saç boyama

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Ve Aleykumselam...

Benim hocamdan duyduğum kadarıyla siyah boyalar kadına da erkeğe de haramdır,kına özlü yani saçın kendi
rengine yakın beyazları kapama amaçlı boyalar caizdir,birde şuna dikkat etmek gerek yani içeriğinde madde çok olan saç tabakasında kalınlık yapan su geçirmeyen boyalar caiz değildir bunlara dikkat etmek gerek...Ben hocamın sohbetinde sorulan soruya istinaden verilen cevabı size aktarıyorum,yinede aklınızda takıntı olursa hocalarımıza danışmanızda fayda vardır,,,selam ve dua ile...

fahrettin tırınk

Site İmamı
Vuslat kardeşim doğru cevab vermiş,değerli kardeşimin de ifade ettiği gibi,saç boyası saçın dibine su geçmesine mani ise,asla caiz deyildir.peyğamber s.a.v efendimiz hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadırlar:
Yahudi ve Hıristiyanlar (saçlarını) boyamaz. Siz onların aksini yapınız; yani saçlarınızı boyayınız."
"Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir."
hadisi şerifte de olduğu gibi,birkisel olupta kına gibi saçın dibine su geçiren cinsten olursa caizdir.
birde yehudiler saçlarını boyamadığı için boyama ruhsatı verilmişti.
bu ruhsat verilmesine ramen eshabı kiram hazeratu saçlarını pek boyadıkları rastlanmamıştır.
ama kendini daha güzel göstermek için boyamamak lazım.
son olarak şu ayeti celileyi bildirelimki ona göre hareket etmek daha evla olur.
Allah'ın boyası, Allah(ın boyasın)dan daha güzel boyası olan kimdir? Biz (yalnızca) O'na kulluk edenleriz.(bakara ayet 138)
ALLAH cc cümlemizi kendi boyası ile boyalananlardan eylesin inşaallah…

Üst Alt