Cüz:3 Sure: 3 - Al-i İmran Suresi

faruk islam

Özel Üye
Cüz:3 Sure: 3 - Al-i İmran Suresi
Ayet:51
Konu: İsa'(a.s)'ın Tebliği

بســـم الله الرحمن الرحيم

إِنَّ اللّهَ رَبِّي وَرَبُّكُمْ فَاعْبُدُوهُ هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِيمٌ
51 - Muhakkak ki
animislam3en4nu1.gif
benim ve sizin rabbinizdir. Yalnız O'na ibadet edin. Dosdoğru yol budur.

Bu ayet İsa (a.s)'ın da, tüm nebi ve rasullerin gönderilme gayesi ve davetlerinin temelini oluşturan kelimeyi İsrail oğullarına bildirdiğini göstermektedir. İsa (a.s) babasız dünyaya geldiği, çamurdan kuşlar yapıp onlara hayat verdiği ve ölüleri dirilttiği için insanlar, özellikle de hristiyan olduğunu iddia edenler, kendisini
animislam3en4nu1.gif
veya
animislam3en4nu1.gif
'ın oğlu olarak telakki etmesinler diye bu kelimeyi şöyle açıklıyor:
"Ben ne
animislam3en4nu1.gif
'ım ne de
animislam3en4nu1.gif
'ın oğluyum. Ben de sizler gibi
animislam3en4nu1.gif
'ın yaratmış olduğu kullardan bir kulum. Bu sebeple ibadetleri bana değil, sadece tek olan
animislam3en4nu1.gif
'a yapın! İbadetleri yalnız
animislam3en4nu1.gif
'a has kılanlar doğru yoldadır ve doğru olan din de işte budur. Bunun dışında, benim
animislam3en4nu1.gif
veya
animislam3en4nu1.gif
'ın oğlu olduğuma inanan tüm zihniyetler sapıktır."
İsa (a.s) bu sözleriyle hristiyanları ve onların zihniyetindeki tüm insanları reddetmektedir.
Rasul ve Nebiler Hakkında Aşırı Gitmek:
Bu ayet İsa (a.s)'ın
animislam3en4nu1.gif
veya
animislam3en4nu1.gif
'ın oğlu olduğu düşüncesine bir reddiyedir.
Rasul olsa bile bir kimseyi hakettiği mertebeden daha üstün bir mertebeye yükseltmek insanı şirke götürür. Bu sebeple Muhammed (s.a.s) dahil bütün rasuller, rasullere sevgide aşırı gitmemeleri için müslümanları devamlı uyarmışlar, şirkin her çeşidinden uzak durmaları ve yalnız
animislam3en4nu1.gif
'a ibadet etmeleri için onlara tebliğde bulunmuşlardır.
Ömer (r.a)'den Rasulullah (s.a.s)'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:
"Hristiyanların İbni Meryem'i batıl üzere övdükleri gibi siz de beni övmekte aşırıya gitmeyiniz. Şüphesiz ki ben bir kulum. Öyleyse bana,
animislam3en4nu1.gif
'ın kulu ve O'nun Rasulü deyiniz." (Buhari, Müslim)
Rasuller, risaletlerini ispatlayacak bir takım mucizelerle gönderilirler. Bu mucizeler insanların yapamayacağı, olağanüstü olaylardır. İnsanlar bu mucizeleri gördüklerinde mucizeyi gerçekleştiren kişinin üstün bir güce sahip olduğunu düşünerek, tek yaratıcı olan
animislam3en4nu1.gif
(c.c)'ya ait bazı hak, sıfat ve yetkileri ona vermeye kalkışabilirler. Hatta o kimsenin ilah veya ilahın oğlu olduğunu bile düşünebilirler. Buna en güzel örnek İsa (a.s)'ın durumudur.
İsa (a.s)'ın doğumu ve getirdiği mucizeler diğer nebilerinkinden farklıdır. Bundan dolayı sapık hristiyanlar onun hakkında aşırı giderek onu
animislam3en4nu1.gif
veya
animislam3en4nu1.gif
'ın oğlu olarak vasıflandırdılar.
animislam3en4nu1.gif
(c.c) bu sebeple bu ayette İsa (a.s)'ın diliyle şöyle buyuruyor:
"Muhakkak ki benim ve sizin rabbiniz
animislam3en4nu1.gif
'tır. Yalnız O'na ibadet edin. Dosdoğru yol budur. Ben bunu emretmek için geldim. Eğer doğru yolu bulmak ve o yolda sabit kalmak istiyorsanız yalnız
animislam3en4nu1.gif
'a ibadet edin! O'na hiç birşeyi şirk koşmayın! Bu yoldan başka doğru yol yoktur. Bunun dışındaki her yol sapıktır, karanlıktır."

modify_inline.gif
http://www.islamafaki.com/index.php?action=reporttm;topic=14703.0;msg=53939

Üst Alt