Kabir sualleri

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Kabir sualleri​

Sual: Kabirde ne sorulacak, cevapları nedir?
CEVAP
Kabir sualine cevap olmak üzere şunları öğrenmelidir:​

Rabbin kim?
CEVAP
Allahü teâlâ.​

Dinin nedir?
CEVAP
İslâm dini.​

Hangi Peygamberin ümmetindensin?
CEVAP
Muhammed aleyhisselamın.​

Kitabın nedir?
CEVAP
Kur'an-ı kerim.​

Kıblen neresidir?
CEVAP
Kâbe-i muazzama.​

İtikadda mezhebin nedir?
CEVAP
Ehl-i sünnet vel cemaat.​

Amelde mezhebin nedir?
CEVAP
4 mezhepten hangisi ise, mesela Hanefi, Maliki, Şafii ve Hanbeli’den biri söylenir.
Ayrıca aşağıdaki esasları da bilmek lazımdır:

Kimin zürriyetindensin?
CEVAP
Âdem aleyhisselamın.​

Kimin milletindensin?
CEVAP
İbrahim aleyhisselamın.​

İman nedir? Amentü’nün esasları nelerdir?
CEVAP
İman, Muhammed aleyhisselamın Allahü teâlâ tarafından getirdiği emir ve yasaklara inanmak ve inandığını dil ile söylemek demektir.​

İman, Amentü’de bildirilen altı esasa inanmak ve Allahü teâlâ tarafından bildirilen emir ve yasakların tamamını kabul etmek ve beğenmektir.​

Amentü şöyledir:
Âmentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rüsülihi vel yevmil ahiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teâlâ vel ba'sü ba'del mevti hakkun. Eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resülühü.

[Yani, Allah’a, meleklerine, gönderdiği kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna, öldükten sonra dirilmeye inanıyorum. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed aleyhisselamın da Allah’ın kulu ve son Peygamberi olduğuna şehadet ediyorum.]​

İslam’ın şartları nelerdir?
CEVAP
Şunlardır:
1- Kelime-i şehadet getirmek
Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü demek. Manası şudur:
(Ben şehadet ederim ki, [Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki] Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.)
Resulullaha inanmak demek, Onun bildirdiklerinin tamamını kabul etmek, inanmak ve hepsini beğenmek demektir.
2- Namaz kılmak
3- Zekât vermek
4- Oruç tutmak
5- Hac etmek

Allahü teâlânın sıfatları nelerdir?
CEVAP
Allahü teâlânın Sıfat-ı zatiyye’si altıdır:
1- Vücûd
2- Kıdem
3- Bekâ
4- Vahdaniyyet
5- Muhalefetün-lilhavadis
6- Kıyâm bi-nefsihi

Allahü teâlânın Sıfat-ı sübûtiyye’si sekizdir:
1- Hayat
2- İlm
3- Sem’
4- Basar
5- İrade
6- Kudret
7- Kelam
8- Tekvîn

Not: Bu esaslar hakkında geniş bilgi, Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye’de bulunmaktadır..

romeo

Yeni Üyemiz
Bu soruları sıkça okumak, hep aklımızda tutmak inşaallah kurtuluşumuza vesile olacaktır. Müslüman bir insan Allahın izniyle cevap verecektir. Allah o gün yardımcımız olsun inşaallah..

Okyay

ÖZEL ÜYE
Allah'ü teala c.c. razı olsun.

Kabir suâlimi âsân eylersen,
Bu âciz kuluna, şefkatin olur.
Ey Rabbim! cevâbı doğru söylersem,
Mağfiret lütfundan rahmetin olur.

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Çok güzel konu özellikle herkesin merak ettiği bu güzel kabir sualleri hakkında, inşallah bu konu ile dahada bilinçleneceğiz.sayenizde Adminim En güzel duaların sarmalında kalınız.

Üst Alt