MÜ'mİn ve kabİr sorgusu(hadİs)

faruk islam

Özel Üye
MÜ'MİN VE KABİR SORGUSU

Esma binti Ebu Bekir (r.a) şöyle demiştir: ]«Güneş tutulması olduğu bir zamanda Aişe (r.a) namaz kılarken yanına gittim. «Bu halka ne oluyor? (Neden korkuyorlar?)» dedim. Güneş tutulması meydana geldiğini anlatmak için gökyüzüne başı ile işaret etti. Meğer hep namaza durmuşlarmış. Aişe (r.a): «Sübhanallah!» dedi. «Bu bir azab alameti veya kıyametin yaklaşması mı?» diye sordum. Başıyla: «Evet» diye işaret etti. Bunun üzerine ta ki terleyinceye kadar ben de namaza durdum. Yanımdaki kırbadan başıma su dökmeye başladım.
Namazdan sonra Rasulullah (s.a.s) Allah'a hamd ve sena edip buyurdu ki:
«Cennet ve cehenneme kadar evvelce bana gösterilmiş hiçbir şey kalmadı ki bu makamda görmüş olmayayım. Bana vahyolundu ki siz kabirlerinizde Mesih-i Deccal yüzünden çekilecek imtihanlara benzer yahut ona yakın bir imtihan geçireceksiniz. Kabire girmiş kimseye: «Bu adam (yani; Rasulullah (s.a.s) hakkındaki ilmin nedir?» diye sorulacak. Mü'min olan kimse: «O kişi Muhammed'dir. O kişi Allah'ın Rasulüdür. Açık ayetlerle hidayet getirdi. Biz de davetine uyduk. Ve yolunu takip ettik. O kişi Muhammed (s.a.s)'dir» diyecek. Ve bu söz üç kere tekrar olunacak. Ondan sonra o kimseye: «Öyle ise rahatına bak. O kişinin rasüllüğüne imanın olduğunda şüphe kalmadı» denilecek. Yok eğer münafık veya kalbinde şek olan birisi ise o soruya karşı: «Ben ne bileyim, işittim, öteki beriki bir şeyler söylüyorlardı. Ben de söyledim» cevabını verecek.»(Buhari)
HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ
1 - Güneş tutulduğu zaman kıyamda uzun bir süre kalarak namaz kılmak sünnettir.
2 - Allah, insanı yarattığında ona bazı özellikler vermiştir. Bu hususiyetlerden birisi de korku ve heyecandır. Korku ve heyecan anında abdest alıp herşeyi yoktan vareden Allah'a yönelmek ve namazla O'ndan yardım istemek, böyle kötü hallerin üzerimizden gitmesine vesile olacaktır. Bu, Allah Rasulü'nün bizatihi uygulamasıyla da teyid edilmiştir.
3 - Kabirde hayat, sorgu ve azab haktır. Ölen kimseye kabir sorgusunu münker ve nekir melekleri yapar. Dünyada iken tevhidin manasını bilip tasdik ederek inanan ve bunu hayat pratiğine aksettirenler, kendisine Allah ve Rasulünden gelen her habere kayıtsız şartsız teslim olanlar, kısacası mü'minler bu sorulara kolayca ve tereddütsüz cevab vereceklerdir. Allah'ın dinini inkar edenler veya iman hususunda cehaletleri ve tereddütleri bulunanlar ise kabir suali karşısında şaşkın ve çaresiz kalacaklar, hiçbir şekilde bu sorulara doğru cevab veremeyeceklerdir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt