İyi ya da kötü yaptığımı nasıl bilebilirim?" diye sormuş ,Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Komşularının 'İyi yaptın' dediğini duyarsan iyi yapmışsındır; onların 'Kötü yaptığın' dediğini duyarsan da kötü yapmışsındır." (İbn Mace, Zühd,25)
- Ebû Zer (r.a.) şöyle demiştir: "Dostum (Hz. Peygamber) (s.a.v.) bana şunu tavsiye etti: Çorba pişirdiğinde suyunu fazla koy, sonra komşularının haline bak da uygun bir şekilde kendilerine ondan ikram et." (Müslüm, Birr ve Sıla,143)
- Şerrinden komşunun emin olmadığı kimse cennete giremez." (Müslim, İman, 73)

- y mümin hanımlar! Sizden biri -yanık bir koyun parçası dahi olsa - komşusunun ikram ettiği şeyi küçümsemesin." (Muvatta, Sıfatü'n-nebi,10)
- Bir Müslüman öldüğünde, yakın komşularından üç hane halkı onun iyi bir insan olduğuna şahitlik ederlerse, Yüce Allah da onun için şöyle der: "Şahitlikte bulunan kullarımın bildiklerine göre yaptıkları şahitliğini kabul ettim ve kendi bildiklerimi de bağışladım" (Ahmed b Hanbel, II. 409)
- Allah'a ve ahiret gününe iman eden ya hayır söylesin ya da sussun; Allah'a ve ahiret gününe iman eden komşusunu rahatsız etmesin; Allah'a ve ahiret gününe iman eden misafirlerine ikram etsin." (Buhari, Rikâk, 23)

Moderatör tarafında düzenlendi:

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Bu güzel konuları Rasulehasrete ekleyen hocamıza konularını okumaktan son derece mutluyum.ALLAH razı olsun...

Üst Alt