Şevvâl orucu:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Şevvâl orucu:

Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde "altı gün orucu" adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir.

Şevvâl ayının ilk gününde -ki Ramazan Bayramı'nın ilk günüdür- oruç tutulması haramdır. Bayramın diğer günlerinde ve şevvâl ayında kaza veya nafile oruç tutulabilir. Oruç ayı ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslüman'a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir.

Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği Alimlerce şöyle ifade edilir:

Dinimizde, bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki hadis esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük ramazan orucuna ilâveten şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuzaltı rakamı, hadiste ifade edilen on sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir. Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.

TaHKaR

Aktif Üyemiz
şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş
olmaktadır. Bu otuzaltı rakamı, hadiste ifade edilen on
sevap ile çarpıldığı zaman
360 gün elde edilir. Böylece kamer ay
hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.

Allah razı olsun yıllardır annem bu altı günlük orucu tutuyor ve tutanlarda vardır tam detaylı açıklama yapanda y da ben merak edip sormadım:)ancak ben hiç tutmadım yaptığınız bu güzel açıklamayla inşallah gelecek yıl tutarım...Ömürlü olun..

MURATS44

Özel Üye
Bu konuyu daha önce araştırmıştım. Ramazan ayındaki tv proğramlarının birinde , bunun Kur'an-ı Kerimde geçtiğini söylemişti. Gerçi nerede geçtiğini ben bulamadım. Bu günlerde tutulan 6 günlük orucun bir yıl oruç tutmuş gibi olduğu söylendi. Demek ki böyleymiş. ramazan ayına eklenen 6 günle berber hesaplanmasıymış doğru olan. Allah razı olsun adminim. Aklımdaki bir soruya cevap verdiğin için.Teşekkür ederim..

Üst Alt