Al'i imran suresi 55. Ayetin tefsiri

faruk islam

Özel Üye
Cüz:3 Sure: 3 - Al-i İmran Suresi
Ayet:55
Konu: İsa (a.s)'ın Semaya Yükseltilmesi

بســـم الله الرحمن الرحيم

إِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُواْ وَجَاعِلُ الَّذِينَ اتَّبَعُوكَ فَوْقَ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأَحْكُمُ بَيْنَكُمْ فِيمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ
55 - Allah dedi ki: "Ey İsa! Ben seni vefat ettireceğim ve seni katıma yükselteceğim. Seni kafirlerden temizleyeceğim. Ve sana uyanları kıyamete kadar kafirlerden üstün kılacağım." (Ey Kafirler!) Sonra bana döneceksiniz ve o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında ben hüküm vereceğim.

Allah (c.c) İsa (a.s)'a şöyle buyurdu: "Ey İsa! Kafirler seni öldürmek için tuzaklar hazırlıyorlar. Fakat onların tuzakları sana bir zarar vermeyecek, onlar seni öldüremeyeceklerdir. Çünkü ben seni hem ruhunla, hem de cesedinle o kafir topluluktan kurtaracağım ve katıma yükselteceğim. Kafirlerin pisliğinden, sana ve annene atılan iftiralardan seni temizleyeceğim. Sana iman edip senin getirdiğine tabi olanları ise kıyamete kadar kafirlerden üstün kılacağım.
Ey Kafirler! Ne kadar yaşarsanız yaşayın muhakkak ölecek ve bana döneceksiniz. İşte o zaman dünyada ihtilafa düştüğünüz, çekiştiğiniz meselelerde kimin haklı, kimin haksız olduğunu ortaya çıkarmak için ben hüküm vereceğim. Dünyada tek hüküm verici olarak kabul edilmesi gereken Ben iken, hüküm vermede kendisine yetki veren sahte ilahlar türedi. Fakat o gün sahte ilahlardan hiçbiri böyle bir iddiada bulunamayacak. O gün herkese, kafirler de dahil olmak üzere her konuda ben hüküm vereceğim. Kimlerin hak, kimlerin batıl üzerinde olduğuna ben karar vereceğim."
“Ve sana uyanları kıyamete kadar kafirlerden üstün kılacağım.”
Rasullere iman edenler akide doğruluğu, edeb, ahlak, huccet, delil kuvveti ve kıymet bakımından her zaman kafirlerden daha üstündürdürler.
Ayetteki "sana uyanlar"dan kasıt; gerçek manada İsa' ya bağlı olan müslümanlardır. Yoksa zamanımızdaki İsa' ya bağlı olduğunu iddia eden fakat onu ilahlaştırıp şeriatinden uzaklaşmış olan hristiyanlar değildir.
İsa (a.s) Öldürülmemiştir:
Yahudiler İsa (a.s)'ı öldüremediler. Onların asıp öldürdükleri İsa (a.s) değil ona benzeyen başka birisi idi. Kim yahudilerin İsa (a.s)'ı asıp öldürdüğünü iddia ederse kafir olur. Çünkü Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır:
"Biz, Allah'ın rasulü Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük" demelerindendir. Oysa onu ne öldürmüş ne de asmışlardır. Fakat onlara öyle gösterilmiştir. Bu konuda görüş ayrılığına düşenler, işin doğrusundan şüphe içindedirler ve zanna tabi olmaktan başka hiçbir bilgileri yoktur. Onlar, İsa'yı kesinlikle öldürmemişlerdir. Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir. Allah, Aziz'dir, Hakim'dir. Şüphe yoktur ki, kitap ehlinden olan her fert, ölümünden önce, mutlaka İsa'ya iman edecek, o da kıyamet günü, onlar aleyhine (şehadette bulunan) bir şahid olacaktır." (Nisa: 157- 159)
Allah (c.c) İsa (a.s)'ı göğe yükseltmiştir. Kıyamete yakın bir zamanda Muhammed (s.a.s)'in dinine tabi olmak üzere tekrar dünyaya gelecek ve Mesihi Deccal'i öldürecektir. Bu konuda manevi mütevatire yakın rivayetler vardır.
Ebu Hureyre (r.a) Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
"Allah'a yemin ederim ki, Meryem oğlu İsa'nın adil bir hakim olarak tekrar dünyaya ineceği zaman yaklaşmıştır. O geldiği zaman haçı kıracak, domuzu öldürecek ve cizyeyi kaldıracaktır. Mal o kadar bollaşacak ki, onu kabul eden bulunmayacaktır." (Buhari, Müslim, Tirmizi, İbni Mace, Ahmed)
İsa (a.s)'ın Sema'ya Yükseltiliş Şekli:
Allah (c.c)'nun İsa (a.s)'ı nasıl ve ne şekilde semaya yükselttiği konusunda alimlerin değişik görüşleri vardır. Bunun sebebi Allah (c.c)'nun ayette İsa (a.s)'a hitaben: "Ben seni vefat ettireceğim ve seni katıma yükselteceğim." buyurmasıdır. Allah (c.c)'nun bu sözden ne kastettiği açıkça belli olmadığı için alimler ayetteki kelimelere dayanarak değişik görüşler ortaya koymuşlardır:
