Hiç Aklımızdan Çıkmayacak Ayetler

ceylannur

Yeni Üyemiz
Hiç Aklımızdan Çıkmayacak Ayetler

Besmeleden 'Nas'a her ayet dillerinde Kamuoyunun yakından tanıdığı isimlere kendilerini en çok etkileyen 'ayetleri' sorduk. Hemen hepsi sorumuzu duraksamadan besmeleden Nas'a kadar birçok ayetin hem Arapça, hem de Türkçe mealiyle cevaplandırdı

Kendimize rehber olarak seçtiğimiz Kuran'ı Kerim'in her bir ayeti bizim için büyük bir öneme sahip. Ancak kimi zaman daha önce belki de defalarca okuduğumuz bir ayet o an içinde bulunduğumuz ruh haliyle öyle bir örtüşür ki; ayetin üzerinde mıhlanan gözlerimizden o sözler, kalbimize doğru kayar ve gönül sayfamızda yeni bir sayfa açıverir... İşte insanı yüreğinden sarsan, okudukça kendine yeni bakışlar kazandıran ayetlerin dilini konuşmak üzere farklı çevrelerden isimleri aradık ve onlara kalplerinin üzerinde bir işaret olarak taşıdıkları ayetlerin hangileri olduğunu sorduk. Aldığımız cevaplar kadar güzel olan bir başka şey ise sorumuza hiç duraksanmadan cevap verilmesiydi. Onları en çok etkileyen dillerinin ucundaki ayeti sebepleriyle birlikte çoğu zaman hem Arapça, hem de Türkçe mealiyle birlikte söylediler.

Duhan'nın ilk üç ayeti benim için önemli

HAŞMET BABAOĞLU: "En etkilendiğim sure Kehf suresidir. En etkilendiğim ayetler ise Duhan suresinin ilk üç ayetidir. Hani "Andolsun, kuşluk vaktine" diye başlayıp "Rabbim seni terketmedi ve sana gücenmedi" diye tamamlanan ayetler. Neden? Akılla açıklamasına kalkışmak yanlış olur. Doğrudan gönle hitap ediyor ve vurgusu çok güçlü geliyor bana..."

'Haddini aşanların kalbini mühürleriz'

PRF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ (Kalp Cerrahı): Beni en çok etkileyen ayet, Yunus Suresi 74'dür. Bu ayette Allah, "Biz haddini aşanların kalbini mühürleriz" der. Bir insan, dürüst davranmayarak, başkalarının haklarını çiğneyecek davranışlar içinde bulunursa; Allah onun kalbini iptal edip tüm kısmetlerini elinden alabileceğini belirtiyor.

Yüzleşme anını anlatan ayetleri hepimiz okusak

CİHAN AKTAŞ: Kur'an'da bazı ayetleri ifadeleriyle, bazılarını da anlamlarıyla seviyorum. Leyl Suresindeki gündüz ve gece anlatımları bana olağanüstü çarpıcı geliyor. Kevser suresini de iyilik ve güzelliğin kaynağının kurumasına dönük uyarısıyla çok anlamlı buluyorum. Tekvir ve Zümer surelerinin ayetlerini kız çocuklarına yönelik 'cins kırımı' ya da cinsel hor görü sorgulaması nedeniyle önemsiyorum. Neredeyse bütün surelere yayılmış bulunan, insanın sicilinin eline verildiği o zaman ve mekanındeğiştiği tarif edemeyeceğimiz yüzleşme anını anlatan ayetler keşke bütün insanlar tarafından sürekli okunsa . İsra'nın beni en etkileyen 72. ayeti mealen şöyle: 'Ve bu (dünyada kalbi) kör olan, ahirette de kör olacak ve (doğru yoldan) daha da sapmış bulunacaktır.'

Beşeriyetin affı için Nasr'ı okuyorum

ÜMİT MERİÇ: İzecae Nasrullahi vel feth ayetini daima okurum. Çünkü bu ayet bütün insanlığın akın akın islamla müşerref olacağı ümidini verir. Bütün dualarım bu ümidin gerçek olması içindir. Özellikle Danimarka'da yaşanan son olaylardan sonra Allah'ın gazabının beşeriyetin üzerine olmasından korkuyorum. Bu yüzden bütün beşeriyetin affı için dua ediyor ve Nasr ayetini daha sık okuyorum.

Ayetel Kürsi, asla dilimden düşmez

NURİ ALÇO: Ayetel kürsi ve fatiha asla dilimden düşmez. Her sabah evden çıkarken ve yatarken bu iki sureyi okurum. Kur'an-ı Kerim'de bu iki sure benim için çok büyük önem taşır.

Çölaşan'a öfkemi 'Al-i İmran' sildi

İKBAL GÜRPINAR: "O takva sahipleri, bollukta ve darlıkta nafaka verenler, kızdıklarında öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını bağışlayanlardır. Allah, iyilik edenleri sever." (Al-i İmran Suresi 134) Bu ayeti sevmemin bir hikayesi vardır. Emin Çölaşan gazetedeki köşesinde benim ve çalıştığım televizyon hakkında çok çirkin yazılar kaleme aldı ve artık üçüncü yazısında çok sinirlendim ve arabamı satıp onun parasıyla Hürriyet'in birinci sayfasını kiralayıp Emin Çölaşan'a buradan cevap yazmaya karar verdim. Bu öfkeyle gazetenin reklam servisini arıyordum ki o sırada cebime bir izleyicimden mesaj geldi. Mesajda bu ayet vardı ve onu okuduktan sonra bütün öfkem geçti. Telefonla aradığım izleyicim bu ayeti o gün içinden geldiği için attığını başka hiç bir sebebi olmadığını söyledi.

Kendi yaptığından başkası yoktur

İSKERDER PALA: Beni en çok etkileyen ayet mealen şöyle: "İnsanoğlu için (çalışmaktan başka) hiçbirşey yoktur ancak kendi yaptığı vardır." (Necm 39) Benim için önemli bir ayettir.

BİRİNİ DİĞERİNDEN AYIRMAM İMKANSIZ

AHMET ÖZHAN: Kuran'daki her ayetin benim için büyük önemi var. Birini diğerinden ayırmam söz konusu olamaz. Besmele'den Nas suresinin son ayetine kadar hepsine gücüm ölçüsünde hayatımda yer vermeye çalışır ve her ayete büyük değer veririm.

LA İLAHE İLLALLAH BENİM KURTARICIM

NECLA NAZIR: Kur'anı Kerim'deki ayetler arasında ayrım yapmam. Ancak her gün mutlaka kaza ve belalardan ailemi korumak için Ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini okurum. Ayrıca La ilahe illallah sözünü günlük yaşantımda çok fazla söyler ve tesbih ederim. Cep telefonum bile besmele ile açılır.

CEP TELEFONUM BESMELEYLE AÇILIR

HÜSEYİN HETEMİ: insanoğluna ve alemlere bir rahmet olarak inen Kur'an-ı Kerim'in Besmele yani Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla başlaması benim için çok önemli. Cep telefonumun açılışı Besmele iledir ve günlük hayatımda çok sık olarak Besmeleyi kullanırım.

HER OKUDUĞUMDA YENİ BİR ŞEY BULURUM

ABDURRAHMAN DİLİPAK: Bütün ayetlerden aynı şekilde etkilendim hepsi hayatımda önemli bir yere sahip. Beş yaşından beri Kur'an-ı Kerim okurum ve her okuduğumda onda hayatımla ilgili yeni bir şey bulurum.

Nur suresi beni etkiler

ELİF ŞAFAK: Allah dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah insanlar için misaller verir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir" ayeti beni en çok etkileyen ayetlerden biridir. Ne anlattığı kadar nasıl anlattığı da önemli benim için ve buradaki şiirselliği, ifade gücünü çok seviyorum. Duvarda bir hücre, içinde bir kandil, kandil de bir cam fanus içinde. Hem bu kadar yakın ve berrak hem bu kadar sırlı ve perdeli olabilmesi etkiliyor, düşündürüyor beni. Ne Doğuya ne Batıya ait. Aynı zamanda her yerde ve lamekan. O sonsuzluk sınırsızlık hissi. Ama en güzeli bu nurun insanlara da geçtiğini, geçebildiğini bilmek. Bazı insanların nurlu olduğunu görüyorum, az bulunur cevherler onlar.

Ahzab 72'yi çok severim

AHMET HAKAN: Ahzab suresi 72. Ayet: "Kuşkusuz biz emaneti göklere ve yerlere ve dağlara önerdik... Ancak onlar emaneti yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan Yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir..." İnsanın yeryüzü serüvenindeki aşırı cüretkarlığını açıklaması bakımından bu ayeti pek severim. Koskoca yeryüzünün, muazzam gökyüzünün ve ihtişamlı dağların bile kabul etmekten kaçındıkları 'emanet'e insanoğlunun talip olması, 'insan' denilen yaratık hakkında fazlaca ipucu vermiyor mu? O ağır yüke talip olmanın ardındaki gerçek nedenin ortaya konması, benim açımdan fazlasıyla öğretici.

Kaynak: Yeni Şafak Gzt.,

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt