Günün Hadisi

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
ALLAH RASULÜ'NDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)

"Bazı kimseler cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah Teâlâ onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar."

(Müslim)

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Bir gün birisiyle dost olduğunuzda....
Yarın onun bir düşman olabileceğini unutmayın...

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
Kim Allah’tan başka ilâh olmadığına Allah’ın bir ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed’in onun kulu ve Resûlu (elçisi) olduğuna, keza Hz. İsâ’nın da Allah’ın kulu ve elçisi olup, Hz. Meryem’e attığı bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduğuna, keza cennet ve cehennemin hak olduğuna şehâdet ederse, her ne amel üzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktır.”

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
Müslim’in bir başka rivayetinde şöyle buyrulmuştur:

“Kim Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şehâdet ederse Allah ona ateşi haram kılacaktır.”

Muhtazaf

Yönetici
Peygamber Efendimizin (s.a.v.) gelecekle ilgili sözleri;
“Sünnetimi öldürerek dini bozmaya çalışan kimseler çıkacak.”
(Deylemi)

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
​Günün Hadis-i Şerifi

Haberiniz olsun, rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: "Bizimle sizin aranızda Allah'ın kitabı vardır. Onda nelere helal denmişse onları helal biliriz. Nelere de haram denmişse onları haram addederiz" diyeceği zaman yakındır. Bilin ki, Resulullah (asm)'ın haram kıldıkları da tıpkı Allah'ın haram ettikleri gibidir"

(Ebu Davud, Sünne, 6)

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
​Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir."

Müslim, Tahâret 14. Ayrıca bk. Tirmizî, Mevâkît 46; İbni Mâce, İkâmet 79

Muhtazaf

Yönetici
Bir rivayete göre, Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.), hasta olan Hz. Ali’yi (r.a.) sormaya gitmiş ve hangi dualar ettiğini sual etmiş... O da, Allah’tan sabır dilediğini söylemiştir. Bunun üzerine Fahr-i Âlem (s.a.v.),
Musibetimde bana sabır ver, demek yerine, nedenRabbenâ âtinâ… (Ya Rabbi! Bana dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver...) duasını okumuyorsun?” manasına gelen tavsiyelerde bulunmuştur.
Ayrıca Rasûl-i Ekrem ve Nebiyy-i Muhterem Efendimiz (s.a.v.) yanından geçerken “Ey Rabb’im! Senden sabır istiyorum” diye dua eden bir kişiye;
Sen Allah’tan belâ istemiş oldun; bunun yerine O’ndan sıhhat ve âfiyet dile” buyurdular.
[Bkz. Tirmizî, Sünen, Deavât, 94; Kenzü’l-Ummâl, I, 292]

Üst Alt