Beşiktaş'ta Samet Aybaba Dönemi Sona Erdi

SözDüŞü

Banned
Beşiktaş'ta Samet Aybaba dönemi sona erdi... Siyah beyazlı yönetim, tecrübeli teknik adamla yolları ayırdı. Aybaba istifa etmediğini, bundan sonraki sürecin avukatları tarafından yürütüleceğini söyledi.

Kayserispor maçının ardından İstanbul'a dönen Beşiktaş'ta Başkan Fikret Orman ile Samet Aybaba, uçakta bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantıdan ayrılık kararı çıkmıştı.

AYBABA: İSTİFA ETMEDİM

Aybaba, "Eğer benim sözleşmem feshedilecekse, ben bu işlerden anlamam, avukatım ilgilenecektir" dedi.
Tecrübeli teknik adam,"Kesinlikle istifa ettim diye bir şey yok. Son 2.5 aydır devamlı benim yerime antrenör isimleri geçiyor. Yerime 100 tane hoca ismi yazıldı. Biz de bu durumla ilgili duyduğumuz sıkıntıyı dile getirdik. '3'üncülük Beşiktaş için başarı değildir, başarısızlık halinde herkes gider' diye Başkanımızın da bir beyanatı vardı. Biz de 'eğer böyle görüyorsa gereğini yapsın' dedik. Kendisiyle bugün hiç görüşmedik. İnsanların olaylara bakışları çok farklı oluyor. Benim herhalde Beşiktaşlılığım bazı insanlara biraz ağır geldi. Doğru dürüst geldik, işimizi yaptık. Hiçbir beklenti içine girmedik. Hiç kimse bizi pohpohlasın, arkamızda dursun diye bir beklentimiz olmadı. Ancak bize karşı saygılı olmalarını istedik. Yaptığımız sonuçta bir iştir. Sonuçta biz her zaman Beşiktaşlı kalacağız. Yarın bir terslik olursa yine Beşiktaş'ın hizmetinde oluruz. Kimseye kırgın değilim. Burası benim camiam. Eğer benim sözleşmem feshedilecekse, ben bu işlerden anlamam, avukatım ilgilenecektir. Herkes anladığı işi yapsın." diye konuştu.

AYBABA'NIN BEŞİKTAŞ'TAKİ TEKNİK DİREKTÖR KARİYERİ
Beşiktaş'ın efsanevi futbolcularından Samet Aybaba, 1988 yılında futbolcu olarak ayrıldığı siyah-beyazlı kulübe Haziran 2012'de teknik direktör olarak geri dönmüştü.

Aybaba'nın "en büyük hayalim" dediği hedefi sonunda gerçekleşmişti. Ancak Aybaba'nın önünde zorlu bir yol vardı. Beşiktaş kulübü,, özellikle mali açıdan tarihinin en kötü günlerini yaşıyordu. Yönetim, maliyeti ucuz oyunculara yöneldi. Hatta Simao ve Quaresma gibi yüksek maaşlı yldızlar takımdan ayrıldı.

Zorlu yolda talihsiz sakatlıklar da eklendi. Önce İsmail Köybaşı milli takımda, ligin 2. haftası da Mustafa Pektemek ağır sakatlıklar yaşayarak uzun süre takımdan ayrı kaldı. Siyah-beyazlılar lige iyi başlamadı. İlk 8 haftada sdece 2 galibiyet alınırken, kaybedilen 15 puan Samet Aybaba üzerindeki kuşkuyu daha da artırdı. Ancak 9. haftadan sonra siyah-beyazlılar çıkışa geçti. Özellikle Fernandes, Oğuzhan, Holosko, Olcay ve Almeida beşlisinin her geçen hafta yükselen formu ilk yarı sonunda Beşiktaş'ı lider Galatasaray'ın sadece 3 puan gerisine taşıdı.

Devre arasında Niang, Gökhan Süzen ve Dentinho takviyeleri de yapıldı. 24. haftada Fenerbahçe derbisinin kazanılmasının ardından Samet Aybaba artık sezon başından beri sözünü ettiği gizli hedefi de açığa vurmuş, camia şampiyonluğu telaffuz etmeye başlamıştı. Ancak o haftadan sonra siyah-beyazlılar istikrarsız bir görüntüye büründü. Şampiyonluk şansının kaçmasının ardından Şampiyonlar Ligi için 33. haftaya kadar umutlar korundu ancak, Beşiktaş sezonu 3. sırada bitirdi.

Aybaba rakiplerine göre oldukça düşük bir bütçeyle kurulan takımı önceki 2 yılın aksine ilk 3'e sokmayı başarmıştı. Ancak takımda yaşanan üst üste sakatlıklar puan kayıpları sonrası futbolculara yönelik söylemleri ve Fernandes ile Almeida başta olmak üzere yabancı oyuncularla yaşadığı diyalog sıkıntıları deneyimli teknik adamın sonunu hazırladı.

Sezonun bitmesinin ardından da Samet Aybaba, 25 yıl sonra teknik direktör olarak döndüğü yuvasından ve kariyerinin 11. takımından ayrıldı.

ntv

Üst Alt