MURATS44

Özel Üye
Esselamu aleyküm fahrettin hocam..
Hz. Ali'nin:
"- Parmağıma bir damla içki düşse, kolumu keserim" diye bir sözü var mı acaba?

Bu söz bana biraz tuhaf geldi. En sağlam kaynaktan size sorayım dedim. Böyle bir cümle gerçekten söylenmiş midir? Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden....

Son düzenleme:

fahrettin tırınk

Site İmamı
Esselamu aleyküm fahrettin hocam..
Hz. Ali'nin:
"- Parmağıma bir damla içki düşse, kolumu keserim" diye bir sözü var mı acaba?

Bu söz bana biraz tuhaf geldi. En sağlam kaynaktan size sorayım dedim. Böyle bir cümle gerçekten söylenmiş midir? Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden....

Kıymetli kardeşim Murat, bu sözü senelerdir bizlerde bu şekilde biliriz ve kaynağına ulaşmış deyilim.
Şöyle anlatılır:maide suresi 90. Ayet(- Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.) gelince rivayet olunurki,Bu ayetin inmesi üzerine bütün mü'minler içkiye tevbe ettiler. Çünkü yasak kesindi. Tereddüt kalkmıştı. Herkes evlerindeki içkileri sokaklara döktü. Bu ayet inince Hz. Ömer'in "Tamamen vazgeçtik ya Rabbi?" Hz. Ali'nin "Bir denize bir damla şarap düşse, sonra o deniz kuruyup yerinde otlar bitse orada hayvan otlatmazdım." -Abdullah bin Ömer'in de "Bir parmağım şaraba girmiş olsa o parmak bende kalmazdı (keser atardım)" dedikleri rivayet edilmiştir.
Bu ve benzeri söylentiler olmakla beraber asıl kaynaklarına vakıf deyiliz.
Ancak bu ayette de geçtiği üzere içki içmenin puta tapma ile aynı ayette gelmesi,içki içmenin puta tapma ile eş değer tutulduğunu söyleyen müfessirlerde vardır….

Moderatör tarafında düzenlendi:
E

Enes Aktepe

Guest
Peki simdi alkollu sivilar ikiye ayrilir
Ickiler(şarap vs.) ve temizlik ürünleri(kolonya,isirto)

Icki zaten haram 4 kademede haram kılındı.

Hz. Aliden rivayet edilen söz "ickinin bir damlasi elime damlasa kolumu keserim" diye

Bu tabiki takva meselesi .alkollu icki yani kafayi bulandiran insanin şuurunu kaybetmesine sebep olan seyler. Fakat alkollü temizlik ürünleri haram değil bunu biliyoruz.

Peki hz alinin dedigi yani bir meselede takva veraya cikmak şüpheden uzaklasmakta temizlik ürünleri de dahil olur mu?

U

Unregistered

Guest
Peki simdi alkollu sivilar ikiye ayrilir
Ickiler(şarap vs.) ve temizlik ürünleri(kolonya,isirto)

Icki zaten haram 4 kademede haram kılındı.

Hz. Aliden rivayet edilen söz "ickinin bir damlasi elime damlasa kolumu keserim" diye

Bu tabiki takva meselesi .alkollu icki yani kafayi bulandiran insanin şuurunu kaybetmesine sebep olan seyler. Fakat alkollü temizlik ürünleri haram değil bunu biliyoruz.

Peki hz alinin dedigi yani bir meselede takva veraya cikmak şüpheden uzaklasmakta temizlik ürünleri de dahil olur mu?

Güzel soru. Cevabını ben de merak ediyorum.

Üst Alt