Cennet,neden Annelerin ayakları altındadır?

MURATS44

Özel Üye
Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadislerinde:
"Cennet ,anaların ayakları altındadır" buyurmuştur..

Neden , cennet gibi bir mekan böylesine ayaklar altında tabir edilmiştir.Cennet anaların ayakları altındadır deyince, olayı hepimiz de anaya saygısız olan cennete giremez olarak algılarız...
Bu yanlış mı..?
Anaya da ata ya da saygılı olmak elbette ki olmazsa olmaz...
Ama bir de söz ne zaman nerede söylenmiştir ve tecelliye gerekçe nedir?

fahrettin tırınk

Site İmamı
Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadislerinde:
"Cennet ,anaların ayakları altındadır" buyurmuştur..

Neden , cennet gibi bir mekan böylesine ayaklar altında tabir edilmiştir.Cennet anaların ayakları altındadır deyince, olayı hepimiz de anaya saygısız olan cennete giremez olarak algılarız...
Bu yanlış mı..?
Anaya da ata ya da saygılı olmak elbette ki olmazsa olmaz...
Ama bir de söz ne zaman nerede söylenmiştir ve tecelliye gerekçe nedir?

evet değerli kardeşim MURATS44, ana deyince akan sular durur, ana deyince gönüller suru ile dolur.

dünyada karşılıksız bunca meşakkatleri,sıkıntıları ve özverileri ancak analar ve babalar yapmaktadır.
(Cennet anaların ayakları altındadır) hadis-i şerifini, (Cennet, ananın rızası altındadır) şeklinde açıklamak gerekir. Ancak bu kadar bir açıklama da kâfi gelmez. Çünkü ana babanın gayrı meşru emirlerine de riayet edilmesi gerekeceği anlaşılır. O halde hadis-i şerifi İslam âlimlerinin açıkladığı şekilde bildirmelidir. Yani, (Müslüman bir evlat, Müslüman ana babanın dine uygun emirlerine riayet edip rızalarını kazanırsa, Cenneti kazanır) demek gerekir.

İmam-ı Nesefi hazretleri bildiriyor ki:
Ana-babanın evladı üzerinde seksen kadar hakkı vardır. Kırkı sağlığında, kırkı vefatından sonradır. Sağlığında olan kırk haktan onu bedenle, onu dil ile, onu kalble, onu da para iledir.

Hadisi şeriflerde buyurulmaktadırki;
Anneye yapılan iyiliğin ecri iki mislidir.) [İ. Gazali]

(Önce annene, sonra babana, kız kardeşine, erkek kardeşine ve sırası ile diğer yakınlarına iyilik et!) [Nesai]

Veysel Karani’nin kavuştuğu bütün ihsan ve dereceler, anasına yaptığı iyilik sebebiyledir. [R.Nasıhin]

(Ana-babasına iyilik eden evlat, Peygamberlerle beraber Cennete girer.) [İ. Rafii]

(Ana-babasına iyilik edenin ömrü uzun, rızkı bereketli olur.) [İ. Ahmed]
Hizmet ederek rızalarını almak lazım. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ana-babasına hizmet edenin ömrü bereketli ve uzun olur.) [İslam Ahlakı]

(Ana-babasını dine uygun hizmetleriyle razı eden, Allahü teâlâyı razı etmiş olur, onları gazaplandıran, Allahü teâlâyı gazaplandırmış olur.) [İbni Neccar]

(Ana-babası, yanında ihtiyarladığı halde, [rızalarını alamayıp] Cenneti kazanamayanın burnu sürtsün.) [Tirmizi]

Hazret-i Musa, Cennetteki komşusunun kim olduğunu Hak teâlâdan sorup öğrendikten sonra yanına gider. Bu bir kasaptır. Kasap, bir parça et pişirir. Asılı zenbili aşağı alır, çok zayıf bir kadına et ve su verir. Üstünü başını temizleyip, zenbile koyar. Kasap, (Bu annemdir. Yaşlanıp bu hale girdi; sabah-akşam böyle bakarım) der. Kasabın annesinin, (Ya Rabbi oğlumu Cennette Musa aleyhisselama komşu eyle) dediğini Hazret-i Musa da işitir. Kasaba, (Müjde, Allahü teâlâ, seni Musa aleyhisselama komşu etti) buyurur. (Şir’a)
evet değerli kardeşim murat bunca delillerden sonra analar hakkında daha bir çok deliller var olmasına ramen bunun ile iktifa ettik.
ALLAH cc cümlemizi islam dairesi dahilinde ve ana ve babalarının rızasını kazanarak cenneti kazananlardan eylesin inşaallah...

MURATS44

Özel Üye
ALLAH(a.c.) razı olsun Fahrettin Hocam.Gerçekten de çok güzel açıkladınız.Cennetin anahtarının Analarımızın rızasında saklı olduğunu daha iyi kavradık inşallah.Bir sitede görmüştüm ve bu kadar açıklayıcı olarak daha doğrusu tek kelime ile izahı ancak bu olabilir.Emeğinize sağlık.Bilinmesi gereken bir konuda heralde daha dikkatli davranacağız.ALLAH(a.c.) Razı olsun....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
"Ana gibi yâr, vatan gibi diyâr olmaz." demişlerdir.

Hakîkaten dünyâyı diyâr diyâr gezsek, anamız gibi bizi bağrına basarak sevecek ve şefkatle kucaklayacak bir ana bulamayız.....

Cenâbı Hakk’ın özellikle annelere lutfettiği şefkat duygusu, anneleri; istirâhatini, sıhhatini, yeme-içme ve giyinmesini düşünmeden bütün imkânlarıyla çocuğuna hizmete sevkeder.

Annenin bu sonu ve sınırı olmayan fedâkârlıklarının bedelini, evlâdın maddî bir karşlıkla ödemesi mümkün değildir.

Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz’in huzuruna bir adam geldi ve:

"Yâ Rasûlallâh! Anam iyice ihtiyarladı. Ben onu kendi ellerimle yediriyor, içiriyor ve sırtımda taşıyorum.. Hâsılı her türlü ihtiyâcını karşılıyorum.. Mükâfâta hak kazandım mı?." dedi.

Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz cevâben:

"Hayır, bu senin yaptıkların, ananın senin üzerindeki haklarının yüzde birine bile karşılık değildir. Fakat sen, iyilik ediyorsun. Allâh sana bu az iyilik karşılığında çok sevap verir." buyurdular....

fahrettin tırınk

Site İmamı
ALLAH(a.c.) razı olsun Fahrettin Hocam.Gerçekten de çok güzel açıkladınız.Cennetin anahtarının Analarımızın rızasında saklı olduğunu daha iyi kavradık inşallah.Bir sitede görmüştüm ve bu kadar açıklayıcı olarak daha doğrusu tek kelime ile izahı ancak bu olabilir.Emeğinize sağlık.Bilinmesi gereken bir konuda heralde daha dikkatli davranacağız.ALLAH(a.c.) Razı olsun....

Amiin.
ALLAH cc sizdende razı olsun değerli kardeşim MURATS44,sizinde gözlerinize sağlık...

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
çok güzel bie hadis güzel bir konuya deginmişsin murat kardeşim allah razıolsun hocam verdiginiz degerli bilgiler için teşekkürler

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
anne10022_1242026003-1.jpg

Üst Alt