Yolda yürüme

Hasret ruzgari

Aktif Üyemiz
YAMAÇTAN İNİYOR GİBİ YÜRÜMEK

ALLAH Rasulü (asm) yürüyünce, yamaçtan iniyormuşçasına öne meylederek yürürdü. (Tirmizi)

YÜRÜRKEN ÖNÜNE BAKMAK

ALLAH Rasulü (asm) yürürken sağa sola bakmazdı. (Ramuz el-Ehadis)

YÜRÜRKEN KONUŞMAMAK

ALLAH Rasulü (asm) yürürken konuşmazdı. (Ramuz el-Ehadis)

YORULUNCA UZUN ADIM

Sizden biriniz, yürürken yorulup aciz kalırsa adımlarını geniş atsın zira bu şekil yürüme yorgunluğu giderir. (Ramuz el-Ehadis)

TEK AYAKKABI İLE YÜRÜME

Sakın kimse tek ayakkabı ile yürümesin, ya ikisini de çıkarsın yahut ikisini de giysin. (Buhari)

CAMİYE KISA ADIMLARLA YÜRÜMEK

Zeyd ibnu Sabit (ra) anlatıyor: " Rasulullah (asm) ile birlikte mescide gidiyorduk. O adımlarını kısa kısa atıyordu. YoIda bana sordu: "Biliyor musun seninle niçin böyle yürüdüm?" Ben: "ALLAH ve Rasulü daha iyi bilir" dedim. Buyurdu ki: "Böyle kısa adımlarla yürümemin sebebi, namaza gidişte, adımlarımın sayısı çok olsun diyedir." (Buhari, Edeb-ül Müfred)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hasret ruzgari

Aktif Üyemiz
sabah evden çıkış

EVDEN ÇIKMADAN VE DÖNÜNCE İKİ REKÂT NAMAZ

Evinden çıkacağın zaman iki rekât namaz kıl. O, seni kötü bir şekilde evden çıkmaktan engeller. Evine girdiğinde de iki rekât namaz kıl. O namaz da seni zararlı bir işten engeller. (Ramuz el-Ehadis)

EVDEN ÇIKARKEN OKUNACAK DUALAR

Kişi evinin kapısından çıkarken "Bismillah" deyince iki nezaretçi melek "Doğruya irşad edildin" derler. "Lâ havle vela kuvvete illa billah" deyince, melekler: "Korundun" derler. Adam: "Tevekkeltü Allâllah" deyince onlar: "İşin, senin yerine, görüldü" derler. (Tirmizi)

Bismillah. ALLAH'a tevekkül ediyorum. Ya Rabbi! Sapıtmaktan saptırılmaktan; ayağımın kaymasından ve kaydırılmasından; haksızlık etmekten ve cahilliğe uğramaktan Sana sığınırım. (Nesai)

SABAH ERKEN YAPILACAK İŞ BEREKETLİDİR

ALLAH'ım! Ümmetime günün ilk vakitlerinde yaptıkları işi bereketlendir. (İbn-i Mace)

Moderatör tarafında düzenlendi:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH Rasulü (asm) yürürken sağa sola bakmazdı. (Ramuz el-Ehadis)

Özellikle hanfendiler dikkat etmeli,adabıyla yürümeli,,,,,,

Üst Alt