Işçi ve hizmetlilere davraniş şekli

Hasret ruzgari

Aktif Üyemiz
İŞÇİNİN ÜCRETİ BEKLETİLMEZ

• İşçiye ücretini teri kurumadan önce veriniz. (İbn-i Mace)
HİZMETLİ AZARLANMAZ

• Enes İbnu Malik (ra) anlatıyor: "Rasulullah'a (asm) on yıl hizmet ettim. Bana karşı bir kerecik olsun "of!" demedi. Yine yaptığım bir şey için, "neden yaptın?" yapmadığım bir şey için de "niçin yapmadın?" dememiştir. (Buhari)
HİZMETLİ GÜNDE 70 KEZ AFFEDİLMELİ

• Abdullah İbnu Ömer (ra) anlatıyor: "Bir adam " Rasulullah'a (asm) gelerek: "Hizmetçimi kaç kez affedeyim?" diye sordu. O, susup cevap vermedi. Adam tekrar: "Ey ALLAH'ın Rasulü! Hizmetçimi kaç kez affedeyim?" diye sordu. Bu sefer: "Her gün yetmiş kez affet" cevabını verdi." (Ebu Davud)
YEDİĞİNDEN YEDİR

• Birinize hizmetçisi, hazırlamak için zahmetini ve hararetini çektiği bir yemek getirdiği vakit, onu da çağırsın ve kendisiyle beraber o da yesin. Eğer bunu yapmazsa, hiç olmazsa bir lokma alıp eline koysun. (İbni Mace)
İŞÇİYİ KANDIRANIN HASMI HZ. MUHAMMED'DİR (asm)

• Bir kimseyi ücretle çalıştırıp ondan faydalanan fakat ücretini vermeyenin ben, Kıyamet Günü düşmanı olurum. Ve ben kimin düşmanı isem Kıyamet Günü onu perişan ederim. (Buhari)
Yazar:
Said Alpsoy

BÜTÜN İYİ İŞLERDE BAŞLANGIÇ SAĞ İLE

• Hz. Aişe (ra) anlatıyor: "Rasulullah (asm) ayakkabı giymede, başını taramada, temizlikte ve bütün işlerinde sağdan başlamayı severdi." (Buhari)
AYAKKABI SAĞDAN GİYİLİR SOLDAN ÇIKARILIR

• Biriniz ayakkabı giyince sağdan başlasın, çıkarırken de soldan başlasın. (Müslim)
Yazar:
Said Alpsoy

SIRT ÜSTÜ YATARAK

• ALLAH Rasulu (asm) ayaklarından birini diğeri üzerine koyarak sırt üstü yatar, dinlenirdi. (Buhari, Edeb-ül Müfred)
SOLA YASLANARAK

• Cabir İbnu Semüre (ra) anlatıyor: "Rasulullah'ın (asm) bir yastığa solu üzerine yaslandığını gördüm." (Ebu Davud)
Yazar:
Said Alpsoy

ÖNCE BESMELE YAZILIR

• Siz bir yazı yazdığınızda "Bismillahirrahmanirrahim'i belirtmeyi güzelce yapın. Bu takdirde istekleriniz kolaylıkla yerine gelir. Ve onda Aziz ve Celil olan Rahman'ın rızası olur. (Rumuz el-Ehadis)
KALEM KULAĞIN ÜSTÜNE KONUR

• Yazdıktan sonra kalemi kulağının üstüne koy, çünkü bu yorulan kişiyi hatırlama bakımından daha dinç kılar. (Tirmizi)
Yazar:
Said Alpsoy

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt