La İlahe İllallah İle İlgİlİ hadİs

faruk islam

Özel Üye
LA İLAHE İLLALLAH KURTULUŞTUR
, sans-serif]Hadisleri:
]9-Ebu Zerr-i (Gıfari) (r.a)'den şöyle dediği rivayet olunmuştur:
]«Bir kere Rasulullah (s.a.s)'e ziyarete gelmiştim. Rasulullah, üzerinde beyaz bir örtü bulunduğu halde uyuyordu. Döndüm, sonra yine geldim. Bu defa uyanmıştı. Rasulullah (s.a.s):
]«La ilahe illallah deyip sonra bu ikrar ve iman üzerine vefat eden hiçbir kul yoktur ki o kul cennete girmesin» buyurdu. Ben:
]«O kul zina etse, hırsızlık yapsa da mı?» diye sordum. Rasulullah (s.a.s):
]«Zina etse de, hırsızlık yapsa da» buyurdu. Ben (hayret ederek):
]«Zina etse de, hırsızlık yapsa da mı?» diye sordum. Rasulullah (s.a.s):
]«Zina etse de, hırsızlık yapsa da» buyurdu. Ben (üçüncü defa):
]«Zina etse de, hırsızlık yapsa da mı?» diye sordum. Rasulullah (s.a.s):
]«Evet, Ebu Zerr'in burnu toprakta sürtülmesine rağmen o kul zina etse de, hırsızlık yapsa da (cennete girecektir)» buyurdu.
]Ravi (Ebu'l-Esved) der ki: Ebu Zerr, bu hadisi her rivayet ettiğinde: «Ebu Zerr'in burnu toprakta sürtülmesine rağmen» der idi.
](Buhari-Müslim)
]10 - Ebu Zerr (r.a)’den; Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
]«Bana Rabbim tarafından gelen Cibril bir kere daha gelmiş ve: «Ümmetimden her kim Allah (c.c)'ya hiçbir şeyi ortak koşmayarak ölürse, o kimse cennete girer» diye haber verdi.» Ben:
]«Ya Rasulallah! O adam zina ettiği ve hırsızlık yaptığı halde cennete girer mi?» diye sordum. Rasulullah (s.a.s):
]«Evet, zina ettiği ve hırsızlık yaptığı halde de cennete girer» diye cevab verdi.
](Buhari-Müslim)

HADİSLERDEN NE İSTİFADE EDERİZ
[FONT=Comic Sans MS, cursive]-Tevhid itikadı öyle bir inançtır ki sahibini eninde sonunda mutlaka kurtuluşa ve saadete eriştiriyor. La ilahe illallah'ın manasını bilerek, bunu kalb ve dil ile tasdik eden ve hayatını her yönüyle bu inancın gerektirdiği şekilde düzenleyen mü'min bir kimse büyük haramları işlese dahi mutlaka cennete girecektir. Belki Allah (c.c) işlediği haramlar nisbetinde o mü'mine cehennemde azab edebilir ya da hiç azabsız işlediği haramı affeder. Fakat neticede mutlaka cenneti verecektir. Zira, bu kul yegane ilah olarak Allah'ı tanımış, tüm diğer sahte ilah ve tağutları reddederek, hayatını sadece ve sadece Allah'ın adil emir ve yasaklarına göre düzenlemiştir. Zira bu kul yüzünü sadece Allah'a yönelterek her türlü şirkten ve müşriklerden uzak olmuştur. Zira bu kul, Rabbine inanmış ve ibadetlerini ancak O'na yapmıştır, işlediği haramları ise onun zayıf anlarında nefsinin ya da şeytanın vesveseleriyle olmuş, fakat olayın farkına vardığında Rabbinin azabını düşündüğünden hemen pişmanlık duymuştur. Bu kul hiçbir zaman Allah'ın emir ve yasaklarında şüphe etmemiş, Allah'ın haram kıldığı bazı amelleri işlese de bunların haram olduğuna daima inanmış ve kendisini küfre düşürecek bu amelden mutlaka uzak durmuştur. Bunun karşılığında da Allah'ın o büyük ebedi nimeti cenneti hak etmiştir.​

Üst Alt