Hatm-i Hace Sohbeti (2)

ceylannur

Yeni Üyemiz
Sultanımızın zikir halkasında dudaklarından dökülen mübarek kelamlar...

بَشِّرِالْمُنَافِقِِينَ بِأَنَّ لَهُمْ عَذَاباً اَلِيمًا اَلَّذِينَ يَتَّخِذُونَ الْكَافِرِينَ اَوْلِيَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ
اَيَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةُ فاِنَّ الْعِزّةَ للهِ جَمِيعًا

KIRIK MANA:

بَشِّرِ müjdele ( الْمُنَافِقِِينَ ) münafıklara, ( بِأَنَّ لَهُمْ عَذَاباً اَلِيمًا ) onlar için çok elem verici bir azab olduğunu.

( اَلَّذِينَ ) (münafıklar ) öyle kimselerdir ki ( يَتَّخِذُونَ الْكَافِرِينَ اَوْلِيَاءَ ) kafirleri dost ediniyorlar ( مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ ) mü'minleri bırakıyorlar; (اَيَبْتَغُونَ ) talep mi ediyorlar ( عِنْدَهُمُ ) o kafirlerin yanında ( الْعِزَّةُ ) izzet,şeref ( فاِنَّ الْعِزّةَ للهِ جَمِيعًاَ ) izzet,şeref bütünüyle ALLAH içindir.

TOPLU MANA

138- "Münafıkları çok elem verici bir azab ile müjdele."
139-"(o münafıklar) öyle kimselerdir ki,müminleri bırakıp kafirleri dost ediniyorlar.(Yoksa) O kafirlerin yanında izzet ve şeref mi bulacaklarını zannediyorlar? İzzet ve şeref bütünüyle ALLAH içindir." (Nisa Suresi 138-139. ayetler)

İZAHAT:

( بَشِّرِ ) Ziyade müjde et ,(الْمُنَافِقِِينَ ) münafıklara, münafık o kimsedir ki, dışından müslüman görünüyor,içinden ise kafirdir mevla cümlemizi muhafaza etsin.Ne ile müjde et onlara? ( بِأَنَّ لَهُمْ عَذَاباً اَلِيمًا ) çok elem verici azabla.

niçin münafıklık ettin?ne zorun vardı?İki yüzlü niçin oldun? Niçin müslüman olmadın? Niçin? rızkını veriyor! Birgün yemek vermese açlıktan kırılırız.Su vermese susuzluktan kırılırız?Hava vermese havasızlıktan kırılırız. Hava aldırmasa,nefes aldırmasa çatlarız.Mümkün değil.Yani Mevla'nın yardımı olmadan yaşamak mümkün değil.Yakışır mı böyle bir Mevlanın kuluna ikiyüzlü olmak?

( اَلَّذِينَ ) (münafıklar) öyle kimselerdir ki, ( يَتَّخِذُونَ الْكَافِرِينَ اَوْلِيَاءَ ) kafirleri dost ittihaz ediniyorlar ( مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ ) mü'minleri bırakıyorlar,kafirleri dost ediniyorlar.( اَيَبْتَغُونَ ) talep ediyorlar mı?Yoksa arıyorlar mı?( عِنْدَهُم ) o kafirlerin yanında ( الْعِزَّةُ ) izzet,şeref.kafirlere kim izzet,şeref verdi ki, sen onlardan izzet alacaksın.
( فاِنَّ الْعِزّةَ للهِ جَمِيعًاَ ) izzet,şeref bütünüyle ALLAH içindir.

Şeref isteyen bana gelsin.Rahat isteyen bana gelsin. Cennete girmek isteyen bana gelsin.Cehennemden kurtulmak isteyen bana gelsin.Herşey benim elimde buyuruyor Cenab-ı hakk.
benim açmadığım kapıyı kimse açamaz.O bir tanedir.Ya rabbi,senin istediğin gibi yaşayanlardan eyle bizi.evlatlarımızı hayırlı eyle.bütün ihvanlarımızı muhafaza eyle.

يََا اَرْْحَمَ الرّاحِمِين يََا اَرْْحَمَ الرّاحِمِين يََا اَرْْحَمَ الرّاحِمِين

Bu yakini sen ihsan eyle.bütün ihvanımıza ihsan eyle.bütün ehli imana ihsan eyle.Kayır bizi.Muhafaza eyle bizi.Muhafaza altına al.Sevmediğin yoldan uzak eyle.Sevdiğin yolda devam etmeyi nasip eyle.Müslümanlara yardım.Müslümanlara yardım eyle.talebelere kuvvat,kudret,keskin zeka ihsan eyle.İlim,amel,ihlasla doldur onlarıkazandıkları ilmi,ameli,ihlası bütün dünyaya yaymak nasip eyle.

RİSALE-İ KUDSİYYE

Dahi var bazı nakıstır kararı
ider şeyhlik fakat yoktur zararı

Çün ekmelden icazet oldu cari
İder daim sivadan ol firari

Yedi mutlak sahihtir gel gidelim
cemali ba kemale seyredelim (sh:26)

Yayına Hazırlayan:Muhammed ESSUFİ

Not: Not:Mahmud EREN Hocamızın "Hatmi Hace sohbetleri" isimli kitabından iktibas edilmiştir

Üst Alt