1 - Allah (c.c) İsa (a.s)'ı öldürmedi, fakat semaya yükseltti. Sonra onu tekrar dünyaya indirecek ve onu dünyada öldürecektir. Çünkü ayetteki "vav" harfi takibi ifade etmez. Bu sebeble semaya yükselme olayı illaki öldükten sonra olmuştur denilemez.
2 - Ayetteki "muteveffike" kelimesi öldürme manasındadır. Fakat Allah (c.c) İsa (a.s)'ı önce öldürüp sonra göğe yükseltmemiştir. Allah (c.c) onu göğe yükseltti, sonra yeryüzüne indirecek ve sonra öldürecektir. Ayette takdim ve te'hir vardır. Yani önce gelmesi gereken kelime sonra gelmiştir.
3 - Ayetteki "muteveffa" kelimesinden kasıt öldürme değildir.
"Teveffe"; lügatta bir sayının tam olması veya bir işi tam yapmak manasındadır fakat daha sonra can almak manasında kullanılmıştır. "Muteveffike"; yerden hem ruh hem de cesetle tam olarak almak, yükseltmek demektir. Yahudiler, İsa (a.s)'ın ne cesedine ne de ruhuna bir zarar vermişlerdir.
4 - Buradaki "muteveffike"den kasıt ölümdür. Fakat "seni yükselteceğim" kelimesinden kasıt; seni kıymet olarak yükselteceğim demektir. Yoksa; ceset ve ruhla göğe yükselteceğim manasında değildir.
Allah (c.c)'nun İdris (a.s) hakkında buyurduğu gibi.
"Biz onu (İdris'i) yüce bir mekana yükselttik." (Meryem: 57)
Aynı şekilde Allah (c.c) mü'minler hakkında şöyle buyurmuştur:
"Muhakkak ki takva sahipleri de cennetlerde, aydınlık içinde, kudret sahibi hükümdarın katında hoşnut olunacak bir yerdedirler." (Kamer: 54-55)
Bu görüşe göre "ben seni vefat ettireceğim ve seni yükselteceğim"den kasıt ecelin geldiğinde seni öldüreceğim ve öldürdükten sonra seni yüce bir makama yükselteceğim demektir. Buna göre İsa (a.s) tekrar dünyaya gelecek ve öldürülecek sonra yüksek bir mertebeye yerleştirilecektir.
5 - Burada "vefat"dan kasıt; uykudur. Çünkü Allah (c.c) uykunun bir vefat olduğunu bildirmiştir.
Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
"Geceleyin sizi vefat ettiren (uyutan) O'dur." (En'am: 60)
Başka ayette Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
"Allah eceli gelenlerin ruhlarını ölümleri anında, eceli henüz gelmeyenlerinkini ise uykularında alır." (Zümer: 42)
Bu görüşlerin hepsi sağlam delillere dayanmaktadır. Fakat bu ayetin manası hakkında hangi görüş daha isabetlidir, bunu ancak Allah bilir. Şu bir gerçektir ki İsa (a.s) İsrail oğulları tarafından öldürülmedi ve asılmadı. Allah (c.c) onu semaya yükseltmiştir ve kıyamete yakın bir zamanda tekrar yeryüzüne indirecektir. Yeryüzüne indiğinde insanlar arasında Muhammed (s.a.s)'in şeriatine göre hüküm verecek ve Mesihi Deccal'i öldürecektir.
Bazı alimler de Allah (c.c), İsa (a.s)'ı İsrail oğullarından kurtardıktan sonra birkaç saat öldürüp sonra semaya yükseltti derler. Bazıları bu bir kaç saati; üç, bazıları altı, bazıları da yedi saat olarak zikretmişlerdir. Bu görüş sahih bir delile dayanmamaktadır.
Bazı alimler İsa (a.s)'ın iki defa öleceğini söylemişlerdir. Bu görüş de sahih herhangi bir delile dayanmadığı için zayıftır.
Allah Semadadır:
Allah (c.c) İsa (a.s)'a: "Seni katıma yükselteceğim" buyuruyor. Ayetteki bu ibare Allah (c.c)'nun yüksekte olduğunu göstermektedir. Zaten ayet ve sahih hadisler Allah (c.c)'nun semada olduğunu açık bir şekilde göstermektedir. Bu sebeble Kur'an ayetlerine ve sahih hadislere dayanarak Allah'a yer tayin etmeden O'nun semada olduğunu söylemek doğrudur. Bu, Allah'a bir sınır tayin etmek manasına gelmez. Çünkü Allah (c.c) sınırdan münezzehtir.
Allah (c.c)'nun İsa (a.s)'ı semaya yükseltmesi kendi bulunduğu yere yükseltmesi manasında değildir. İsa (a.s)'ın semaya yükselmesi; Allah'a yakın olması manasındadır. Çünkü Allah (c.c) hiçbir yere sığmaz ve Allah (c.c) yerler varolmadan önce vardı. İsa (a.s) ise mahluk olduğu için bir yere sığar.
Bu ayetten Allah (c.c)'nun yüksekte olduğu ve İsa (a.s)'ı yüksek bir yere yükselttiği anlaşılır. Yoksa İsa (a.s)'ın Allah'ın bulunduğu yerde olduğu anlaşılmaz. Her ne kadar ayet ve hadislere dayanarak Allah (c.c)'nun semada olduğunu söylüyorsak da bu, Allah'a yer tayin etmek manasında değildir. Tekrar tekrar söylemekte fayda vardır ki, Allah yerler varolmadan önce vardı. O, yerden, mekandan ve sınırdan münezzehtir. Hiçbirşey O'nu kuşatamaz.

Üst Alt