Kuranı Kerimde Şehit İle İlgili Ayetler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ş

Şahin01TR

Guest
10 NUMARA bir yorum. Konu oldukça güzel özetlenmiş. Bende akşam cevap verecem inşaallah. Sabrınız ve emeğiniz için teşekkürler. Sayenizde merakla ve ısrarla takip ediyorum burayı. Selametle kalın.

MURATS44

Özel Üye
Bir sayfa düşünün... Bunu ikiye bölelim...
Bir tarafa benim zırhlı-önyargılı-sabit fikirlerimi... Diğer tarafa ise kendi fikirlerini yazalım...
Ben özetle maddeler halinde yazıyorum...

1-) Atalarımın dinini sorguluyorum...
2-) Konu ile ilgili Ayetleri size örnek veriyorum...
3-) Şehit Türkçemize arapçadan geçmiştir...
4-) Şahit arapçadan diğer dillere geçerken manasını kaybetmiştir...
5-) Şahit arapça olarak Kur'an da geçmektedir...
6-) Şahit'in türkçe karşılığı TANIK-TANIKLIK tır...
7-) Şahit'in türkçe karşılığı ŞEHİT değildir...
:cool: Şehit'in türkçe karşılığı "Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse" olarak geçer...
9-) Kur'an "Allah yolunda öldürlenlere "ölüler" demeyin diye emir verir...
10-) Allah yolunda öldürülenler ... sen-ben-biz ŞAHİT isek, Öldürülen kişi hakkında TANIKLIK ediyor isek artık Ona "ölüler" diyemeyiz...
11-) Önemli olan hangi yolda öldürüldüğüdür (öldüğü bile değil)...
12-) Ölüler denmeyecek bir makamda olmalarına sebep olan "Hangi Yolda" öldürüldükleridir...
13-) Bizler de ŞAHİT isek ölüler diyemeyiz...
14-) Demek ki tartışılması gereken öldürülen "HANGİ YOLDA" öldürülmüş...
15-) Bunun cevabı için ŞAHİT miyiz...
16-) ŞAHİT kavramı hiç ŞEHİT kavramı kadar önümüze geldi mi?... HAYIR...
17-) Farz edelim ki ŞEHİT... Ecrinden faydalanacak olan biz miyiz? Öldürülen mi?
1:cool:Biz ŞEHİT ler için ne yapıyoruz?.. Yapılanları siz biliyorsunuz...
19-) Biz ŞAHİT lik için ne yapıyoruz... Hiç bir şey... Çünkü.. önemsiz..
20-) Bu ŞAHİT kavramını ŞEHİT kavramına kurban eden kim?... ATALARIMIN DİNİ...
21-) Fetih-28
O, Peygamberini hidayet ve hak din ile gönderendir. (Allah) o hak dini bütün dinlere üstün kılmak için (böyle yaptı). Şahit olarak Allah yeter.
ŞAHİT kelimesi yerine ŞEHİT kelimesini koyun ve yeniden okuyun!!!...
Bu sizce önemsiz bir konu mu?...ŞAHİT=ŞEHİT öyle mi?...
ATALARIMDAN MİRAS KALAN DİN bu mu?
22-) İsra-96De ki: “Sizinle benim aramda Şahit olarak Allah yeter. Çünkü O, kullarından hakkıyla haberdardır, onları hakkıyla görendir.”
ŞAHİT kelimesi yerine ŞEHİT kelimesini koyun ve yeniden okuyun!!!...
Bu sizce önemsiz bir konu mu?...ŞAHİT=ŞEHİT öyle mi?...
23-) Allah yolunda öldürülenler için, ALLAH (C.C) bir isim belirlemiş mi?... HAYIR...
24-) İsim belirlemek bizim HADDİ 'mize mi?... HAYIR...
25-) Allah (C.C) bize "MÜSLÜMAN" ismini vermedi mi?... O halde?... Neden bir isim peşindeyiz?...
26-) Hiçbir şeyi Kur'an da eksiksiz bırakmadı mı?...
27-) Ne zaman KUR'AN-I KERİMİ tertil ile okuyup,,, Hayatımıza ŞAHİT kılacağız?...
2:cool: ATALARININ DİNİNİ sorgulayıp... HANİF olan ve MÜŞRİKLERDEN olmayan İBRAHİM (A.S) dinine tabi ol..
Sabır ve özenle hazırladığın bu yorum için teşekkür ederim. Sabrın için ve emeğin için.

Şunu belirterek bende cevabıma geçeyim.

3 defa yazmamın nedeni özellikle vurgulamak içindi. Bunu peygamber efendimiz de veda hutbesinde yapmıştır. "Şahit ol ya Rabb " derken 3 kez tekrar etmiştir. Bende önemli gördüğüm için özellikle vurgulamak istedim.

Konuya gelecek olursak ilk 1 numara ile 28 numara , ilk yazdığınla son yazdığın birbirini karşılamıyor. İlk yazdığının cevabını son mesajında vermişsin ama oradaki farkı anlamadığını görüyorum.

Atalarımın dinini sorguluyorum.... derken sorgulayacağın atalarının sırasını karıştırmışsın.

ATALARININ DİNİNİ sorgulayıp... HANİF olan ve MÜŞRİKLERDEN olmayan İBRAHİM (A.S) dinine tabi ol..

İbrahim(as)in dininne tabi ol derken , islam Hz.İbrahimden çok çok sonra gelmiştir. İbrahime tabii ol derken ondan öncekilerin dinini sorgula da sonra İbrahimin dinine tabii ol denmiş. Ki Hz.İbrahim'e tabi olacağın zaman ortada islam diye birşey yoktu. Nasıl bir mantıkla Önceki bir dini sonraki bir dine göre kıyaslıyorsun. Orda sorgulaman gereken putperest atalarının dini. Onları sorgulayıp Hz.İbrahim'e tabii olacaksın ki zaten Allah ac 'ın dostu Allah ac yolu üzerineydi. Yani Atalarının dinini sorgula... derken yanlış zamanda yanlış dini sorguluyorsun. Böyle bir şey yok.
NOT
Neden sapık atalarının dinini sorgulamak varken , onları sorgulayıp islamın doğruluğunu ve güzelliğini anlamak varken islam gibi kusursuz bir dini sorguluyorsun?

Şahitin karşılığı şehit değildir. Bunu iddia etmiyoruz zaten. Şahit ayrı şehit ayrı. Harf benzerliği ile böyle bir bağlantı kurmak , ayetleri birleştirerrek sanki aynı anlammış gibi sorman da konuyla alakalı değil. Bu şahit kavramını şehit kavramına kurban eden kim ? Atalarımın dini. Atalarım ..derken hangi atalarını kastediyorsun onuda çözemedim.

Şahit ve Şehit kavramları aralarında 180 derece fark olan bir yorum. Birbirinini yerine kullanmaya ne gerek var ki ? Anlam farklılıklarını zaten biliyor. Farklı iki kelimeyi birbiri yerine neden kullanalım?

Allah ac yolunda öldürülenlere Allah ac bir isim vermiş mi ? HAYIR

BİLGİ
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennete giren hiç kimse dünyaya geri dönmek istemez, yeryüzünde olan her şey orada vardır. Ancak şehid böyle değil. O, mazhar olduğu ikramlar sebebiyle yeryüzüne dönüp on kere şehit olmayı temenni eder" Bir rivayette şu ziyade mevcut: "... Şehid hariç, o, şehidlik sebebiyle mazhar olduğu üstünlükler ve kerametler sebebiyle... (dönmek ister)"
Ravi : Enes - HadisNo : 1010

Hadis : Resulullah (sav) şöyle buyurdular: "Şehidin -borç hariç- bütün günahları affedilir."
Ravi : Abdullah İbnu Amr İbni`l-As - HadisNo : 1014

Hadis : Raşid İbnu Sa`d, ashaba mensup birinden naklen anlatıyor: "Bir zat Resulullah`a gelip: "Ey Alah`ın Resulü, niye şehid dışında kalan mü`minler kabirde imtihan edilirler?" diye sordu. Resulullah şu cevabı verdi: "Şehidin ölüm anında tepesinin üstünde kılıç parıltısını hissetmesi imtihan olarak ona kafidir."
Ravi : Raşid İbnu Sa`d - HadisNo : 1018

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şehidin ölüm (darbesinden) duyduğu ızdırab sizden birinin çimdikten duyduğu ızdırap kadardır."
Ravi : Ebu Hüreyre - HadisNo : 1019

Hadis : Resulullah (sav)`a Ümmü Halid adında bir kadın yüzü örtülü olduğu halde gelerek Allah yolunda öldürülmüş olan oğlu hakkında sormak istedi. Ashab`tan biri kadına: "Sen, yüzü örtülü olduğun halde gelip oğlundan mı soracaksın?" dedi. Kadın: "Oğlumu kaybetti isem de hayamı kaybetmedim" dedi. Resulullah (sav) kadına: "Oğlun iki şehid mükafatı elde etmiştir!" dedi. Kadın: "Bunun sebebi nedir, ey Allah`ın Resulü?" diye sorunca şu cevabı verdi: "Çünkü onu Ehl-i Kitap öldürdü!"
Ravi : Abdü`l`Habir İbnu Kays İbni Sabit İbni Kays İbni Şemmas (an ebihi an ceddihi) - HadisNo : 1021

Hadis : Resulullah (sav), "Kim sıdk ile Allah`tan şehid olmayı taleb ederse, Allah onu şehidlerin derecesine ulaştırır, yatağında ölmüş bile olsa" buyurdu."
Ravi : Sehl İbnu Huneyf - HadisNo : 1022

Hadis : Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim Allah yolunda evinden ayrılır, sonra da öldürülür, yahut atı veya devesi (yere atıp) boynunu kırar veya bir zehirli sokar veya yatağında ölür ise, Allah`ın dilediği hangi musibetle ölmüş olursa olsun şehit olarak ölür."
Ravi : Ebu Malik el-Eş`ari - HadisNo : 1023

Kur'ân-ı Kerimde "Şehit" lafı birebir geçmiyor olabilir. Rabbimiz aynı anlama gelen ifadeleri değişik değişik neden kullansın. Bir şeyi tarif ederken tek bir ifade şekli ile kullanmıştır. Peygamber efendimiz (sav) ise böyle kullanmıştır. Peygamber efendimizin(sav) bu cümleyi kullanması yeterli değil mi?

Allah yolunda öldürülenler ile şehit aynı anlamı ifade ederken ŞAHİT bambaşka , alakasız bir cümle. Özellikle bu iki cümleyi birleştirmeye çalışarak ne amaçladığını açıklar mısın?

Allah ac bize Müslüman ismini vermedi mi? Bu isim arayışı niye? Tamam da biz müslüman ismine denk gelecek bir şey aramıyoruz ki ! Müslüman zaten müslüman . Allahın dinine tabii olmuş , islamı kabul etmiş kişi = müslüman . İkiside aynı anlamı ifade ederken bunlardan biri Kur'an-ı Kerimde yok. O zaman bunlar da farklıdır birbirinden diyelim. Olur mu ?

Kendini ısrarla sorgulama konusunda haklı görüyorsun. Ki, Hala Allah ac'ın dinini sorgulamaya ısrarla devam ediyorsun. Sorgulamak demek düşünmek demektir. Öncekileri düşün ve İbrahimin dinini seç. Aradan geçen binlerce yılı atlayıpta sadece bir konuya takılıp üstün ve kusursuz bir dini , inne dine ve indellahi islam.. Allah ac katında tek geçerli dini sorguluyorsun.

İslamdan öncekileri , ve günümüzdeki diğer dinleri sorgulayıp , kıyaslayıp düşündün mü ki , kalkıp islamı sorgulama hakkını kendinde bulup bu cüreti gösterebiliyorsun? Neden ısrarla islamı sorgulama peşindesin? Sorgulaman gereken çok daha farklı konular varken birbiri ile alakasız cümleleri öne sürerek kuranı kerimi katıyorsun ?

Söylediklerin birbiri içinde çelişkili iken hala aynı yerdesin. Tekrar söylüyorum. İslam kısıtlı beyni ile ölümlü insanların sorgulayabileceği bir din değil. Sorgulama olayını baştan yanlış anlamışsın. Daha neyi sorgulaman gerektiğini anlamadan islama dalmışsın. İslamı bugüne kadar sorgulayan çıkmamışken bu dönemde birden bire sorgulayan insanlar çıkıyor. Hangi hakla? Hangi bilgi ve hangi islami kimlikle?

Sadece Allah bana akıl verdi sorgulamam için...

bu cümlenin arkasına sığınarak , sadece bu yüzden mi bu hakkı kendinizde buluyorsunuz?

