Ali İmran suresi 52 .ayetin tefsiri

faruk islam

Özel Üye
Cüz:3-Sure: 3 - Al-i İmran Suresi

Ayet:52

Konu:]]İsa (a.s)'ın Kendisine iman edenleri Öğrenmek istemesi

بســـم الله الرحمن الرحيم]

فَلَمَّا أَحَسَّ عِيسَى مِنْهُمُ الْكُفْرَ قَالَ مَنْ أَنصَارِي إِلَى اللّهِ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ نَحْنُ أَنصَارُ اللّهِ آمَنَّا بِاللّهِ وَاشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ
52 - İsa onlardaki (İsrail oğullarındaki) küfrü hissedince dedi ki: "Allah'a (giden yolda) benim yardımcılarım kimlerdir?" Havariler dediler ki: "Biz Allah' ın (dininin) yardımcılarıyız. Allah'a iman ettik. Ve bizim müslüman olduğumuza şahid ol."
Allah (c.c) daha önceki ayetlerde İsa (a.s)'ın mucizelerini ve özelliklerini zikrettikten sonra şimdi de kavmi İsrail oğulları ile aralarında geçen olayları zikretmeye başlamaktadır.

İsa (a.s), kendisine Allah (c.c)'nun vermiş olduğu bütün mucizeleri kavmi İsrail oğullarına göstererek onları Allah'a iman etmeye ve kendisinin Allah tarafından gönderilmiş bir rasul olduğunu tasdik etmeye davet ettiği zaman, onların bir kısmı iman etti, çoğu ise imandan yüz çevirip küfürde ısrar etti.

İman etmeyenler İsa (a.s)'a eziyet etmek ve hatta onu öldürmek için ellerinden gelen herşeyi yaptılar. Fakat Allah (c.c) İsa (a.s)'ı kurtardı ve onların büyük bir azaba uğratılacağını, İsa (a.s)'a iman eden ve salih amel işleyenlerin ise mükafaatlandırılacağını, hem dünya hem de ahirette muzaffer olacaklarını bildirdi.

İsa (a.s), getirdiği mucizelerin ve delillerin küfürde ısrar edenlere bir fayda vermediğini kesin olarak anlayınca, kavminden kendisine samimi olarak iman edenlerin kimler olduğunu öğrenmek istedi ve şöyle dedi: "Allah'ın dinine iman edip onu yüceltmek ve yaymak için herşeyini feda etmek pahasına içinizden kimler bana yardım eder?" Ona cevaben Havariler şöyle dediler: "Allah'ın dinini yaymak için yardımcı olacak, seni herhalukarda destekleyecek ve bu dava uğruna herşeyini feda edecek ihlaslı erler biziz. Çünkü biz Allah'a ihlaslı olarak iman ettik. Şahid ol ey İsa! Bizler hem kalp, hem düşünce, hem de amellerimizle Allah'ın emirlerine boyun eğdik. Bizler hayatımızın her alanını ve her anını yalnız O'nun emirleriyle şekillendirenleriz. Şahid ol ey İsa!

Kur'anda böyle olayların zikredilmesinin sebebi, Rasulullah (s.a.s) ve ona iman edenleri, müşriklerin taşkınlık ve eziyetlerinden dolayı teselli etmek, sabra yöneltmek ve her zaman mucizelerin insanların iman etmesine yetmeyebileceğini, bu noktada Allah'ın hidayet ve tevfikinin mutlaka gerekli olduğunu anlatmak içindir.
“Ve bizim müslüman olduğumuza şahid ol.”
Bu ayet gösteriyor ki bütün rasullerin dini birdir ve hem onlar hem de onlara bağlı onlanlar müslümandırlar.
Havariler:
Ayetteki "havariyyun" kelimesi "havari" kelimesinin çoğuludur. Bu kelimenin manası hakkında değişik görüşler vardır:
1 - Temiz, saf, duru demektir. İsa (a.s)'a iman edenler beyaz elbise giydikleri için onlara bu isim verilmiştir.
2 - Elbiseleri beyazlatan demektir. Bu kimseler elbiseleri temizleyip beyazlattıkları için onlara bu isim verilmiştir.
3 - Kalpleri temiz ve ihlaslı olan demektir. Çünkü bu kimseler İsa (a.s)'ın özel kişileri idiler.
Bir adamın havarisi onun özel olarak seçtiği ve ihlaslı bir şekilde kendisine yardım eden kişidir. Doğru olan görüş de budur.
Rasulullah (s.a.s) bu konuda şöyle buyurdu:
"Her nebinin havarileri vardır. Benim havarim ise Zübeyr'dir." (Buhari, Müslim)
İsa (a.s)'ın havarilerinin sayısı ve kimler olduğu hakkında sahih bir rivayet yoktur.
Her Liderin Seçkin Adamları Vardır:
İsa (a.s)'ın Allah'ın dinini yaymak için kendisini destekleyecek ve yardım edecek kişilerin kimler olduğunu öğrenmek amacıyla: "Allah'a iman ederek onun dinini yüceltmek ve zafere ulaştırmak için herşeyini feda etmek pahasına bana kimler yardım eder?" diye sorması, İslam davetçilerine şu mesajı vermektedir: "Hakkı yayan ve tebliğ eden herkes, rasuller de dahil, tebliğ ettikleri şeyden dolayı çok çeşitli eziyetlere ve hatta suikastlere maruz kalabilirler. Fakat buna rağmen Allah'ın hikmeti gereği insanlar arasından hakkı destekleyen ihlaslı kişiler her zaman çıkacaktır. İster rasul, ister İslam lideri olsun herkes İslam'ı yaymak için yola çıktığında, insanlar arasından ihlasla kendisini destekleyecek, her zaman yanında yer alacak, hiçbir zaman kendisine ihanet etmeyecek ve bu dava uğruna herşeyini feda edecek fertlerin kimler olduğunu tıpkı İsa (a.s)'ın öğrenmek istediği gibi öğrenmek ister. Böylece sıkıntılı ve zor günlerde kendisini destekleyecek, Allah'ın hükümlerini insanlara yaymak için yardım edecek ve hatta kendisi ölse bile bu davayı yürütecek kişileri bilsin, kalbi bu konuda mutmain olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt