Kuranı Kerimde Şehit İle İlgili Ayetler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
U

Unregistered

Guest
Kardeşim,sanırım siz melamilik görüşündesiniz.,müslüman neye iman eder?gayba iman eder,son olan Kitabımız haktır ve gerçektir kayıtsız ve şartsız Kitabullaha ve Rasulullaha iman ediyoruz.ayetleri sorgulamak acabalara düşmek insanı felakete sürükler
aklımızı hiç gördükmü?hayır hiç görmedik ama var olduğunu biliyoruz değilmi.
Allaha emanetsiniz

yener-

Yeni Üyemiz
Kardeşim,sanırım siz melamilik görüşündesiniz.

Kardeşim melamilik hakkında bir bilgim yok ilk kez duyuyorum...

İlk kez biri bana melamilik görüşünde dedi...

Ne olduğunu gerçekten bilmiyorum...

Ama kendimi MÜSLÜMAN olarak, bir MÜ'MİN olarak, görüyorum... HAMD SADECE ALLAH'A MAHSUSTUR:::

MURATS44

Özel Üye
Öncelike ordaki Kapma cümlesini sen hatırlatınca farkettim. Yanlış yazmışım. Özür dilerim.

yorum yapabilecek.... şeklinde olmalıydı..

ayrıca..

(O peygamberleri) apaçık belgeler ve kitaplarla gönderdik. İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman ve onların da (üzerinde) düşünmeleri için sana bu Kur’an’ı indirdik.

bu ayeti kerimeyi sen yazmışsın.

Yorumunda mevcut. Şimdi bu sözünle açıklamaların çelişkiye düşüyor. Kusura bakma. Sen burda sorgulayan olamazsın. Bu kimsenin haddine değil ..derken seni de içine katarak kendimi de katarak ifade ettim o cümleyi.

şimdi ;

O peygamberleri apaçık belgelerle ve kjitaplarla göndermişken , o allahın resulleri peygamberleri görevlerini eksik mi yaptılar ki sen kendinde sorgulama hakkı görüyorsun. Yada Allah ac eksik mi bildirdiki tamamlama haddini kendinde görüyorsun.

Haşa..

Bu , hiç bir kulun haddine değildir. Bu cümlelerinle farklı şeyler düşündürüyorsun.

İslam dini Allah ac katında tamamlanmış, kemale erdirilmiş ve kullarına indirilmiştir. Son din olarak son peygamber ile. Bu apaçık delillerden kopya çekmeyip ne yapacaktık. Onu olduğu gibi kabul etmeyip elekten mi geçirecektik kısıtlı beynimizle.

O kitap kopya çekmek için değil birebir uygulanmak için , gönderildi. Her ne amaçla böyle konuştuğunu tahmin ediyorum ama güzel cümlelerle bunu bağlaman biraz zsor olacak.

Ben burda sorgulayanım........ derken sorgulaman gereken çok daha başka şeyler olduğunu söylemiştim ama nedense oraları cevaplamadan geçmişsin.

Ne demek kopya mı çekecektik ? Elbette onu kaynak alıp ona göre yolumuzu çizmemiz gerekir. Herkes senin gibi kafasına göre yorum yapıp, herkes kendine göre bir açıklama getirseydi vay halimize. vay ki vay halimize.

Üstelik , iddia attiğin konuyla ilgili o 2 soruyuda cevaplamadan direkt farklı konulara geçmişsin. :) bunda da bir hayır vardır inşaallah.

yorumunun sonunda Peygamberlerde sorguya çekiliyormuş. Çok ilginç gibi talihsiz bir cümle kullanmışsın. Elbette onlarda sorguya çekilecek. Onlar da Allahın Kulları. Kendilerine verilen görevi layıkıyla yapıp yapmadıklarını sormayacakmı rabbimiz?

Verdiği görevleri kullarına tebliğle görevli peygamberler de Allahın kullarıdır. GErçi hepsini Rabbim biliyor.

Çok geç oldu. Yarın devam ederiz inşaallah. çıkmadan ;

Bir sonraki mesajında kendimi MÜMİN olarak görüyorum demişsin. İnşallah Allah katında da öylesindir. Ama MÜMİN ne demek birde onu araştır :)

Hem Allahın sözlerini sorgula hemde müminim de. Kayıtsız şartsız inanmak ve teslim olmaktır yaradana.