Peygamber efendimiz :

- Şirk ,zifiri karanlıkta yerde yürüyen siyah bir karınca gibidir.

buyurmuştur. Bir din kardeşi olarak seni uyarıyorum.

Atalarının dini , sorgula dediği din , islam değil ; islamdan önceki putperest dinlerdir. Bu konuda ısrarcı olman , farklı cümlelerle harman yapıp buna da ısrarla devam etmen senin için çok büyük hata. Senin gibi düşünenler için demek istiyorum.

Bu konuyu bilmek hiç birşey kazandırmaz sana. Tabii art niyetli değilsen.

İslamın şartlarını en güzel şekilde uygulayabiliyorsan , Tefekkür edip Allahın büyüklüğünü anlayabiliyorsan , Allahın her işinin kusursuz bir düzen ve intizam içinde olduğuna , hiç bir işinde en ufak kusur olmadığına da inanman gerekir.

Özetle :

Allah yolunda öldürülenler = şehitler 'dir. Şahit cümlesi de seninde dediğin gibi alakasız bir cümledir. Sende zaten bunu ifade ediyorsun.

Peygamber efendimiz (sav) şehit lafını kullandıktan sonra bizler için de aynıdır. Varsın Kuranı kerimde daha farklı olsun. Allah yolunda ölen varsa ŞEHİT 'tir. Şahit değildir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
U

Unregistered

Guest
Konunun böylelikle en net,açık ve anlaşılır şekilde açıklandığını düşünüyorum.lakin bukadar değerli hadisin ve bilginin bile yener kardeşimize kafi geleceği kanaatinde değilim.bu yorumun üzerine daha fazla eklenecek birşeyin olduğunu düşünmüyorum.inşaallah kardeşimiz uyarı ve tavsiyelerinizi dikkate alır ve neleri sorgulaması gerektiğini yeniden gözden geçirir,vesselam

yener-

Yeni Üyemiz
Peygamber efendimiz (sav) şehit lafını kullandıktan sonra bizler için de aynıdır. Varsın Kuranı kerimde daha farklı olsun. Allah yolunda ölen varsa ŞEHİT 'tir. Şahit değildir.​

deniliyor...

Sadece bu noktadan hareketle bir açıklama yapacağım...

RasulALLAH (A.S) araptı ve arapça konuşuyordu... Türkçe ve-veya başka bir dil değil... Kullandığı kelimede
شهيد =şahit

Arapça da başka bir anlama gelmiyor ki!!!... Hiç mi aklınızı kullanmıyorsunuz?...

Şu son cümlenize sizin adına üzüldüm... Varsın Kuranı kerimde daha farklı olsun.

Allah (C.C) tüm noksanlıklardan münezzehtir...

Nasıl Kur'an-ı Allah(C.C) kelamını bir kenara atarsınız... Hem de bir rivayet dayanarak... Ki rivayet arapça rivayet edilmiştir...

Düşmüş olduğunuz durum şu ayete benzemektedir... Bir kenara atsanız da genede bir bakın... Nahl-103

وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّهُمْ يَقُولُونَ إِنَّمَا يُعَلِّمُهُ بَشَرٌ لِّسَانُ الَّذِي يُلْحِدُونَ إِلَيْهِ أَعْجَمِيٌّ وَهَذَا لِسَانٌ عَرَبِيٌّ مُّبِينٌ ﴿١٠٣​

Andolsun ki biz onların, “Kur’an’ı ona bir insan öğretiyor” dediklerini biliyoruz. İma ettikleri kimsenin dili yabancıdır. Bu Kur’an ise gayet açık bir Arapça’dır.

Neden düşünmüyorsunuz... RasulALLAH (A.S)'ı muallem (başkasından ders almış) olarak itham edenlerin muhatab olduğu bu ayet bize ne zaman inecek...

Ayet çok açık "ima ettikleri kimsenin dili yabancı"... Hiç düşünmüyor musunuz?..

Tekrar yazıyorum rivayet edilen hadisler arapçadır...

Asıl benim sizlere tavsiyem ALLAH'a ve RasulALLAH (A.S) 'a İFTİRA atmayın...

Moderatör tarafında düzenlendi:

MURATS44

Özel Üye
Peygamber efendimiz (sav) şehit lafını kullandıktan sonra bizler için de aynıdır. Varsın Kuranı kerimde daha farklı olsun. Allah yolunda ölen varsa ŞEHİT 'tir. Şahit değildir.

deniliyor...

Sadece bu noktadan hareketle bir açıklama yapacağım...

RasulALLAH (A.S) araptı ve arapça konuşuyordu... Türkçe ve-veya başka bir dil değil... Kullandığı kelimede
شهيد =şahit

Arapça da başka bir anlama gelmiyor ki!!!... Hiç mi aklınızı kullanmıyorsunuz?...

Şu son cümlenize sizin adına üzüldüm... Varsın Kuranı kerimde daha farklı olsun.

Allah (C.C) tüm noksanlıklardan münezzehtir...

Nasıl Kur'an-ı Allah(C.C) kelamını bir kenara atarsınız... Hem de bir rivayet dayanarak... Ki rivayet arapça rivayet edilmiştir...

Düşmüş olduğunuz durum şu ayete benzemektedir... Bir kenara atsanız da genede bir bakın... Nahl-103

Andolsun ki biz onların, “Kur’an’ı ona bir insan öğretiyor” dediklerini biliyoruz. İma ettikleri kimsenin dili yabancıdır. Bu Kur’an ise gayet açık bir Arapça’dır.

Neden düşünmüyorsunuz... RasulALLAH (A.S)'ı muallem (başkasından ders almış) olarak itham edenlerin muhatab olduğu bu ayet bize ne zaman inecek...

Ayet çok açık "ima ettikleri kimsenin dili yabancı"... Hiç düşünmüyor musunuz?..

Tekrar yazıyorum rivayet edilen hadisler arapçadır...

Asıl benim sizlere tavsiyem ALLAH'a ve RasulALLAH (A.S) 'a İFTİRA atmayın...

Konuyu açıklamak istedikçe çok bilmiş edasına giriyorsun yener kardeş. Sözlerin sınırları aşıyor. Kuranı kerim komple arapçadan tercüme. Hepsine bir bahane mi bulmamız gerekiyor. Benim ne söylediğimi bile anlamamışsın. Kuran arapça indirilmiş ve Türkçeye ve başka dillere tercüme edilmiştir. Kuranı bir kenara atmak ne kelime. Sen kuranı öne sürerek hadisleri bir kenara atmışsın. Söylediklerin birbirini tutmuyor diyemi bu tavrın acaba??????

O hadisleri görmek istemiyorsun göremiyorsun. Peygamberimiz araptı ve arapça konuşuyordu. O zamanın arapçası ile bu zamanın arapçası bir mi. Nasıl bir mantıkla böyle cümleler kullanabiliyorsun şaşıyorum.

Bizim düşmüş olduğumuz bir durum yok. Sen yolunu şaşırmışsın yener kardeşim. Savunduğun şey baştan sona alakasız ve anlamsız. Farklı farklı cümlelerle kendi kendine ne yapmaya çalışıyorsun?

İftirayı atan biz değiliz. Haşa. Asıl büyük bir yanlışın içinde olan sensin. İslamı kusursuz yaşıyorsun da bundamı eksik kaldın. herşeyin dört dörtlük bu konuylamı müzlümanlığını kanıtlıyorsun.

Ben varsın kuranda farklı olsun derken , ne demek istediğimi anlamaktan acziyet içindesin.

Biz bu siteyi sadece ve sadece islama hizmet için karşılıksız bir amaçla açtık. İslam düşmanlığı yapanların karşısında olmak için. Görüyorum ki sen de görünüşü farklı içi farklısın.

Rivayete dayanarak.... sözün ile gerçek niyetini anlatmış oldun.

Şunu bil ki ;

Hadisi şerifler rivayet değildir. Sana göre rivayet olsa da gerçete rivayet değildir. Sen çaktırmadan hadis düşmanlığı yapıyorsun. Bu amacında burada geçerli olmayacak. Asıl niyetini belli ettikten sonra daha fazla süslü cümlelere gerek yok. sen istediğine inanabilirsin. Hadisi şerifler bizim kurandan sonraki ışık kaynağımızdır. anlayana. Bu kadar saçmalık yeter.

DİKKAT
KONU KAPATILMIŞTIR.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt