Günün Hadisi

MURATS44

Özel Üye
Peygamberimiz (s.a.v) Hz.Ali ye şöyle dedi:
Ya Ali Beş Şeyi Yapmadan Yatma !
1- Kuranın hepsini okumadan yatma,
2- Dört bin dirhem sadaka vermeden yatma,
3- Kabe yi ziyaret etmeden yatma,
4- Cennette yerini hazırlamadan yatma,
5- Küs olduğun biriyle barışmadan yatma,
Hz. Ali (R.A) bu nasıl olur ya RASULALLAH dedi..?
Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurdu;
Bilmiyor musun ki ;
1- (3 kere) İhlas Suresi Kuranın hepsine eşittir.
2- (4 kere) Fatiha Suresi 4.000 dirheme eşittir.
3- (10 kere) Lailahe İllallahu Vahdehu La Şerikeleh * Lehül Mülkü Ve Lehül Hamdü Yuhyi Ve Yümiyt * Ve Hüve Ala Külli Şey’in Kadiyr * demende KABE'yi ziyarete eşittir.
4- (10 kere) La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Aziym * demen cennette yerini hazırlamana vesiledir.
5- (10 kere) Estağfirullah El Aziym Ellezi Lailahe İlla Hu El Hayyul Kayyum Ve Etübü İleyh demen dargın ve husumetli olduğun insanlarla barışmış derecesinde ecre vesiledir... (Tirmizİ)

Bu dünyanın en büyük hazinesi. Bu kadar kolayken , bundan gafil olmak gerçekten çoook büyük kayıp. Allah ac razı olsun üstadım. Bu konu çokgüzel. Bu bölümü yeni konu olarak açar mısınız rica etsem. Gerçekten kaybedilmeden her gün bakılması, okunması gereken bir bölüm. Ahiretimiz için hayırlı olur Allahın izniyle. eyvallah üstadım.

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Ebu'd-Derda (ra) anlatıyor:
"Resülullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Lâneti çok yapanlar Kıyamet günü şefaatçi olamazlar, şehid de olamazlar."
(Müslim, Birr 85)

Muhtazaf

Yönetici
Ka´b İbnu Mâlik (Radıyallâhu Anh) anlatıyor:
"Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm)´ın şöyle söylediğini işittim:
"Kim âlim geçinmek, sefihlerle münâzara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar."
[Tirmizî, İlm 6, (2656).]

Muhtazaf

Yönetici
“Öyle bir zaman gelecek ki o zaman şu üç şeyden daha kıymetli birşey olmayacaktır:
Helal para, can u gönülden arkadaşlık yapılacak bir kardeş ve kendisiyle amel edilecek bir sünnet.”
(Heysemî, I, 172)

Muhtazaf

Yönetici
Ana ve babaya iyilik ömrü artırır. Yalan söylemek rızkı noksanlaştırır, duâ kazaya siper olur.

Buhârî, Mevâkîtü-salât, 5; Müslim, İmân, 137; Ebû Dâvud, Edeb, 130; Tirmizî, Salât, 13; Neseî, Mevâkît, 51; İbn Mâce, Edeb, l

VuSLaT

Yönetim
Yönetici

Muhtazaf

Yönetici
ALLAH RASULÜ'NDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)

“Üç yerde lezzet ve haz duymakta ileri gidin:
Namazda, Kur’an okuma esnasında, Allah’ı anarken.”
(Salih b. Beflir el-Mürri)

Muhtazaf

Yönetici
Übey İbni Kâ’b radıyallahu şöyle dedi:
Gecenin üçte biri geçince, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem uyanıp kalktı ve şöyle buyurdu:
“İnsanlar! Allah’ı zikredin! Yeri yerinden oynatan birinci sûr üflenecek. Arkasından ikincisi gelecek. Ölüm bütün şiddetiyle gelip çatacak. Ölüm bütün şiddetiyle gelip çatacak.”
Übey diyor ki, Hz. Peygamber’e:
– Yâ Resûlallah! Ben sana çok salavât–i şerîfe getiriyorum. Acaba bunu ne kadar yapmam gerekir? diye sordum.
– “Dilediğin kadar”, buyurdu.
– Dualarımın dörtte birini salavât–i şerîfeye ayırsam uygun olur mu? diye sordum.
– “Dilediğin kadarını ayır. Ama daha fazla zaman ayırırsan senin için iyi olur”, buyurdu.
– Öyleyse duamın yarısını salavât–i şerîfeye ayırayım, dedim.
– “Dilediğin kadar yap. Ama daha fazla zaman ayırırsan senin için hayırlı olur”, buyurdu.
Ben yine:
– Şu halde üçte ikisi yeter mi? diye sordum.
– “İstediğin kadar. Ama artırırsan senin için hayırlı olur”, buyurdu.
– Öyleyse duaya ayırdığım zamanın hepsinde sana salavât–ı şerîfe getirsem nasıl olur? deyince:
– “O takdirde Allah bütün sıkıntılarını giderir ve günahlarını bağışlar” buyurdu.
Tirmizî, Kıyamet 23.

Muhtazaf

Yönetici
Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ şöyle dedi:
Bir adam, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:
– İslâm’ın hangi özelliği daha hayırlıdır, diye sordu?
Resûl-i Ekrem:
“Yemek yedirmen, tanıdığın ve tanımadığın herkese selâm vermendir” buyurdu.
(Buhârî, Îmân 20; İsti‘zân 9, 19; Müslim, Îmân 63.)

Üst Alt