Al-i imran suresi36 ayet tefsiri

faruk islam

Özel Üye
]]Al-i İmran Suresi
]]Ayet:36
]] Konu:]]Meryem'in Doğuşu

]بســـم الله الرحمن الرحيم
فَلَمَّا وَضَعَتْهَا قَالَتْ رَبِّ إِنِّي وَضَعْتُهَا أُنثَى وَاللّهُ أَعْلَمُ بِمَا وَضَعَتْ وَلَيْسَ الذَّكَرُ كَالأُنثَى وَإِنِّي سَمَّيْتُهَا مَرْيَمَ وِإِنِّي أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ​
]36 - Onu (karnındaki çocuğu) doğurunca: "Rabbim! Kız doğurdum" dedi. Şüphesiz ki Allah, onun ne doğurduğunu (daha iyi) bilir. Erkek, kız gibi değildir. ]"Ona Meryem adını koydum. Onun ve zürriyetinin taşlanmış şeytandan korunmasını sana havale ediyorum."
]]İmran'ın hanımı karnındaki çocuğun kız olduğunu bilmiyordu. Kız doğurunca üzüldü. Çünkü Beytu'l Makdis'e hizmet için yalnız erkekler alınıyor, kızlar ise alınmıyordu. Üzüntülü olarak dedi ki: "Ey Rabbim! Ben kız doğurdum."
]“Şüphesiz ki Allah, onun ne doğurduğunu (daha iyi) bilir.”
]Ayetin bu kısmındaki " te" harfi sakin olarak ("vallahu a'lemu bima vedaet" şeklinde) okunursa bu söz Allah'a ait olur. Bu okuyuşa göre Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: "Ey İmran'ın hanımı! Sen kız çocuk doğurduğun için üzülüyorsun. Halbuki Allah (c.c) bu kızın kıymetini ve ileride ne doğuracağını çok iyi bilmektedir."
]Allah (c.c)'nun bu sözü, doğan kızın çok büyük bir değere sahip olduğunu göstermektedir.
]Eğer ayette geçen "te" harfi sakin değil de merfu olarak ("vallahu a'lemu bima vada'tu" şeklinde) okunursa bu, İmran'ın karısına ait bir söz olur. Bu okuyuşa göre İmran'ın hanımı kız çocuk doğurunca şöyle dedi: "Ey Rabbim! Ben kız çocuk doğurdum." İşte bu sözünün yanlış anlaşılmaması için yani, Allah (c.c) daha önce karnındaki çocuğun ne olduğunu bilmiyordu, ancak doğurduktan sonra bildi şeklinde anlaşılmaması için şöyle dedi: "Şüphesiz ki Allah ne doğurduğumu bilir" Böylece Allah (c.c)' yu tüm noksan sıfatlardan tenzih etmekte ve Allah'ın ilminin herşeyi kuşattığını, geçmişi de geleceği de, açığı da gizliyi de kesin bildiğine inandığını ifade etmektedir.
]“Erkek, kız gibi değildir.”
]Bu sözün kime ait olduğu hakkında iki görüş vardır.
]1 - Bu söz Allah'a aittir. Bu, Cumhurun görüşüdür.
]Bu görüşe göre; Allah (c.c), İmran'ın karısına şöyle buyurmuştur: "Senin istediğin erkek çocuk, kızdan farklıdır. Sen erkek çocuğu, Beyti Makdis'e hizmet etmesi için istiyor ve arzuluyordun. Fakat kız çocuğu doğurunca üzüldün. Üzülme! Çünkü Ben onu, erkeğin yapamayacağı bir iş için yarattım. Bu kızın değeri ve görevi büyüktür. Onun yükleneceği görevi bir erkek yapamaz. Onun görevini ise ancak Ben bilirim, sen bilemezsin."
]Ayetin bu kısmı doğan kızın değerini bildirmekte ve İmran'ın hanımı için bir teselli olmaktadır.
]2 - Bu söz İmran'ın hanımına aittir. Bu; Ebu Bekir ve İbni Amir'in görüşüdür.
]Bu görüşe göre bu söz ondan önceki sözün devamıdır: Bu sözüyle İmran'ın hanımı şöyle demek istiyordu: "Ey Rabbim! Doğurduğum kız senin razı olduğun görevi yapamaz. Çünkü kızlar hayız v.b. gibi sebeplerden dolayı sana her zaman ibadet edemezler. Üstelik erkeklerin arasında bir erkek gibi hizmet etmesi de mümkün değildir. Şayet hizmet etse erkeklerin arasında bulunacağı için ithamlara maruz kalabilir."
]İmran'ın hanımı işte bu sözüyle kızının, adadığı görevi bir erkek gibi yerine getiremeyeceğini dile getirmekteydi.
]“Ona Meryem adını koydum.”
]İmran'ın hanımı çocuğuna Meryem adını verdi.
]Meryem : İbranice bir kelimedir. Allah'a ibadet eden, Allah'ın hizmetçisi manalarına gelir.
]Meryem Ve Oğlunun Şeytandan Korunması:
]“Onun ve zürriyetinin taşlanmış olan şeytandan korunmasını sana havale ediyorum.”
]İmran'ın hanımı duasına şöyle devam etti:
]"Ey Rabbim! Kızımın ve zürriyetinin şeytanın şerrinden korunmasını sana havale ediyorum. Çünkü onları taşlanmış ve kovulmuş şeytanın şerrinden ancak Sen koruyabilirsin."
]Allah (c.c) onun bu duasını da kabul etti.
]Ebu Hureyre (r.a)'den Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
]"Meryem ve oğlu dışında doğan her Ademoğluna şeytan dokunur." (Buhari, Müslim)
]Bu konuyla ilgili olarak şöyle denilebilir: Meryem ve oğlunun dışında Rasulullah (s.a.s) dahil her doğan Ademoğluna şeytanın dokunması, Meryem ve oğlunun diğer nebi ve rasullerden, bilhassa Rasulullah (s.a.s)'den daha üstün olduğunu gösterir mi? Şeytanın Meryem ve İsa dışındaki diğer nebilere etkisi var mıdır?
]Bu ayet ve hadise göre şeytan Meryem ve İsa'ya vesvese veremez. Fakat diğer nebilere Rasulullah (s.a.s) dahil vesvese verebilir. Ancak bu, şeytanın vesvesesinin onlara etki ettiğini göstermez. Çünkü Allah'a yakın kullara şeytan etki edemez.
]Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
]"(İblis) şöyle dedi: Senin izzetine yemin ederim ki onlardan seçkin kulların hariç hepsini azdıracağım." (Sa'd: 82-83)
]Şeytanın Meryem ve oğluna dokunmaması onlara ait bir özelliktir. Onların bu özellikleri, diğer nebilerden, özellikle de Rasulullah (s.a.s)'den daha üstün olduklarını göstermez. Çünkü üstünlük bir özellikle değil, verilen bütün özelliklerin toplamıyla ölçülür.

Üst Alt