Kişilik sorunu yaşayanlar

faruk islam

Özel Üye
KİŞİLİK SORUNU YAŞAYANLAR
Bu düşüncemi kaleme alırken fıtrattan kopmuş insan türünü işlemeye çalıştım.Çünkü çevremizde olup bitenleri, hatırlatmanın önemimi düşündüm.Müslümanlara faydalı olacağı kanaati bende oluştu.Böylece düşüncemi sizlerle paylaşmak istedim.
Toplumda değişik insan tipleri vardır. Fiziki yapıları farklı olduğu gibi, aldıkları eğitim, sosyal çevre, aile yaşantısı , kişilik farklılaşmasını getirir.Bunun sebebinin yaratılış fıtratından kopuş denilebilir.
Ancak öylesine bazı tipler vardır ki, Bunların; düşünme yetenekleri yok, doğru bildiklerini sorgulama yetenekleri yok, yanılmış olabilirim şeklinde bir özeleştiri becerileri yok, serseri mayın misali değişimleri de yaratılış fıtratlarına uygun değil.
Yalnızca kişisel düşünenlere gıybet ve iftira etmek gibi pis de bir alışkanlıkları var. Bu tiplerin yaptıkları yanlışlar ve sapıkca düşünceleri , dürüst insan anlayışının temeline aykırıdır.
HUD SURESİ/112. Sen, yanındaki yönelmiş insanlarla birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol! taşkınlık yapmayın. Kuşkusuz O, yaptıklarınızı görür.
Bunlar; kendini ispatlama çabasındalar. Yaptıkları; kur’ana ve sahih sünnete ile hayatını
yaşayan Müslümanlar hakkında gıybet ve iftira atmakla tatmin olduklarını zannederler.Bu şekilde davranmalarını İslami bir davranış olduğunu zanneden zavallılardır.
İtibarsızlığın kaçınılmaz depresyonunu; bu zavallıları yanlışlıklar içine gömerde haberdar olamazlar.Vahy ile aklını kullanmayan fasık kimselerdir.Mü’minler tarafından ciddiye alınmadığının huzursuzluğunu yaşarlar.Ne söylesen, ne anlatsan anlamayan, kendi kafalarında oluşturdukları dünyalık saplantıları içindedirler. Ev sahibi olmuşlar, iş sahibi olmuşlar, çocuk sahibi olmuşlar ama itibar sahibi olmayan kişilik özürlüsü olarak kalmışlardır. Çarpık inançlarında; bidatlar ,hurafeler ve şirk yaşantıları ortak paylaşım yaptıkları kişiler ile birlikte olmayı tercihleridir.Bu inanaçları adına hareket ederek itibar kazanma peşindedirler.
Tehdit olarak gördükleri Müslüman kişiler ile ilgili akla hayale gelmeyen iftiralar atmayı ve gıybet etmeyi , inanç paylaştıkları kişiler ile birlikte görev bilirler.Karanlık odakların birer saldırı silahı haline gelmişlerdir.
Çamur at izi kalır anlayışı ile mü’minler üzerine zehir kusurlar.Her konuda istismarcılardan söz ediyorum. Her siyasi yapının dogmaları vardır bunlar tartışılamaz. Karşı çıkan da tepelenir. Düşünceleri tartışılamayan iddialarından biri de, önderlerine biat, itaat , buyruk kitaplarının okunması ve buyrulduğu tarzda hayata geçirilmesidir. Böylece kişilerin anlayacağını zanneden zavallılardır.
HUD SURESİ/113. Zalimlere yönelmeyin, yoksa ateş size de dokunur. Sizin Allah’tan başka bir veliniz yoktur. Sonra yardım da görmezsiniz.
Bizler islamı kur’an ve sahih sünetten anlatmaya çalışıyoruz. Kimisi kıskanç olduğu için, kimisi mü’minden nefret ettiğinden, kimisi belli batılın sözcülüğünü yaptığından, kimisi de her ne pahasına olursa olsun düşmanlık gütmeye kararlı ve yeminli bulunduğundan,tevhide çağırdığımızı anlamadı, anlamıyor.
Anlama sorunu, Hz.Muhammed sav tevhid mücadelesi sürecinde var olan tebliğ anlamama gerçekliğidir.Bugün en cahil, en kütük, en mankafa insan bile kur’anının ve sahih sünnetin ne anlama geldiğini, Müslümanların da bu tiplemeleri neye çağırdığını anlar. En dangalak kişi itibarsızlığın hıncını, iftiralar atarak, müminlerden intikam almaya cüret edemezler ama bu sapıklar yaparlar.
Gerçekten bazı kişilik özürlüsü tipler en basit olayları kavrayamadıklarından gerçekleri de anlayamamaktadırlar.
Bazı kafadan kontak tiplerin yalan yanlış bilgilerle değişik yerlerde islami konularda yazılarını yayınlamaktadırlar.Bu fasıkların aslında İslami eğitimi yetkili yerlerden almayıp,hurafa,bidat ve şirk dükkanlarından satın almışlardır.Düzensiz eğitimlerinin kanıtı, kur’ana uygun yaşamları olmayışından anlaşılmaktadır.Yapmış oldukları yayınları göndererek,vahye uygun olmayan aklarınca mü’mini yıpratma çabaları içindedirler.En iyisi bir söz ile ifade edelim. İt ürür kervan yürür.ALINTI

Üst Alt