İlim çinde de olsa gidin öğrenin buyurmuş efendimiz. Ama herşeyi bir kenara bırakıp kuranı sorgulamaya başlamışız. Kuranı sorgulamayı büyük din alimleri , peygamber efendimiz bile sorgulamamışken bu hakkı sana kim veriyor?

Hala , Allah bana akıl vermiş sorgularım.... düşüncesindesin. Allah aklı sana , kendi ayetlerini yada islamı sorgulaman için vermedi. Önce burada bir anlaşalım. Tekrar ediyorum.

KURANI KERİMİ , İSLAM DİNİNİ VE PEYGAM EFENDİMİZİ SORGULAMAK HİÇ KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR. HADDİ DEĞİLDİR. HADDİ DEĞİLDİR.

Bu bölüme tekrar döneriz. Sana sorulan o 2 sorunun hala cevabını bekliyoruz.

selam ve dua ile. yarın görüşürüz inşaallah.

U

Unregistered

Guest
Amenna ve sadakna
Kuran okurken elbet düşünecez,bi çok ayet mevcuttur bununla ilgili.nekadar az düşünüyorsunuz..hala akletmeyecekmisiniz..düşünen toplum için elbette büyük deliller vardır v.b
düşünecez derin derin düşünecez lakiiin tasavvufi düşünecez ayette açık veya uyumsuzluk varmı yokmu diye değil.zaten bizim akıl kapisitemiz Kuranı harf harf çözmeye uygun değil.bu İbn-i Arabi lerin işi

Büyük alim şamda olduğu zamanda,şam halkı müslüman çoğu,lakin altına mala mülke çok düşkün,birgün kalabalığın ortasında halka hitaben,sizin taptığınız şuan benim ayaklarımın altında der,demesiyle halk hiddetlenir sen bizim haşa taptığımıza nasıl böyle dersin deyip büyük alim ibni arabiyi şamdan sürerler.Alim hüzünlü bir halde derki,siz ne demek istediğimi Sin Şın a girdiğinde anlayacaksınız der ve o beldeyi yerk eder zaman geçer halife ve büyük padişah kumandan yavuz sultan S elim han Ş ama girer,ve sorar ibni arabi en son nerede durdu,yerini gösterirler ve orayı kazmları emrini verir,kazarlar ve bakarlarki eşi benzeri olmayan bir hazine ve anlarlar o an
sonrasında Şam halkı tasavvufa yönelir

yener-

Yeni Üyemiz
S.A... Soru sordunuz... Sorularınızıda uzun bir paragrafın altına yerleştirdiniz... Ben de gelişme bölümünden sonuç bölümü ve soru bölümüne kadar okudum...

Okurken pek çok şey aklıma geldi ve bunları dilim dönmeye çalıştığınca anlatıyorum...

Dikkat ederseniz 1)... diye bir paragraf açtım ki... bu şekilde devam edeceğim inşaallah...

Yani sonraki kısım 2) olarak devam edecek... ve sonuç bölümünde de sorularınıza kendimce bir cevap vermiş olacağım inşaallah...

Ben sadece kendimi ifade ediyorum...

Amacım sizlerle kavga etmek değil... Sizlere üstünlük taslamakta değil...

Kaldı ki bakınız diyorum... AllahRasul'u (A.S) Allah'ın bu ayetleri vahy ettiğini söylüyor... diyorum... Ayet numaralarını da veriyorum...

Ve sorunuzun cevabına yönelik yazımın son kısmında da bir giriş yaptım...

Şahit kelimesiyle...

Sorguladığım ise "atalarımın dini" ... çok acele ediyorsunuz...

İstemiyorsanız devam etmem...

U

Unregistered

Guest
Güzel kardeşim,sizin şehitlikle ilgili bir anlaşılmazlığınız vardı,bizler bununla ilgili bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalıştık
şimdi size sorarım,bu konuda mutmain oldunuzmu
yani,Allah ve hak yolunda öldürülenlerin şehit olduğuna kalbiniz mutmainmi?

U

Unregistered

Guest
İlginç ve güzel bir konu. Tartışma olarak dikkat çekici. Başka konuları incelerken denk geldim. Hızlıca bir okuyup baktım. Konu asıl noktasından uzaklaşmış görünüyor son mesajlarda.

Ben de merak ettim. Acaba şehitlik makamı ile Allah yolunda öldürülenler arasındaki fark nedir?

Açıklama olmamakla birlikte , şahsen ikiside aynı benim için. Ulaşılacak son nokta Allah cc için olması . Neden ısrarla bunlar farklıdır düşüncesinde sabit kalınıyor?

U

Unregistered

Guest
Yeterince açıklamanın olduğunu düşünüyorum.Allah ve hak yolunda canını feda eden her nefer ŞEHİTTİR.Şehitlik bir vasıftır,bu vasıf Allah ve hak yolunda ölenlere verilir
Asr-ı saadette Bedirde,uhudta canını feda eden sahabede şehittir,yakın zamanda boğaz köprüsünde can veren vataşta şehittir.Ancak! Makam dereceleri yanlızca Allahın indindedir.vesselam

MURATS44

Özel Üye
S.A... Soru sordunuz... Sorularınızıda uzun bir paragrafın altına yerleştirdiniz... Ben de gelişme bölümünden sonuç bölümü ve soru bölümüne kadar okudum...

Okurken pek çok şey aklıma geldi ve bunları dilim dönmeye çalıştığınca anlatıyorum...

Dikkat ederseniz 1)... diye bir paragraf açtım ki... bu şekilde devam edeceğim inşaallah...

Yani sonraki kısım 2) olarak devam edecek... ve sonuç bölümünde de sorularınıza kendimce bir cevap vermiş olacağım inşaallah...

Ben sadece kendimi ifade ediyorum...

Amacım sizlerle kavga etmek değil... Sizlere üstünlük taslamakta değil...

Kaldı ki bakınız diyorum... AllahRasul'u (A.S) Allah'ın bu ayetleri vahy ettiğini söylüyor... diyorum... Ayet numaralarını da veriyorum...

Ve sorunuzun cevabına yönelik yazımın son kısmında da bir giriş yaptım...

Şahit kelimesiyle...

Sorguladığım ise "atalarımın dini" ... çok acele ediyorsunuz...

İstemiyorsanız devam etmem...

Belki acele ediyoruz ama cevaplar ise yazdığın kısımlara yönelik. Herkes düşüncesini söyleyecek ki devam edebilelim. Bizlerde kavga etme niyetinde değiliz. Görüldüğü kadarıyla da hakaret gibi sert itiraz gibi cümleler yok. Ama konu dağılıyor.

Konuyu toparlamış olmak için , yazının 2. bölümünü ve özellikle sorulara cevap vererek devam etmeni rica ediyorum. Başta ki 2 soruya 1 tane daha eklendi son cevabınla beraber :)

İp ucu vereyim.

" Benim sorguladığım - Atalarımın dini-"

Cevabını bekliyoruz. bu konuda ortak bir nokta bulana kadar da devam edelim. Konuya katılan arkadaşlarımız son derece kibar ve kırıcı cümle kullanmamaya özen gösteriyorlar. Dışardan misafir olarak değil de üye olarak , isim belirterek konuya dahil olurlarsa sevinirim.

U

Unregistered

Guest
Dünde bugünde yener kardeşimize cevap vermeye çalıştım lakin kardeşimiz okadar çelişkiliki adeta kendisiyle savaşıyor
Kardeşim.atalarımın dinini sorgulamak niyetim diyorsun
Kim bizim atalarımız.osmanlı,selçuklu,emevi
Asrı saadetten sonra islam dinine en çok hizmet eden zirvede tutan o ecdadın o atanın torunlarıyız biz.bence onların dinini sorgulamak yerine,dinimizi onlar gibi nasıl mükemmel yaşarız onun peşine düşmeliyiz

Bilirmisiniz bilmem,istanbul topkapı sarayında toz kuyusu vardır.Yavuz Sultan Selim mısırdan kutsal emanetleri istanbula getirirken ordunun arkasını süpürte süpürte getirir,istanbula varınca o tozları kazdırdığı kuyuya gömdürürBen Efendimin eşyalarından dökülen tozlara bile kimseyi bastırmam der
Allah bizleri kendisine layık kul.Rasulüne layık ümmet.ecdadımıza layık torun eylesin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt