Kebaİr(bÜyÜk gÜnahlar)

faruk islam

Özel Üye
KEBAİR (BÜYÜK GÜNAHLAR)
Kölesini Hadım Etmek, Haksız Yere Dövmek ve Eziyet Etmek
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
"Elbette, senin kullarından belli bir takımı alıp onları saptıracağım, onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim." (Nisa: 119)
"Kölesini öldüreni öldürür, onu hadım yapanı hadım yaparız." (Ebu Davud, Tirmizi sahih senetle rivayet etti.)
"Kölesine haksız yere iftira atan kıyamet gününde cezalandırılır." (Buhari, Müslim)
"Namazı muhafaza edin. Buyruğunuz altında olan köleleriniz hakkında Allah'tan korkun." (Ebu Davud, İbn-i Mace)
İbn-i Ömer radiyallahu anh şöyle dedi:
"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem atları ve diğer hayvanları kısırlaştırmaktan nehyetti." (Ahmed)
KEBAİR (BÜYÜK GÜNAHLAR)
Eksik Ölçüp Tartmak
"İnsanlardan kendileri için bir şeyi ölçerek aldıkları zaman tam alan ama onlara bir şey ölçüp tartarak verdiklerinde eksik tutanların vay haline. Bunlar büyük günde tekrar dirileceklerini sanmıyorlar mı? O gün insanlar alemlerin Rabbi'nin huzurunda dururlar." (Mutaffifin: 1-6)
Eksiz ölçüp tartmak, hırsızlığın, hıyanetin ve başkasının malını haksız yere yemenin bir çeşididir.
KEBAİR (BÜYÜK GÜNAHLAR)
Allah-u Teâlâ'nın Azabından Emin Olmak
"Allah'ın azabından hüsrana uğrayanlardan başkası emin olmaz." (A'raf: 99)
"Kendilerine verilene sevinince ansızın onları yakalarız da umutsuz kalıverirler." (En'am: 44)
"Muhakkak onlar bizimle karşılaşmayı ummazlar ve dünya hayatından hoşnut olup ona bağlanırlar ve ayetlerimizden habersiz bulunurlar." (Yunus: 8)
(Allah'ın azabından emin olmak, insanı İslam milletinden çıkartan büyük bir günahtır.)
KEBAİR (BÜYÜK GÜNAHLAR)
Allah-u Teâlâ'nın Rahmetinden Ümit Kesmek
"Kafirlerden başkası Allah'ın rahmetinden ümit kesmez." (Yusuf: 87)
"Umutsuzluğa düşmelerinin ardından yağmuru indiren, rahmetini yayan O'dur." (Şura: 28)
"Ey Muhammed! De ki: "Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin." (Zümer: 53)
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Hiç kimse Allah'ın rahmetinden ümit kesmiş olarak ölmesin." (Müslim-Ebu Davud)
(Allah'ın rahmetinden ümit kesmek, insanı İslam milletinden çıkartan büyük bir günahtır.)
KEBAİR (BÜYÜK GÜNAHLAR)
İyiliğe Karşı Nankörlük
"Bana ve ana-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur." (Lokman: 14)
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:
"İyiliğe karşı insanlara şükran borcunu ödemeyen Allah'a şükretmemiş olur." (Ebu Davud, Ahmed, Tirmizi rivayetetti ve hasen sahih dedi.)
Bazı sahabeler şöyle dedi:
İyiliğe karşı nankörlük yapmak büyük günahlardandır. İyiliğe ya iyilikle ya da duayla karşılık verilir.

Üst Alt