Yardımcım Allah ve Resulüdür

NiHaL

Aktif Üyemiz
Sual: Birine, (Ben zavallı biriyim. Benim yardımcım Allah ve Resulüdür) dedim. O, galiba Selefî biriydi. (Tevbe et, şirke girdin! Resul ne bilsin de, senin yardımcın olsun!) dedi. Bu sözüm şirk midir?

CEVAP

Onlar, (Şefaat yâ Resulallah demek de şirktir) diyorlar. Allahü teâlânın Resulüne duyuracağını düşünemiyorlar, anlayamıyorlar. Peygamber efendimiz, (Cuma günleri bana çok salevat okuyun! Bunlar bana bildirilir) buyurdu. (Öldükten sonra da bildirilir mi?) diye sorulunca buyurdu ki: (Toprak, peygamberlerin vücudunu çürütmez. Bir mümin salevat okuyunca, bir melek bana haber verir, “Falan oğlu filan, sana selam söyledi” der.) [İbni Mace]

Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem” , ümmetinin hâlinden gâfil değildir. Sadece Peygamber efendimize değil, sıradan bir Müslümana bile, yakınlarının hâli bildirilir. Bir hadis-i şerifte, (Amelleriniz kabirde yatan akrabanıza duyurulur. Ameliniz iyiyse sevinirler, kötüyse, “Ya Rabbî, sen ona ilham et, taatle amel etsin” diye dua ederler) buyuruldu. (Taberanî)

(Benim yardımcım Allah ve Resulüdür) demek, şirk değildir. Bir hadis-i şerif şöyledir:

(Garip ve kimsesizlerin dost ve yardımcısı, Allah ve Resulüdür.) [Tirmizî]

Güçsüzlerin gücü

Sual: Sakat, engelli, düşkün ve güçsüzlere yardım eden rızka kavuşur mu?

CEVAP

Evet, kavuşur. Birkaç hadis-i şerif şöyledir:

(Siz, güçsüzleriniz sayesinde rızka ve zafere kavuşuyorsunuz.) [Müslim]

(Aranızdaki zayıflar sebebiyle yardıma ve rızka kavuşuyorsunuz.) [Buharî]

(Allah bu ümmete, ancak zayıfların duaları, namazları ve ihlâsları sayesinde yardım ediyor.) [Nesaî, Tirmizî]

(Nice [kıymetsiz ve hakir görülerek] kapılardan kovulan, pejmürde kılıklı kimseler vardır ki, [onlar Allah yanında çok kıymetlidir, şu şöyle olacak diye] yemin etseler, Allah [onlara ikram için, dediklerini yaratır] yeminlerini doğru çıkarır.) [Müslim] (Bazı âlimler bu hadis-i şerifi, “Güçsüz kimseler dua etse, Allah dualarını kabul eder” diye açıklamışlardır.)

Üst Alt